Своє 35-річчя «Нива» святкує поверненням у Першу лігу українського футболу

Своє 35-річчя «Нива» святкує поверненням у Першу лігу українського футболу

З нагоди свята команди та її вболівальників 30 червня на Тернопільському міському стадіоні відбудеться грандіозне спортивно-мистецьке дійство.

 У червні цього року «Нива» в перехідних матчах зустрічалась з ФК «Одеса». За сумою двох матчів (0:2 на виїзді та 4:1 у Тернополі) тернопільська команда пробилася у Першу лігуУсі, хто наступної неділі завітає сюди, стануть свідками товариського матчу між найвідомішими гравцями усіх часів, які примножували спортивну славу тернопільської «Ниви» та київського «Динамо». Окрім цього, безпосередньо на стадіоні підіб’ють підсумки минулого сезону та вручать футболістам «Ниви» нагороди.

У цей же час вперше прозвучить гімн футбольного клубу. Чекає на глядачів і багато інших цікавих сюрпризів.

Завершиться дійство великим гала-концертом зірок української естради.

Початок заходу о 18:00. Вхід вільний.

У ці дні, святкуючи разом з улюбленою командою, тернополяни подумки повертаються у минуле та згадують як спортивні досягнення так і прикрі поразки футбольного клубу за усі 35 років з часу його заснування.

 

Тернопіль має давні футбольні традиції. Ще до 1939 року у місті існувало кілька футбольних команд — польських, єврейських, українських.

У 50-х роках 20 століття за часів Радянського Союзу найсильнішою командою Тернополя було «Динамо». Беручи участь у змаганнях колективів фізичної культури, динамівці кілька разів пробивалися до фіналу, однак у вирішальних поєдинках виступали невдало.

У 1958 році у Тернополі була створена нова команда — «Авангард». Перший успіх прийшов до неї у 1965 році — тоді авангардівці фінішували другими у зональному турнірі. Через три роки «Авангард» виборов чемпіонське звання у класі «Б». Команда почала виступати у другій групі класу «А» і була перейменована на «Будівельник».  У 1971 році він посів 14 місце, через рік опустився на п’ятнадцяту сходинку у турнірній таблиці, а у1973 та 1974 роках був відповідно двадцятим і дев’ятнадцятим.

Два роки невдач призвели до того, що команду розформували. Повернення до Тернополя великого футболу пов’язане з командою «Нива». У червні 1978 року створив її у Підгайцях тоді ще Бережанського району голова місцевого колгоспу «Шлях до комунізму» Іван Потупа. 16 жовтня 1982 року «Нива», перемігши у чемпіонаті України серед команд колективів фізичної культури та здобувши путівку до другої ліги, повернула Тернопільщині право участі у першості СРСР.

Два роки команда «Нива» представляла місто Бережани, а у 1985 році перебазувалася до Тернополя.

У 1983-1984 роках команда зайняла 13 місце, у 1985-му була сьомою, у 1986-му − на четвертій позиції, наступного року виборола «срібло», а вже у 1988 році стрімко впала на десять пунктів у турнірній таблиці, щоб через рік знову піднятися на третю сходинку та залишитися на ній і в 1989-му. У 1990 та 1991 роках тернопільські спортсмени виступали також стабільно, завершуючи чемпіонати на четвертому місці. Відібрати очки у нашої команди у рідному місті було практично неможливо – для неї не існувало авторитетів.

У перші роки українського чемпіонату «Ниву» тренував спочатку Леонід Колтун, а потім Леонід Буряк, який прийшов у команду і відразу підняв її із зони вильоту до середини турнірної таблиці. Цей тренер залишив по собі доволі добротну команду: Тяпушкін, Василитчук, Закотюк, Шищенко, Леженцев, Нікітенко, Кирлик — найвідоміші з тих, хто грав у «Ниві» на той час. Звичайно, не можна не згадати й  Ігоря Біскупа, Олега Ящука та братів Капанадзе.

До речі, Біскуп входить у когорту гравців, котрі зіграли більше 200 матчів у чемпіонаті України. Автанділ і Таріел Капанадзе входять до числа найкращих легіонерів-бомбардирів. Усі троє грали за Ниву до сорока років. А син Ігоря Андрій Біскуп грає у «Ниві» й сьогодні.

У сезоні 1997–1998 «Нива» знову досягла свого максимуму — сьомого місця (як і у сезоні 1993–1994). Очолював тоді команду тренер-гравець Ігор Яворський.

Після цього справи команди пішли на спад і на рубежі тисячоліть за 2 наступні чемпіонати  команда  опустилася на 2 ліги вниз — із вищої до другої.

За час перебування у другій лізі команда дала ряд добротних гравців для елітних клубів — Гурин, Ждаха, Сернецький. Та претендувати на підвищення у класі почала зовсім недавно.

У червні цього року «Нива» в перехідних матчах зустрічалась з ФК «Одеса». За сумою двох матчів (0:2 на виїзді та 4:1 у Тернополі) тернопільська команда пробилася у Першу лігу.

– Тепер тернопільська команда буде боротися за вихід у Прем’єр-лігу,  – запевнив тернопільських шанувальників футболу президент клубу Автанділ Мдінарадзе.

Сподіваємося, що так воно й станеться. Віримо, що вже у другій половині літа, коли стартує вітчизняний чемпіонат, «Нива» примножить свою славну історію новими спортивними досягненнями та гідно представлятиме тернопільський футбол на усіх рівнях.

Автор

Олег Грушковик

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *