Поради тернопільського психолога Інни Моначин: рецепти від осінньої хандри

Поради тернопільського психолога Інни Моначин: рецепти від осінньої хандри
Коли на зміну сонячному літу приходить осінь із похмурими, часом дощовими ранками та довгими вечорами, люди почуваються по-різному. Хтось її любить і оспівує. Хтось вдивляється у те, що відбувається, і чекає. Однак багато хто почувається сумним, знесиленим, роздратованим. Зазираєш у комп’ютер – там суцільний плач за скороминущим літом і запитання, де знайти сили налаштуватися на безпросвітну сірість осені й холод зими.

Такі осінні загострення бувають у кожної людини. Іноді події, які наповнюють наше життя, можуть отримати мінорний лад, меланхолійні настрої, журливі ноти… І коли це стається, людина по-різному реагує і, буває, занурюється в глибину власних переживань.

Але настрій псує не дощ за вікном, а власні стереотипи. Що потрібно робити, аби почуватися впевнено за будь-якої погоди?

Перше правило – активність і зайнятість.

Хоч часто переживання можуть захопити людину цілком і про ніяку активність йти не може мови. Та все ж, коли ви захоплені негативним станом і думки зосереджені на проблемі, це вже є та мінімальна активність, яка допоможе вийти з складного емоційного стану. Тому не бійтеся міркувати, думати, мислити про питання, які захопили вас. Постарайтеся в першу чергу побачити себе. Відчути себе. Подумати про себе. І яка б меланхолія не захопила вашу діяльність, знайдіть для себе заняття, яке змогло б розрядити, розрухати, викликати інтерес, навіть найменший. Саме інтерес, спонукає до активності, що сприяє пошуку особистісної рівноваги.

Друге правило – гумор і спілкування.

Колись Вільям Джеймс сказав: «Ми сміємося не тому, що ми щасливі; ми щасливі, тому що сміємося». Пізніше багато корифеїв психології критикували і спростовували цей вислів. Але він залишився. І може працювати. Важливо вміло і в потрібний час його використовувати. Посмішки є невід’ємною рисою щасливих людей. Та й склалося так, що люди, спілкування, атмосфера, в якій ми найбільше і найчастіше перебуваємо, впливають на нас. Тому тут хочу найбільше застерегти: обирайте собі приємне, потішне і з здоровим гумором товариство та уникайте «токсичних» людей та «токсичних» відносин.

Здоровий егоїзм –  третє правило.

Воно може мати багато запитань і критики. Тому відразу мова піде про значення самого терміну. Егоїзм – це не погано чи добре, це властивість характеру, яка може бути розвинута більше або менше. Зазначимо, що егоїзм присутній в усіх психічно здорових людей. Але з дитинства нас виховують і вчать піклуватися про інших людей, шанувати батьків, допомагати слабшим. Нас вчать, що найбільше благо – це подвиг, здійснений на благо людства. А психологія стверджує наступне: все, що б не здійснювала людина, вона робить заради свого блага.

Кожна людина має своє власне егоїстичне «ХОЧУ!» І чим чіткіше вона це бачить, тим простіше і природніше її життя та взаємовідносини з людьми. Егоїзм – абсолютно здорове почуття, потрібно перестати його соромитися. Чим більше від нього ховаєшся, тим більше його помічають оточуючі у вигляді маніпуляцій та різних впливів. І чим простіше його визнаєш, тим виразніше розумієш, що саме егоїзм змушує нас шанувати незалежність та свободу інших людей. Здоровий егоїзм – єдиний шлях до розумних та конструктивних стосунків між людьми.

Четверте правило: все можна в міру.

Важко побороти в собі перфекціонізм, але це необхідно. Знати, що не все в цьому світі є абсолютним. Все можна в міру. Щасливі люди вміють контролювати прагнення до досконалості. Не потрібно картати себе за неточності та недоліки. Завжди пишайтеся собою і своїми досягненнями. Іноді деякі речі йдуть не так, як планується, і це нормально. Неможливо все тримати під контролем.

Марк Твен написав: «Я пережив багато страшних речей у своєму житті, деякі з них відбулися насправді».

Щасливі люди не чекають понеділка, покупки нового авто, нового будинка.

Не чекають весни, літа, зими чи осені, бо велика помилка думати, що ти живеш, а насправді просто очікуєш життя…

Інна МОНАЧИН.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *