За які блага прості українці утримують елітних пільговиків? (ІНФОГРАФІКА)

За які блага прості українці утримують елітних пільговиків? (ІНФОГРАФІКА)

Якби кожна влада, і нинішня в тому числі, так опікувалася про державу і народ, як дбає про «нужди» своїх попередників, то українці не бідували б.

679812_1431416

Щоразу, особливо під час президентських і парламентських перегонів, кандидати у «слуги народу» обіцяють повне скасування пільг і привілеїв для «обраних». Оголосила влада про це і після Революції Гідності. Однак, колишні чиновники, екс-президенти, спікери й досі числяться у статусі елітних пільговиків. Живуть екс-високопосадовці за рахунок звичайних українців.

Приміром, колишній голова Верховної Ради Володимир Литвин отримав за минулий рік на свій банківський рахунок шість мільйонів гривень. Його родина – ще 11 мільйонів. Він пояснив, мовляв, зберігає заощадження в інвалюті, а в декларацію подається цифра в національній валюті. Також екс-спікер має у користуванні службове авто разом із водієм, повідомив «24 канал».

Загалом на автомобілі екс-спікерів виділили із держбюджету більше двох мільйонів гривень.

Володимир Рибак, який очолював парламент під час Майдану, всі пільги заперечує. Хоча, також має у користуванні службове авто. І будинок у «Кончі-Заспі», який, начебто, знаходиться у державному підпорядкуванні. Екс-спікер стверджує: будувався за власний кошт. Однак Генпрокуратура проводить досудове розслідування щодо зловживання владою Рибаком.

Серед сусідів Рибака у «Кончі-Заспі» – колишні президенти Леонід Кучма та Віктор Ющенко. І Володимир Литвин.

У телепрограмі журналістських розслідувань «Схеми. Корупція в деталях» повідомили: найбільше привілеїв за минулий рік отримав Віктор Ющенко. У його розпорядженні два автомобілі й троє водіїв, а також кухар, дві покоївки та два офіціанти, але їхніми послугами, за інформацією Держуправління справами, останні 2 роки Віктор Ющенко не користувався. Торік на транспортне обслуговування витратили 179 тисяч гривень. Згідно з інформацією, 115 тисяч, окрім пенсії, торік пішло за статтею довічного грошового утримання колишнього президента. Ще 323 тисячі 2015 року витратила держава на апарат екс-президента Ющенка – його помічників.

Варто зазначити: цього року на утримання колишніх президентів у держбюджеті передбачено понад 900 тисяч гривень.

На малу пенсію скаржиться перший президент незалежної України Леонід Кравчук. За його словами, раніше він отримував 18 тисяч гривень, а тепер – лише 14. Невдоволення він висловлював і раніше – у 2009 році. Водночас, тоді заявив, що гроші для нього – «не проблема».

Тим, що в державі економічна криза і війна, колишні очільники держави, схоже, не переймаються, коли йдеться про особисті вигоди. Зрештою, на заслужений відпочинок ніхто з високопосадовців бідним не йде. Кожен старається для себе, дітей і для внуків.

Трапляється, що й європейські «екси» нарікають на малу пенсію. Зокрема, свого часу «ганьбою» для найбільшої держави Східної Європи і члена Євросоюзу назвав свою пенсію президент Польщі Олександр Кваснєвській. І це при тому, що він отримує щомісяця 1,4 тисячі доларів.

Загалом, президенти європейських країн та США мають вищі пенсії, ніж їхні українські колеги. Але… рівень життя у цих країнах не можна порівняти з Україною. Там – високі зарплати, пристойні пенсійні виплати у пересічних громадян, працює економіка, люди соціально захищені. Немає такої корупції, як в Україні, гучних скандалів і стільки мільйонерів серед держчиновників, як у нас.

Пенсія колишнього президента Латвії Андріса Берзіньша, наприклад, складає близько 1,8 тисячі євро на місяць. Екс-президент Естонії Арнольд Рюйтель отримує трохи більше 3,7 тисячі євро. Але, якщо порівняти міжнародний статус країн Прибалтики, членство в ЄС та в НАТО, соціально-економічні показники, то тамтешні екс-очільники країн таки свої високі пенсії заробили. Бо маленькі держави, які також були в «совдепії», зуміли зробити гігантський поступ, порівняно з великою за територією, багатою на природні й людські ресурси та найродючіші у світі землі, Україною.

Колишнім американським президентам платять доволі солідні пенсії – 200 тисяч доларів на рік. Це – більше 16600 «зелених» на місяць. При цьому допомогу від держави отримують і вдови екс-президентів США, яким виділяють з бюджету по 20 тисяч доларів на рік.

До речі, були прецеденти, коли екс-глави країн зверталися з проханням зменшити їм пенсійні виплати. У 2009 році подібне звернення надійшло від колишнього латвійського президента Гунтіса Улманіса. Через важку економічну ситуацію у своїй країні він попросив урізати його пенсію, яка на той час складала близько 1,6 тисячі євро.

Чи хоча б один з українських екс-президентів, спікерів Ради, урядовців, високопосадовців чи колишніх чиновників зробив подібну заяву, коли країна опинилася у стані війни та кризи?

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *