Безсилі перед часом і людським недбальством: над Дністром зник знаменитий водоспад “Дівочі сльози”, а у Підгайцях обвалилася синагога (ФОТО)

Безсилі перед часом і людським недбальством: над Дністром зник знаменитий водоспад “Дівочі сльози”, а у Підгайцях обвалилася синагога (ФОТО)

Могли молитись родичі зятя Дональда Трампа

Поки весь світ, а з ним і Україна, з печаллю дивилися, як недавно палав  у вогні собор Паризької Богоматері, зовсім тихо зникають наші місцеві пам’ятки. Травневі зливи у буквальному сенсі змили унікальну архітектурну споруду на Тернопільщині. Цих вихідних обвалилася стара синагога у Підгацях.

Її збудували у кінці XVI століття, будівля вважається пам’яткою архітектури національного значення. Приміщення синагоги в час облог слугувало для оборонних цілей.

Цікава деталь – у цій синагозі могли молитись родичі зятя Дональда Трампа – Джареда Кушнера. Після обрання Трампа президентом США з’явилась інформація, що предки його зятя емігрували до Америки саме з Підгайців, і вони були частиною місцевої єврейської громади.

Німецька окупація Галичини, як і всієї України, стала трагедією для юдеїв, що населяли цю землю. Разом з масовим винищенням населення була знищена і культура, яка формувалася тут упродовж багатьох сторіч. Синагога в Підгайцях дійшла до нашого часу в зміненому вигляді. Невідомо, чи потерпіла вона під час Першої світової війни, але під час Другої вона зазнала грабувань.

Останні роки синагога не діяла як культова споруда. Попри все, пам’ятка приваблювала до себе туристів. І давно потребувала ремонту. Під час цьогорічних весняних дощів зруйнувалася одна з опор.

За даними попереднього обстеження, обвал, який стався, загрожує повним руйнуванням синагоги. В облдержадміністрації прокоментували, що наразі вирішують, чи шукатимуть кошти на ремонт з обласного бюджету, чи звертатимуться у Міністерство культури.

«Дівочі сльози» вже не плачуть

Поки шукають гроші, щоб усе ж зберегти синагогу, зруйнувалася інша пам’ятка – природна. Перша потерпіа від недбальства, над іншою – гору взяв час. У знаменитого водоспаду «Дівочі сльози» обвалився основний карниз, із якого стікала вода. Краплини спадали  моху і нагадували сльози. Завдяки цьому водоспад і отримав свою символічну назву.

Інформацію про те, що туристична перлина тепер виглядає по-іншому, розмістив на своїй сторінці у Facebook Володимир Безгачнюк.

«На жаль, сумна новина. Перлини Придністров’я – водоспаду «Дівочі сльози» у його первісному вигляді більше немає. Скеля, з котрої тисячоліттями стікала краплями вода, повністю обвалилася і опинилась в Дністрі. У природи свої норови і закони», – написав він і виставив фото.

За розташуванням водоспад належить до Івано-Франківщини, міститься на околиці села Ісаків Тлумацького району. Туристична перлина також є однією з найпопулярніших у маршрутах тернопільських мандрівників. НаТернопільщині водоспад можна побачити над Дністром з боку села Монастирок.

Встигнути побачити

Мандрівник Роман Задорожний ініціював у соцмережі флешмоб із хештегом «#побачиТИ!». Тернополянин закликає всіх більше подорожувати та встигнути побачити природні дива, поки вони ще не зникли.

«Десь таким хештегом, як зверху, хочеться спонукати нас всіх їхати і бачиТИ. Насправді, мій улюблений травертиновий масив. Було зрозуміло, що рано чи пізно його не стане і вага та природні процеси візьмуть своє.

Але не думалось, що це буде десь за мого свідомого життя», – написав мандрівник.

Ольга СТАТКЕВИЧ.


Loading...Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares