Родина Котиків із Теребовлянщини створює дивовижні скульптури з бетону (ФОТОРЕПОРТАЖ)

«Ми своїми руками перетворюємо життя на казку»

54

Мабуть, чи не кожен із мешканців Тернопілля, коли проїздив через село Кровінка, звертав увагу на незвичайне казкове дерево на подвір’ї однієї з садиб. Часто люди навіть зупиняються, щоб сфотографуватися біля нього і розпитати, що ж це за дивовижа. «Наш ДЕНЬ» вирішив довідатися, хто автор цією скультури. Ми завітали в гості до талановитої і надзвичайно цікавої родини Котиків, яка нам відкрила усі таємниці казкового мистецтва.

47

Олег Котик захоплюється скульптурою вже багато років. У чоловіка сяють очі, коли він розповідає про свої роботи, ескізи, нові проекти. Разом з дружиною Оксаною вони закінчили Теребовлянське вище училище культури. Саме там  познайомилися і зрозуміли, що не уявляють свого життя без мистецтва. Сьогодні родина виховує двох чудових діток – Яночку і Артемчика. Кажуть, саме для них і створюють такі дивовижні скульптури. Жартують, діти – найважливіші критики і замовники, то ж до їх побажань прислухаються неодмінно.

59

Коли ми  приїхали у Кровінку, на подвір’ї у Олега та Оксани кипіла робота. Тут оздоблюють незвичайну казкову альтанку.  Улюблені герої мультиків – Ріо, Рататуй, усміхнений велет, кремезні дерева і грізний дракон, лавочка із пузатим котом – чого тільки не придумає люблячий батько для малечі. Пану Олегу допомагає у всьому рідний брат Руслан, береться за шпатель навіть 4-річна Яночка. Дівчинці дуже подобається допомагати батькові. Зізнається, у майбутньому також хоче стати скульптором.

– Щоб виготовити казкову альтанку, спершу потрібно зварити металевий каркас, – розповідає пан Олег. – Далі натягуємо на нього спеціальну сітку. А тоді вже потрібно приготувати бетон. Для цього потрібен цемент і пісок у співвідношенні 1:3. Потім додаємо воду і ретельно перемішуємо спеціальним міксером. Розчин накладаємо тонким шаром на стіни – це такий ластів’ячий стиль.

43

На перший погляд важко зрозуміти з чого виготовлені творіння пана Олега. Видається, що це дерево або ж якийсь інший загадковий матеріал. Скульптури з цементу не так давно стали популярними в Україні – є не надто багато фахівців, які ними займаються. Олег Котик розповідає, що колись його наставник говорив: цемент навіть надійніший, ніж камінь, і стояти він зможе дуже довго. А ще бетон чудово піддається різноманітним маніпуляціям і йому можна надати найрізноманітнішої форми.

52

51

50

– Я дуже люблю творчий процес, – каже майстер. – Спершу малюю макет, обдумую. А далі, коли вже втілюю його, то часто деякі деталі змінюю – залежно від ситуації, форми, матеріалу з’являються нові рішення.

Для Олега Котика любов до казкової скульптури розпочалася з батьківського подвір’я.

– Одного разу ми з братом сиділи на подвір’ї, – пригадує чоловік. – Тут мама каже, криниця вже дуже стара і руйнується – придумайте щось, хлопці. Я кажу брату: давай виліпимо гриба. Так і почалося. Згодом нас просили зробити щось схоже то рідні, то друзі. Почали відточувати і вміння, і майстерність. Казкові скульптури стали невід’ємною частиною нашого життя.

58 57

Пані Оксана також допомагає чоловіку у творчому процесі. Зараз вона в декретній відпустці. А до того викладала мистецтвознавство у Теребовлянському вищому училищі культури.

– Я помагаю чоловіку розфарбовувати роботи, – розповідає жінка. – Дуже люблю працювати з кольором, тож добавляю скульптурам яскраві барви.

Олег і Оксана зізнаються, коли створювали казкове дерево, не сподівалися, що воно настільки сподобається людям. Неодноразово біля їх оселі зупиняються автівки, а навіть і туристичні автобуси. Інколи просять дозволу сфотографуватися. Буває, заходять самі. Неодноразово навіть гроші на лавці залишали як подяку за фото. А ще неодноразово на просторах інтернету роботи пана Олега приписували собі росіяни. Бувало просто копіювали фото з Кровінки і підписували, що це виготовлено в Росії.

55

– Одного разу біля хати зупинилася машина з російськими номерами, – пригадує чоловік. – Вийшла жінка і попросила сфотографувати нашу криницю. Каже, тепер всім буду розказувати, що це робота українців. Нам було дуже приємно.

Олег Котик не лише виготовляє казкові скульптури. У його доробку і класичні роботи, і неймовірні картини. В Теребовлянському училищі він викладає  мистецтво скульптури. Саме пан Олег був керівником дипломного проекту і допомагав своїм студентам створювати перший в Україні пам’ятник абітурієнту, який встановили біля закладу. А ще чоловік вміє будувати каміни, а на стінах своєї оселі створив справжні художні полотна.

46 56

Цього року родина Котиків розпочала працювати над дуже цікавим проектом – у селі Ласківці вони створять справжній казковий будинок. Тобто, і сама оселя, і  подвір’я – все буде оздоблене дивовижними скульптурами із мультиків і казок.

– Ми давно мріяли про такий особливий куточок, – зізнається пані Оксана. – довго працювали над ескізами, тож це має бути дуже особливий будинок. Звичайно, роботи там непочатий край – це дуже масштабний проект. Але і результат повинен вийти неабиякий.

Дивлюся на цю веселу, дружну, гамірну сім’ю і вкотре переконуюсь: ми самі є творцями власного щастя. Замість того, щоб нарікати на важке життя і різні труднощі, родина Котиків творить власну казку і радо ділиться своїм незвичайним баченням краси з іншими.

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *