Бюджет-2016: народу – «осину» талію, «слугам» – сите життя 

Бюджет-2016: народу – «осину» талію, «слугам» – сите життя 

У новому році українці вкотре змушені будуть «затягнути пояси». Адже бюджет-2016 не обіцяє державі економічного зростання. У ньому простежуються всі «хвороби» попередніх основних фінансових законів країни, кажуть експерти. Тим паче, нинішній бюджет приймали не для українців і вітчизняної економіки, а для Міжнародного валютного фонду. Показники, які там закладені, не відповідають реаліям українського життя. Їх «підганяли», щоб МВФ був задоволений. Тому й більший соціальний тиск і урізані соціальні програми.
Приймали бюджет уночі. Так уже в Україні повелося – важливі справи вирішувати у темну пору доби: і Конституцію приймати, і бюджет, і судові засідання проводити. Депутати й урядовці зізналися: проголосувати за бюджет було нелегко, оскільки документ викликав багато сумнівів.

Отже, доходи держбюджету складуть 595,1 мільярда гривень, видатки – 684,5 мільярда. Передбачається поетапне підвищення мінімальної зарплати. Її розмір пропонують встановити з 1 січня – 1378 гривень, з 1 травня – 1450, з 1 грудня – 1550. Прожитковий мінімум складе у середньому на одну особу з 1 січня – 1330 гривень, з 1 травня – 1399, з 1 грудня – 1496. Цікаво, українські владоможці усвідомлюють, як виживати на ці гроші?

Прогноз щодо зростання валового внутрішнього продукта прогнозують на рівні двох відсотків при інфляції 12 відсотків. Так підрахували в МВФ. Економісти кажуть – цифри нереальні, оскільки інфляція у 2015-у сягала 50 відсотків.

Середньорічний курс нацвалюти закладений на рівні 24,1 гривні за долар. Експерти ж прогнозують 26-27 гривень за долар, а на кінець року – 29-30. І це за умови продовження співпраці з МВФ.

До слова, видатки бюджету в Україні складають близько 500 доларів на людину. У Польщі, приміром, цей показник у десять разів більший. І ВВП на душу населення у нас нижчий у два-три рази, ніж у сусідніх країнах.

Голосували за держбюджет «наосліп», зміни до нього приховували до останнього, тому, стверджують економісти, у документі містяться неприємні сюрпризи від прем’єра Арсенія Яценюка. Зокрема, на думку економіста Тараса Загороднього, один із головних ризиків – перевищення прогнозованого рівня інфляції. Не 12 відсотків, а 30-40 – ось реальна цифра. Таким чином, це бюджет подальшого зубожіння населення.

Негативно відгукнеться збільшення акцизу на алкоголь. Зросте контрабанда і виробництво непідконтрольного алкоголю. Як наслідок, почастішають отруєння серед населення.

Економіст назвав «блюзнірством» підвищення акцизу на паливо. Адже вартість нафти у світі падає, бензин дешевшає. Але український уряд вирішив латати дірявий бюджет за рахунок власників авто.

Прогнозують ще більший тиск фіскалів на бізнес. Це означає, що бізнесмени й далі йтимуть «у тінь». Хоча, «тіньовий» бізнес в Україні уже сягає майже 67 відсотків, порахували у Мінфіні.
Влада радіє, що Україну підтримують міжнародні кредитори. Вони продовжуватимуть надавати позики. А як вижити з таким бюджетом? Однак, держава повинна подбати, щоб економіка працювала, не потребуючи допомоги від МВФ та інших фінструктур. На жаль, бюджет-2016 і надалі заганятиме країну в боргову яму.

Крім того, екс-міністр економіки Володимир Лановий зазначає: у держбюджеті-2016, як і попередньому, закладені величезні ресурси для корупції. Це – дозволи, різні рішення, щедре фінансування держмонополій, корпорацій, банків. Усе це суперечить ринковій економіці й поглибить фінансову дестабілізацію країни.

Не зважаючи на кепські справи в економіці, «слуги» народу себе не обділили. У бюджеті передбачене збільшення фінансування Верховної Ради та підвищення депутатських зарплат. У пояснювальній записці йдеться, що додаткові видатки підуть на «на оплату праці з нарахуванням народним депутатам і помічникам-консультантам, відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень» тощо.

І Яценюку Кабмін підвищив на чверть платню.

Якби нардепи, урядовці та інші владоможці так дбали про державу і народ, як про себе! За прогнозами, завершити реформи у 2016 році не вдасться. Зрештою, вони й не починалися. Безробіття зростатиме. Рівень життя українців знижуватиметься. Інвестиційного буму не буде – через корупцію. Тобто, якщо у новому році продовжить функціонувати чинний уряд і керівництво Нацбанку, то ніяких економічних змін очікувати не слід.

Уже й в «Блоці Петра Порошенка» констатують катастрофічну економічну ситуацію та готові до будь-якого її вирішення: і до зміни уряду, і до перевиборів парламенту. Про це в ефірі «Свободи слова» заявив лідер «БПП» Юрій Луценко. «Як з цього вийти? У всьому світі з цього виходять однаково: або зміни в уряді, які дадуть більшу ефективність, або перевибори, формування нової коаліції та уряду», – сказав політик. І додав: для «БПП» не принципово, хто очолюватиме Кабмін – Яценюк чи хтось інший.

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *