Тернопільська психологиня про життя на «паузі»: коли не варто спинятися, а коли – можна і потрібно

Тернопільська психологиня про життя на «паузі»: коли не варто спинятися, а коли – можна і потрібно

Буває, складається так, що не знаєш, куди піти, як вчинити, що діяти в ситуації – чи застосувати всі засоби і боротися, чи кинути все – і відпочити… Іноді виникає бажання знайти якусь кнопку, на якій би був напис «пауза», і натиснути її. Для чого? Аби встигнути щось доробити, дописати, змінити, прийняти рішення, оцінити, подумати, проговорити… Або для того, щоб зачекати…. Кожній людині хоч раз за життя доводилося переживати таку «паузу».

Корисно це чи шкідливо? І як з такої життєвої паузи отримати особисту користь? Розповідає кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Тернопільського національного технічного університету Інна МОНАЧИН.

Чому ми «беремо паузу»?

По-перше, варто зрозуміти, що таке пауза. Це – спеціальне поняття, яке відображає феномени та форми перерви, зупинки в часі, перепочинку та спокою в існуванні якогось об’єкту чи процесу. Вона викликана різними причинами та може виконувати різну функцію.

Причин, для чого ми беремо паузу, може бути багато. Наприклад, під час пандемії все людство вимушене було зробити паузу в звичному житті. Та не всі однаково проживали «свою» паузу.

Хтось саме у час «паузи» творив, відновлював стосунки чи пізнавав життя зі своєю сім’єю, займався улюбленою справою чи готувався робити щось нове, читав чи займався самоосвітою. Комусь важко було це витримати. І така вимушеність змусила розлучитися чи змінити роботу, пережити втрату чи змінити статус, переоцінити професійні навики чи переїхати. Тобто ми можемо відчути усю палітру відчуттів  – як позитив, так і негатив – «життя на паузі», залежно від того, вміємо чи не вміємо організовувати власний час і особистий простір.

Втеча від проблем чи можливість розібратися в собі?

Одні фахівці говорять, що «брати паузу» в житті дуже важливо і корисно, оскільки це дає час зробити виважений крок. Інші – навпаки переконують у тому, що ставити своє життя «на паузу» –  це найнебезпечніше, що може статись, оскільки ви втратите можливість проживати своє життя повноцінно. Наприклад, пауза в стосунках може мати як позитивні, так і негативні наслідки.

Слід зрозуміти, що «пауза» не рятує від проблем. Якщо у вас виникли труднощі в особистому житті, то вони самостійно не зникнуть, коли ви житимете окремо. Але іноді саме пауза дає можливість розібратися в собі. Є час  зібратися думками, правдиво оцінити свою поведінку та вчинки партнера. Проте, нерідко саме думки про перерву в стосунках можуть промовляти про те, що ви бажаєте розлучитися з людиною і, можливо, вам саме це і потрібно зробити?

До чого тут чесність з собою

Якщо ви берете паузу, то спрямуйте свою діяльність в русло власного розвитку чи пізнання себе, прослідкуйте за змінами, що відбуваються довкола, погляньте, які трансформації відбуваються з вами, проаналізуйте ті ролі, які виконуєте на цей час – і дайте правдиву відповідь для себе: чи усім ви задоволені? Бо саме від майстерності сприймати світ і вміння ставитись до  власного «Я» залежатиме якість вашого життя.

Може бути дуже шкідливо застигнути у власному просторі-часі, відмовляючись він хороших робіт чи пропозицій, чекаючи, що владнаються справи самі собою. Небезпечно утримувати своє життя «на паузі» в надії, що щось зміниться і все піде на лад. А опісля – шкодувати про втрачений час.

Як дізнатися, чи потрібна пауза в житті?

Слушною є думка про те, що кожна людина – це господар свого життя. Вміння приймати рішення на свою користь і діяти так, щоб добре було людям, які поруч, – необхідні в теперішній час. Навчитись дарувати собі та іншим радість, робити добро, милуватися природою є одним з важливих кроків до пізнання себе та розуміння суті власного життя.

Чи варто ставити життя на паузу, вирішувати лише одній людині. І її можна побачити. В дзеркалі.

І ще – важливо розуміти мету своєї паузи, форми зупинки в часі та рішення, яке вплине на ваше подальше життя. Бо ми самі обираємо вектор руху власних життєвих траєкторій.

 

 

 

 

 

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *