Політики – в «шоколаді», країна – в хаосі, МВФ – наше все, українці – на старті виживання

Політики – в «шоколаді», країна – в хаосі, МВФ – наше все, українці – на старті виживання

Через коронавірус чимало українців збідніли, втратили роботу, лаштуються на закордонні заробітки. Поліпшення ситуації поки очікувати не доводиться. Пандемія триває. Економіка не відновлюється так швидко, як падає. Ціни й тарифи, ймовірно, зростатимуть. Кредити від міжнародних фінорганізацій збільшуватимуться…

Кожен другий «слуга народу» в Раді- мільйонер

Українцям знову доводиться виживати в часи чергової економічної скрути. Серед тих, хто «в шоколаді», – представники вітчизняного політикуму. Так, приміром, половина фракції «Слуга народу», а це – 153 народні депутати, – мільйонери. Всього у фракції 247 нардепів. Тож мільйонером є кожен другий депутат монобільшості, повідомили у Комітеті виборців України.

Серед топ-10 найбагатших «слуг»: Олег Воронько – задекларував 123 млн грн: Олександр Сова – 79 млн.; Андрій Герус – 38 млн.; Роман Мулик – 24 млн., Остап Шипайло – 22 млн.; Олександр Трухін – 21 млн.; Давид Арахамія – 21 млн.; Гео Лерос – 20 млн.; Артем Культенко – 19 млн. грн.

Разом 247 «слуг» задекларували 1,1 мільярда гривень. І, до речі, 90 відсотків цих коштів – у готівці.

Як пояснили у КВУ, враховувалися лише грошові активи депутатів: готівкові кошти та кошти, розміщені на банківських рахунках. Нерухомість та інші цінні активи до уваги не бралися. А там ще ого-го…

Також не враховувалися гроші дружин, чоловіків депутатів та їх сумісні кошти. Позичені – також.

…а прожитковий мінімум українців – 2027 гривень

А ось прожитковий мінімум в Україні – мізерний. Із 1 січня цього року у розрахунку на одну людину він складає 2027 гривень. З 1 липня зросте аж до 2118, а з грудня – до 2189 гривень.

«Сьогодні – це, фактично, рівень виживання, а не проживання. Перегляд підходів до визначення реального прожиткового мінімуму – вимога часу», – заявила міністр соцполітики Марина Лазебна. На її думку, реальний прожитковий мінімум має становити 4200-4300 гривень.

Через штучно занижений рівень прожиткового мінімуму держава втрачає надходження до бюджету, а люди – свої кошти. Адже до прожиткового мінімуму прив’язують розміри штрафів, надбавок до виплат тощо. Наразі політики дискутують, якою має бути ця сума. Питання і в тому, де взяти гроші?

Або позичати, або гроші друкувати

Аби втриматися на плаву, Україна змушена йти на позички. Але транші, для прикладу, Міжнародного валютного фонду мають свою ціну – попри відсотки.

Україна розраховує отримати $5 мільярдів від МВФ. Перших $2,1 мільярда вже надійшли. Решту грошей дадуть у разі виконання реформ та нових умов.

Куди підуть понад два мільярди «зелених»? Очільник Мінфіну Сергій Марченко пояснив: частково профінансують дефіцит бюджету. Повністю не вдасться, бо «діра», що з’явилася після перегляду держбюджету, сягає 300 мільярдів гривень або $11,37 мільярдів. Ще частину грошей спрямують на виплату пенсій, зарплат, допомоги соціально незахищеним громадянам.

Серед умов МВФ, які зобов’язалася виконати Україна, зокрема такі: перегляд до кінця серпня всіх тарифів на опалення, що перебувають під юрисдикцією НКРЕКП та місцевих органів влади (повністю відображатиметься вартість газу та інші витрати, наприклад, капремонти, які зараз не входять до тарифу). Зміна банківської діяльності, зокрема розширення повноважень НБУ. Удосконалення механізму ліквідації банків та повернення активів. Нові правила добору у Вищу раду правосуддя. Розширення повноважень наглядової ради «Нафтогазу» і введення корпоративного управління. Державна податкова та митні служби повинні діяти як дві окремі юридичні особи з центральними та територіальними офісами, натомість, обласні та інші юридичні особи ДПС, ДМС та ДФС повинні ліквідувати. Перевірка за розподілом грошей із Фонду боротьби з COVID-19. Реформи енергетичного сектору. Земельна реформа. Приватизація і реформування підприємств держвласності та ринків тощо.

В експертів є певні думки щодо вимог МВФ та їхнього виконання Україною. Так, директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський пояснив: включення в тариф капітальних інвестицій на модернізацію – невиправдано, оскільки фінансовий тягар ляже на споживачів. Крім того, це лобіювання інтересів зацікавлених сторін. Він дивується, як МВФ допустив такі умови, пише 24 канал.

Деякі експерти не впевнені, що Україна отримає наступні транші, оскільки влада не зможе виконати взяті зобов’язання. І тоді гроші доведеться друкувати. А це – інфляція та інші проблеми в економіці.

Але… Як зазначив Ілля Несходовський, постійна ротація влади, лобіювання інтересів олігархів та непослідовність України змушують МВФ переглянути співпрацю з нашою країною. У Фонді не розуміють, чому за останні 9 місяців змінили два уряди й трьох міністрів фінансів. Постійно вести справу з новими людьми, знову домовлятися про все з нуля – втомлює міжнародних кредиторів.

На проблемі постійної зміни влади наголошує й експерт Інституту Growford Олексій Кущ. В очах міжнародних партнерів ми зараз – країна хаосу. До того ж – некерованого. А тому вимоги кредиторів будуть максимально жорсткими і невигідними для України.

Нинішній кредит доведеться повертати уже в 2023 році. З відсотками. А ось ті країни, де справді проводяться реформи, на гачку МВФ не сидять, розповів у журналі «Країна» економіст Гліб Вишлінський. Польща та країни Балтії позичають гроші на міжнародному приватному ринку. Під нуль відсотків і на тривалий час. А наше все – МВФ…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *