Кліщі атакують тернополян

Кліщі атакують тернополян

Щороку паразити заражають небезпечною недугою близько сотні людей

15052015-1

З кожним днем на Тернопільщині зростає кількість людей, які постраждали від укусів кліщів. Небезпечні паразити підстерігають містян у парках, на дитячих майданчиках, у лісах і навіть на шкільних подвір’ях.

 

На Тернопіллі цієї весни зафіксували 9 випадків хвороби Лайма

«З початку року вже зафіксовано 56 випадків укусів кліщами, – повідомляє лікар-епідеміолог Тернопільського обласного лабораторного центру Держсанепідемслужби України Марія Павельєва. – Це доволі значна кількість. І на сьогодні є 9 випадків хвороби Лайма. Щорічно ми відзначаємо зростання кількості хворих на цю небезпечну недугу. Якщо у 2001 році в області було тільки два випадки, то минулого року – 73. Більшість з них зафіксовано на території Тернополя – 40 випадків.

Варто зазначити, що середній показник захворюваності на хворобу Лайма в області перевищує загальнодержавний практично вдвічі, а от в самому Тернополі – аж вп’ятеро.

 

Найнебезпечніші прогулянки у парку «Національного Відродження»

Найчастіше випадки укусів кліщами були зафіксовані в парках «Національного Відродження» (8 випадків), «Загребелля» (3 випадки) та «Топільче» (3 випадки), також на прибудинкових територіях (найбільше мікрорайон «Дружба») і навіть на подвір’ї школи.

Аби уникнути цього фахівці радять у парках і зелених зонах викошувати високі трави, проріджувати кущі, розчищати сухостій. Але найефективніша хімічна обробка небезпечних місць.

«Акерецидні заходи з використанням хімічних речовин вже розпочали проводити у міських парках, – розповідає завідувач відділення епідеміологічних досліджень міського відділу Тернопільського обласного лабораторного центру Держепідемслужби Богдана Козяр. – Жителів міста про це повідомили заздалегідь, адже протягом трьох годин у парку не можна буде перебувати. Це найефективніший захід профілактики укусів кліщів».

Такі хімічні обробки влітку кілька разів проводять у парках Тернополя, а також у місцях літнього відпочинку дітей на території області.

 

Кліщі можуть бути і на квітах, і на домашніх тваринах

У природі активність кліщів спостерігають ранньої весни до пізньої осені. Вона має два виражених піки – в квітні – травні та серпні – вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру.
Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів.

 

Як помітити укус кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження, зазначають фахівці.

 

Небезпечна недуга від маленького паразита

Кліщі є переносниками небезпечних недуг. Зокрема хвороби Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз). Це інфекційне захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до сто відсотків. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.
Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної плями червоно-рожевого кольору 5 – 6 cм в діаметрі. Частіше всього вона з’являється на місці присмоктування кліща або в іншій частині тіла. Часто у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість, – розповідає Богдана Козяр. –  Практично такі симптоми як у простуди і людина може не звернути на це уваги

Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система. Чим більше минає часу, тим важче визначити, що це за недуга. Людина не може ходити, але не знає, у чому причина.

За словами Богдани Козяр, джерелом хвороби Лайма є ссавці – гризуни, свійські тварини, птахи. А вже кліщі є переносниками цього збудника людині.

 

Що робити?

 Якщо ви помітили на своєму тілі кліща, найкраще звернутися у травмпункт чи поліклініку. При відсутності можливості фахової допомоги, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно, обертальними рухами його видалити разом з хоботком. Фахівці не рекомендують заливати кліща олією або посипати сіллю. Запевняють, це народний міф. Також у продажі є спеціальні інструменти для витягування кліщів. Особливо вони згодяться для допомоги домашнім улюбленцям. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. Адже його можна перевірити у лабораторії.

За словами завідувача лабораторії особливо небезпечних інфекцій Тернопільського обласного центру Держсанепідемслужби України Анатолія Даутова, у Тернополі можна визначити, чи є кліщ носієм небезпечних інфекцій. І лише у нашій області можна провести дослідження кліщів, знятих з великої рогатої худоби. Минулого року з 426 досліджених паразитів 10 виявилися носіями хвороб. Вартість обстеження кліщів 20-100 гривень.
Щоправда лабораторним дослідженням підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору для дослідження є також кількість крові у кліщі, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

Усім, кого вкусив кліщ, слід звернутися до лікаря-інфекціоніста та пройти профілактичне лікування.

 

Як захистити себе від нападу кліщів?

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, варто:
– одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити паразитів. Одягати головний убір, закрите взуття;
– проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
– звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

  • ходити подалі від високих трав, кущів, заростей;

– вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
– якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
– використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами треба з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

Юля ТОМЧИШИН.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *