Фейкові новини і вибори ректора ТНЕУ: що відбувається в університеті?

Фейкові новини і вибори ректора ТНЕУ:  що відбувається в університеті?

Впродовж кількох тижнів з’явилося кілька новин, пов’язаних із начебто кризою в Тернопільському національному економічному університеті. Від імені одного з викладачів навіть створили фейкову сторінку у «Фейсбуці». В університеті одразу ж спростували такі новини, однак їх уже встигли розповсюдити місцеві сайти.

Спроби дискредитації й сплеск нездорового інтересу до навчального закладу пов’язують з виборами ректора. Вони відбудуться 25 квітня.

У зв’язку з ажіотажем, який розгорівся довкола вишу, його нинішній керівник Андрій Крисоватий зібрав прес-конференцію.

«Наш ДЕНЬ» дізнавався, що відбувається в університеті, хто претендує на посаду ректора, чому з’явилися фейкові новини й кому вони вигідні.

«Дуже неприємно, що страждають члени моєї команди»

– Мій п’ятирічний контракт закінчується 16 квітня 2018 року, – розповів ректор ТНЕУ Андрій Крисоватий, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки, академік Академії економічних наук України. – Перший контракт я відпрацював і, відповідно до закону, оголошено конкурс на заміщення посади. Вакантною вона буде з 16 квітня. Але ми вже увійшли у передвиборні баталії. 15 лютого я особисто подав документи на конкурс у Міністерство освіти України. Це пов’язано не просто з моїм рішенням, а з рішенням конференції трудового колективу. Вона відбулася 15 грудня, і на ній одноголосно висунули мою кандидатуру.

На цей час, за словами Андрія Крисоватого, документи на заміщення вакантної посади подав тільки він. Інші кандидати можуть зголошуватися до 29 березня. Однак, після опублікування оголошення про вибори в ТНЕУ, у соціальних мережах і деяких ЗМІ з’явилися фейкові повідомлення про кризу в економічному. Андрій Крисоватий пов’язує це з виборами.

– За останні кілька тижнів з’явилося чотири фейкові новини, – зауважив ректор. – Мені дуже неприємно, що від цього страждають члени моєї команди, коли зачіпають дітей головного бухгалтера, дітей начальника відділу кадрів та інших. Останній фейк з’явився від імені проректора з науки. Відкрили сторінку у «Фейсбуці» під його іменем, вилили бруд, хтось перепостив, сторінку закрили, але пости вже розповсюдили. Підготовка до виборів – це тільки одна із граней діяльності вищого навчального закладу. Я зараз, як діючий ректор, роблю все для того, щоб не розбалансувати колектив.

«Боляче, коли діти політиків навчаються за кордоном і там залишаються»

Щодо університету, то, за словами Андрія Крисоватого, про кризу, як зазначають невідомі опоненти, не йдеться.  Ректор продемонстрував досягнення вишу, порівнявши теперішні показники з тими, які були у 2013 році.

–  Згідно з консолідованим рейтингом, ми були на 32 місці, зараз – на 27, – зауважив він. – У рейтингу «Топ-200» були на 45, зараз – на 39. Також ми на 9 місці в рейтингу Webometrics 2017 серед 330 освітніх закладів України. Це важливо і тому, що сьогодні рейтингування є базою для фінансування. Державні місця розподіляють відповідно до певних рейтингів.

Ректор розповів, що університет збільшив кількість нових ліцензованих спеціальностей. Наприклад, на факультеті обліку відкрили спеціальність з бізнес-аналітики. Виш займає потужну нішу на ринку освітніх послуг, і про це, за словами Андрія Крисоватого, свідчить вступна кампанія.

– Коли я почав виконувати обов’язки ректора в 2012 році, в нас було 12,5 тисяч студентів, – розповів він. – А минулого року студентів було 14,9 тисяч. ТНЕУ активно інтегрується у європейський освітній простір, є членом міжнародних організацій. Недавно ми створили асоціацію з Чикаго, з міжнародною культурно-освітньою асоціацією, і увійшли в мережу університетів Східної Європи. Мені дуже боляче, коли діти наших політиків навчаються за кордоном і там залишаються. На останній колегії МОН ми спілкувалися, чому виїжджає молодь – не за освітою їдуть, а за умовами життя. Наше завдання – зробити так, щоб наші діти вчилися тут. Ми маємо дуже хорошу програму, яка дозволяє отримати два дипломи у співпраці з Польщею, Угорщиною, Німеччиною, Францією. Останні перемовини провели в цьому напрямку з Естонією. Всього наразі є вісім університетів, які дають нам можливість видавати два дипломи в стінах нашого вишу. Студенти також мають можливість навчатися спершу в нас, а потім продовжувати у наших вишах-партнерах.

За словами Андрія Крисоватого, завдяки міжнародній співпраці сьогодні у ТНЕУ працює 76 іноземних викладачів, фінансування їхньої роботи відбувається в межах різних грантових програм. Активна участь університету в різних програмах також дала змогу зробити ремонти й оновити технічне оснащення аудиторій.

– Коли я прийшов на посаду, більше 90 відсотків нашого спецфонду ми формували за рахунок платних студентів, – зазначив ректор. – Сьогодні знизили цей показник до 68-70 відсотків, а решту фінансуємо за рахунок грантів, проектів і програм. Наприклад, програма «Україна-Норвегія» дала можливість зробити ремонт на 4 поверсі, зараз ми робимо ремонт на 2 поверсі центрального корпусу. Тобто основне джерело проведення ремонтів сьогодні – це гранти і проекти. Водночас, такі програми й гранти не дають «живих» грошей, можна зробити ремонти, але не збільшити зарплату викладачів. Хоча норвежці, наприклад, наймають наших викладачів, які проходять конкурс, і додатково оплачують їхню роботу.

«97 відсотків фондів бібліотеки перевели в цифровий формат»

Серед напрацювань, якими пишається виш, є робота з цифровими даними. За останні роки 97 відсотків наповнення університетської бібліотеки перевели в цифровий формат. Сьогодні  студенти в основному користуються книгозбірнею через інформаційний портал.

– Зараз студент може сидіти в себе в гуртожитку і, маючи доступ до Інтернету, переглянути потрібну йому книжку, – розповів ректор ТНЕУ. – Ми поставили чотири сканери в бібліотеку, і 20 людей 3,5 роки сканували видання. Ми оцифрували 1290 дисциплін, кожен студент перед початком навчального року може скачати собі й курс лекцій.

Серед досягнень вишу ректор називає покращення компетентності викладачів: кількість докторів наук з 70 зросла до 84. Працевлаштування випускників – на рівні 72-73 відсотків. Особлива гордість вишу – виховна робота зі студентами. Майстрів спорту в ТНЕУ – 37, міжнародних майстрів спорту – 12. Є 8 ігрових команд, дві з них виступають в суперлізі. На Олімпіаді в Південній Кореї у збірній України серед 33 спортсменів виступали четверо студентів тернопільського економічного вишу.

«Таким чином зацікавлені особи вивчають ситуацію»

Зараз в університеті активно готуються до виборів. Створили організаційний комітет, формують списки виборців із числа штатних наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників.

Тернопільський національний економічний університет має вісім відокремлених підрозділів, один з яких – у Єревані. Виборчу дільницю вирішили зробити одну – у Тернополі. Усі, хто працює у філіях, приїдуть у квітні до ТНЕУ, щоб взяти участь у виборах ректора.

– Я готовий до того, що неправдиві новини будуть з’являтися і далі, – зауважив Андрій Крисоватий. – І тут все буде залежати від стійкості колективу. Таким чином зацікавлені особи вивчають ситуацію, але поки що не бачу, що реально хтось хоче стати ректором. Якщо дійсно хтось хотів би цього, то працював би цілеспрямовано. Я зараз, як діючий ректор, роблю все для того, щоб не розбалансувати колектив. Мені приємно, що колектив з розумінням відноситься до того, що основне не вибори, а поточна діяльність.

Антоніна КОЛЯДА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *