Інструменти та поради для тестування і діагностики ноутбука

Інструменти та поради для тестування і діагностики ноутбука

Інструменти та поради для тестування і діагностики ноутбука

6576d45018582.webp

Повна потужність ноутбука доступна лише тоді, коли всі компоненти здорові. З правильними інструментами ви можете самостійно перевірити, наскільки здоровий ваш оперативний запам’ятовувальний пристрій, відеокарта чи жорсткий диск.

Після певного віку людині потрібно регулярно перевіряти свою фізичну форму, щоб визначити її, і вчасно втрутитися, якщо який-небудь показник виходить за межі норми. У випадку ноутбука – це завдання виконують інструменти та операційна система. Якщо ви використовуєте ці засоби контролю, ви можете вчасно виявляти дефекти й втручатися, перш ніж ноутбук стане нестабільним. Інструменти контролю також корисні, коли ви плануєте замінити який-небудь компонент, наприклад, оперативну пам’ять чи відеокарту. У цьому випадку перевірка запасів допоможе вам впевнитися, що заміна обладнання варта уваги.

Перед тим як почати, зверніть увагу на нейтральне вихідне положення для вимірювань. Закрийте всі програми та переконайтеся, що під час тестування Windows не оновлюється, оскільки це може вплинути на продуктивність і призвести до викривлених результатів. Також не спирайтеся тільки на одне вимірювання, а дайте кожному інструменту працювати кілька разів в однакових умовах. Загалом важливо: ноутбук не повинен працювати стільки годин, скільки й стрес-тест. Причина в тому, що при тривалій роботі компоненти, такі як оперативна пам’ять, вже кілька разів були заповнені даними від Windows та інших програм. Це впливає на швидкість і не відображає реального зображення справжньої продуктивності.

Для огляду стану вашого ноутбука ми вибрали найкращі інструменти.

Тестування CPU при випадках виходу зі строю або при розгоні

Зазвичай ви перевіряєте центральний процесор вашого ноутбука лише у специфічних випадках: ви побоюєтеся, що система непередбачено виходить зі строю. Або ви хочете вручну розганяти процесор, щоб отримати більше продуктивності, наприклад, для певної гри чи вимогливої програми. Для аналізу стабільності CPU найкраще використовувати інструмент, який надовго навантажує процесор за певний період.

Для тестування вашого процесора, вам слід використовувати безплатний інструмент CPU-Z. Після встановлення він показує деталі щодо центрального процесора, материнської плати, оперативної пам’яті та відеокарти, а також пропонує стрес-тест під вкладкою “Bench”. Тут ви найкраще вибираєте максимально можливу кількість “Threads” в розділі “CPU Multi Thread”. Таким чином, всі ядра вашого процесора включаються в тест. Спостерігайте за роботою вашого комп’ютера під час тесту, який триває до того часу, поки ви його не зупините, натисканням на кнопку “Stop”. Якщо вентилятори почнуть обертатися високо вже через кілька секунд після запуску, це погано для охолодження CPU. Якщо ноутбук виходить зі строю, ви або переборщили з розгоном, або у CPU є дефект. Цей інструмент також підходить для порівняння з іншими CPU. У цьому випадку виберіть “Bench CPU” і опорний процесор. Зверніть увагу, що вибір порівняння з процесорів завжди дуже актуальний, і мобільні варіанти не враховуються. Дещо старі CPU завжди будуть показувати досить погані результати в порівнянні. Як альтернатива CPU-Z можна використовувати інші інструменти: Aida 64 Extreme Edition тримає під контролем продуктивність CPU разом із температурою, а Prime 95 підтримує CPU, обчислюючи прості числа.

Якщо ви вибираєте практичне завдання для тестування навантаження на CPU, ви можете використовувати інструмент Cinebench. Він базується на програмному забезпеченні Cinema 4D від Maxon і створює фотореалістичну тестову сцену з тінями, світлом та відображенням, щоб навантажити всі ядра процесора на його межу продуктивності. Результатом буде бал, який включається в список з порівняльними процесорами. Так ви побачите, як ваш процесор виходить за межі швидкісних характеристик.

Перевірка оперативної пам’яті після заміни RAM

Купуєте вживані плашки оперативної пам’яті на eBay чи отримали їх від знайомого? Обов’язково перевірте їх після встановлення в ПК. Якщо у вас більше одного модулю, перевірте кожен з них окремо, щоб точно визначити джерело помилок. Для перевірки ОЗП рекомендуємо використовувати безкоштовний інструмент Memtest86+, який аналізує не використаний оперативний запам’ятовувальний пристрій. Щоб забезпечити максимальний обсяг простору, закрийте всі програми через диспетчера завдань Windows. Таким чином залишиться лише та пам’ять, яку займає Windows. Щоб її також перевірити, дайте тесту працювати протягом ночі, оскільки операційна система переносить завантаження на ОЗП. Стабільний ноутбук вимагає абсолютно безпомилкових пам’яткових блоків. Якщо Memtest86+ виявляє хоча б одну помилку, краще не використовуйте цей модуль.

Здоров’я жорсткого диска – ключовий момент

Ваші операційні системи, дані та програми розміщуються на вашому жорсткому диску (дисках). Роль центрального сховища даних робить його однією з найважливіших компонентів ПК, яку ви повинні тримати під контролем, щоб вчасно реагувати на будь-які відхилення. Класика серед бенчмарків швидкості – це безплатний Crystaldiskmark. Краще використовувати портативну версію, оскільки у випадках інсталяційні варіанти може бути встановлено програму Open Candy, яку іноді визначають як рекламне програмне забезпечення і яку вам доведеться видалити вручну.

Crystaldiskmark виконує операції читання та запису та надає результати у зручному форматі в МБ/с. У головному меню ви можете вибрати диск у правому верхньому куті. Він повинен мати букву диска, щоб інструмент його розпізнав. За цим ви визначаєте розмір тесту та кількість циклів. Результати тесту можна зберегти як TXT-файл та використовувати їх для довгострокового вивчення вашого диска. Для диференціації в найнижчому рядку на головному меню ви можете ввести деталі тесту, такі як поточна дата. Окрім внутрішніх жорстких дисків, таких як феромагнітні варіанти та твердотілі накопичувачі (SSD), програму можна використовувати та для тестування USB-накопичувачів.

За допомогою безплатного інструменту HD Tune (https://www.hdd-tool.com/uk/hdd-diagnose/test-the-hdd-with-hd-tune.html) ви можете не тільки робити “S.M.A.R.T.” дані з вашого жорсткого диска, а й піддавати його деяким тестам, які дозволяють оцінити стан здоров’я. Щоб з’ясувати, чи є на вашому диску пошкоджені сектори, виберіть “Error Scan” на вкладці “Error Scan”. Якщо встановити позначку у відповідному полі перед “Quick Scan” і натискати “Start”, диск пройде швидку перевірку. Вона завершиться за короткий час і дозволить вам отримати перший враження про стан секторів. Здорові сектори показуються у програмі зеленим кольором, а непрочитані області – червоним. Якщо швидка перевірка вам здається недостатньою точною, розпочніть звичайний перегляд. Однак це може зайняти кілька годин, в залежності від місткості жорсткого диска.

Окрім аналізу секторів, цей інструмент також дозволяє вам визначити швидкість диска. Для цього запустіть тест під “Benchmark”. Він надасть вам інформацію про мінімальні, максимальні та середні швидкості передачі даних і визначить час доступу. Результати HD Tune додатково ілюструються графікою, що розкриває значення.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *