Реформи для бідних

Реформи для бідних

 reforma

Є в Україні дурна звичка: кожен президент на свій лад змінює Конституцію, а кожен уряд проводить реформи. Взагалі, реформи – річ необхідна. Бо це – поступ уперед, позитивні зміни. Але…

Реформи в Україні мають нюанс. Влада, взявшись учергове за реформовування, повторює улюблену фразу попередників: народ повинен затягнути паски. Цю мантру традиційно виголошують ситі дяді, які приходять на телеефіри в дорогущих костюмах, на рахунках котрих – мільйони, а за порогом телестудії очікують «мерси» і «джипи» з персональними водіями.

Реформи у нашій державі, як це не банально, розраховані на бідних. І плюс – середній клас. Хоча експерти кажуть, що він в Україні помер, не народившись.

З олігархами воювати жоден уряд не хотів. І новий не хоче.

Тим часом, як свідчить опитування компанії «Research&Branding Group», 88 відсотків респондентів оцінюють економічне становище країни як погане, і лише кожен десятий – як середнє. 62 відсотки українців незадоволені своїм життям. Після Нового року, судячи з проекту держбюджету, число невдоволених має шанс зрости.

 

Із 50 євро в кишені нас у Європі не чекають

За часи незалежності з України «втекли» в офшори колосальні гроші. За інформацією директора міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, сума сягає $165,2 мільярда. А президент Асоціації приватних інвесторів України Сергій Десяк заявив: уже цього року на кіпрські офшорні рахунки українські компанії вивели близько шести мільярдів «зелених». І це, не враховуючи тіньових капіталів.

Нова українська влада обіцяла повертати гроші з офшорів. Особливо це було трендово напередодні виборів. Тепер усі мовчать. А офшорні мільярди могли б реально врятувати економіку і зменшити тягар реформ, який держава майстерно перекладає на плечі пересічних українців.

Тотальна економія, запропонована урядом Яценюка, відбуватиметься за рахунок бюджетників, пенсіонерів, пільгових категорій населення. Водночас, жодних натяків, чи будуть зменшені надприбутки касти заможних українців. Влада, фактично, залишилася такою ж, як і попередня – працює в інтересах одного відсотка громадян України. Олігархів.

Уряд хоче збагатити скарбницю швидкими й простими методами – витиснути гроші з населення, вважають експерти. Так, в Україні знову зростуть тарифи на газ, світло, тепло. Ініціює підвищення плати до економічно обгрунтованої Кабмін. Голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв повідомив, що в уряді обговорюють питання підвищення ціни на газ для населення у 3-5 разів. За його словами, зростання тарифів зменшить навантаження на бюджет, дозволить збільшити власний видобуток газу, підвищить енергоефективність і буде важливим кроком на шляху зменшення корупції. Хм… В Україні чим більше грошей отримує якась галузь, тим більша там корупція. І що означає «підвищення цін до обгрунтованого ринкового рівня»? Постійно чуємо цю фразу під час чергового подорожчання житлово-комунальних послуг? Яка кінцева економічна обгрунтована ціна? Чи такої цифри не існує? До слова, дефіцит «Нафтогазу України» цьогоріч сягнув 110 мільярдів гривень на противагу дефіциту державного бюджету у 68 мільярдів. Не компанія, а фінансова прірва.

Чому ніхто з урядовців чи з адміністрації президента не переймається, коли в українців будуть «економічно обгрунтовані», європейські зарплати і пенсії? Згідно з проектом бюджету, прожитковий мінімум пропонується встановити на 1 січня 2015 року на рівні 1214 гривень, з 1 грудня – 1240. Мінімальну зарплату у місячному розмірі – з 1 січня – 1257 гривень, з 1 грудня – 1284 гривні. Навіть до сотні доларів за нинішнім курсом обидві мінімалки не дотягують. А в перерахунку на євро – трохи більше п’ятдесяти. І з такими жалюгідними зарплатами Порошенко з Яценюком хочуть вести українців до Європи?! Війни на Сході там багато хто не помічає, зате гроші європейці рахують чудово. З 50 євро в кишені нас там не чекають.

Україна, за словами міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавічуса, – найбідніша й найкорумпованіша країна Європи. За світовим рейтингом простоти ведення бізнесу посідає 112-е місце. Може, з боротьби із корупцією слід починати реформи, а не з учнів, студентів, пенсіонерів і працюючих людей, які не можуть прогодувати свої родини?

Аби своїм реформаторством прем’єр з президентом не зробили «подарунок» екс-«регіоналам» і комуністам на майбутніх місцевих виборах. За рахунок популізму і критики нової влади останні можуть взяти реванш.

 

У 65 на пенсію, а через рік – на той світ?

За рівнем тривалості життя Україна також пасе задніх у Європі. За даними статистики, українці в середньому живуть не більше 70 років. При цьому середня тривалість життя чоловіків – 66 років. Тому суспільство обурило і збурило повідомлення Міністерства фінансів про намір зекономити близько 4,3 мільярда гривень шляхом підвищення пенсійного віку чоловікам та жінкам до 65 років.

Також планується обмеження виплат пенсій працюючим пенсіонерам – до 90 відсотків від призначеної пенсії, але не нижче розміру прожиткового мінімуму. Йдеться і про припинення індексації пенсій до стабілізації економіки. Крім того, Мінфін має намір здійснити перерахунок пенсій із застосуванням відсотка від суми перерахованих до Пенсійного фонду страхових внесків, а не від заробітної плати.

Щодо підвищення пенсійного віку, міністр соціальної політики Павло Розенко вважає: Україні це нічого не дасть. В інтерв’ю «Економічній правді» він, зокрема сказав: «Так, експерти рекомендують. Це питання обговорювалося на рівні уряду. Але чи будуть такі ініціативи внесені до Верховної Ради, я абсолютно не переконаний».

Українці добре пам’ятають пенсійну реформу імені Тігіпка. Тому й гадають: з метою жорсткої економії все можливе.

Наші чиновники люблять посилатися на європейські норми пенсійного віку. Справді, мешканці ЄС виходять на пенсію пізніше, ніж українці. Маючи здоров’я і гроші, тамтешні пенсіонери подорожують світом, ведуть активний спосіб життя. В ЄС люди живуть, а не виживають. І умови праці там належні.

І ще таке. Українці, яким сьогодні, приміром, 50 і до пенсії ще ого-го, пережили Чорнобиль, тотальні дефіцити, зміну суспільного ладу, невиплату зарплат, грошову реформу, втрату роботи, заробітчанство… Майдан. Тепер – війна. Фактично, люди у постійних стресах. Ще й вітчизняна медицина добиває. Тому дехто й до 60-річного віку не дотягує. А пенсія у 65 взагалі може перетворитися на міраж…

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *