Зеленський-Порошенко: хто служитиме народу?

Зеленський-Порошенко: хто служитиме народу?
Фото pravda.if.ua
Дехто з кандидатів на пост президента і їхні штаби до результатів голосування під час першого туру, які вони отримали, не були готовими. Та й суспільство сприйняло ці відсотки неоднозначно. Несподіванки, розчарування, злість… Емоційно на підсумки перегонів реагують політики, експерти, ЗМІ. Що вже казати за соціальні мережі…

Як голосувала Україна?

Участь у цьогорічних виборах президента взяли 18 мільйонів 579 тисяч 263 виборців. Загалом в Україні налічується 26 мільйонів 770 тисяч 419 осіб, що можуть голосувати. Тобто пішли на вибори  62,72 відсотки українців. Це більше, аніж у 2014 році. Тоді проголосували 59,48 відсотків виборців.

Порівняно з минулими президентськими виборами, цього разу виборчу активність знизили Тернопільщина, Івано-Франківщина та Рівненщина.

Чинний президент Петро Порошенко здобуває перемогу лише у трьох областях: Тернопільській, Івано-Франківській і Львівській. Лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко – лише на Івано-Франківщині. «Опоблоківець», екс-регіонал Юрій Бойко – фаворит перегонів на Луганщині та Донеччині. Художній керівник студії «Квартал 95» Володимир Зеленський лідирує у всіх інших регіонах.

До першої десятки (у виборчих бюлетенях було 39 кандидатів) увійшли: Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Юрій Бойко, Анатолій Гриценко, Ігор Смешко, Олег Ляшко, Олександр Вілкул, Руслан Кошулинський, Юрій Тимошенко.

Несподівано проголосували військові, які несуть службу у зоні проведення Операції об’єднаних сил на Донбасі. За даними, які  оприлюднив журналіст Юрій Бутусов, бійці ООС віддали свої голоси майже порівну за чинного президента Порошенка – 11,6 тисяч голосів та шоумена Зеленського – 11,3 тисячі.

Феноменом виборів став Ігор Смешко, за якого проголосували шість відсотків українців. Як пише «Українська правда», ще півроку тому мало хто згадував про існування керівника СБУ часів Леоніда Кучми.

У другому турі виборів за посаду позмагаються Володимир Зеленський, який набрав більше 30 відсотків голосів виборців, і Петро Порошенко з майже 16 відсотками. Вибори відбудуться 21 квітня.

Кого підтримала діаспора?

За кордоном працює 101 виборча дільниця. Лідером голосування серед діаспорян на закордонному виборчому окрузі, за підсумком першого туру, став Петро Порошенко, йдеться на сайті ЦВК. Його підтримали майже 40 відсотків українців, які проживають у 53 країнах. А в Австралії, Ірландії, Нідерландах, Норвегії, Таїланді, США та Швейцарії за Порошенка віддали голоси майже 60 відсотків виборців.

Друга позиція у Володимира Зеленського. Він лідирує у 17 країнах: Грузії, Киргизстані, Латвії, Білорусі, Вірменії, Туркменістані, Польщі, Сербії, Словаччині, Чехії та Угорщині, а також у Республіці Конго, Королівстві Йордан, Катарі, Перу, Бразилії та Кубі.

Проросійському Юрію Бойку більшість виборців симпатизують у Молдові та в Естонії. Дивує позиція «естонських» українців, які живуть в країні Євросоюзу.

У першому турі виборів президента-2019 явка на закордонних дільницях суттєво впала, порівняно з виборами 2014 року, написав у «Фейсбуці» міністр закордонних справ Павло Клімкін. Тоді на закордонних виборчих дільницях проголосували майже 73 тисячі українців. У першому турі цього року – трохи більше 53 тисяч. У відсотковому вимірі різниця явки склала 27,4 відсотки.

Що каже світ?

У світі, особливо західному, кандидати в президенти багато спілкуються з виборцями і не відмовляються від інтерв’ю. Чимало українських кандидатів на посаду глави держави також слідували цьому правилу. Технічним кандидатам у цьому не було потреби. А ось містер Зе таємниче мовчав.

Закордонний політикум (мова не про Росію) достеменно не знає, чого очікувати від Володимира Зеленського, якщо він стане переможцем виборчих перегонів. Втішає те, що на Заході перший тур виборів в Україні визнали демократичними та вільними.

«Не дивлячись на те, що можуть бути окремі проблеми, в цілому все вказує на те, що це – демократичні вибори», – заявив спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер.

За словами голови делегації Європарламенту із спостереження за виборами Даріуша Росаті, перший тур виборів був конкурентним, оскільки жоден кандидат не міг бути чітко визначений як ймовірний переможець.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель привітала Петра Порошенка з виходом у другий тур президентської кампанії, заявили у прес-службі глави держави.

У Канадській Місії Спостереження CANADEM заявили, що вибори в Україні відбулись вільно і чесно.

Представник групи спостерігачів за виборами від Парламентської Асамблеї Ради Європи Март ван де Вен зазначив: виборчий процес в Україні було організовано на високому рівні та без обмежень для учасників процесу. Лише наявність технічних кандидатів «не сприяє демократії». Представник Парламентської Асамблеї НАТО Міхал Щерба висловив переконання, що «Україна йде шляхом демократичних змін».

В ОБСЄ визнали законність першого туру президентських виборів в Україні. Почесний президент парламентської асамблеї Ілка Канерва наголосив: громадяни мали можливість вільного волевиявлення, а самі вибори назвав конкурентноспроможними.

Світові медіа те, що у другий тур проходять чинний президент Петро Порошенко та актор Володимир Зеленський пояснюють недовірою українців до політиків і цікавляться: хто ж буде сміятися останнім?

Зокрема, за словами експертів видання «Bloomberg», проголосувавши за Зеленського, українські виборці висловили недовіру до чинної влади і політиків загалом.

«Іndependent» пише: «Кампанія Зеленського зосереджувалася на незадоволеності виборців владою та зверталася до молодіжної аудиторії… Нове використання телесеріалу та соцмереж протиставлялося багатьом більш жорстким технологіям, які використовували інші кандидати».

«Agence-France Presse» зазначає: політичний досвід Зеленського обмежувався роллю очільника держави у телесеріалі. Тим не менш, зараз йому вдалося обігнати чинного президента Порошенка та вибити з перегонів Юлію Тимошенко. Якщо актор виграє другий тур у квітні, він «стане за штурвал однієї з найбідніших країн Європи».

ВВС назвало боротьбу за лідерство Зеленського його прагненням перетворити сатиричний телесеріал «Слуга народу» у реальність. Він розірвав шаблони «правильної» передвиборчої агітації: не проводив жодних мітингів і майже не давав інтерв’ю.

Німецьке видання «Spiegel» намагається знайти відповідь на запитання: хто ж таки буде сміятися останнім.

«The Telegraph» акцентує на тому, що Зеленський не обіцяє знижувати ціну на газ або приводити Україну до Євросоюзу. Він просто говорить: «Подивіться на мене, я крутий хлопець, я не політик».

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *