Якби той пес умів говорити, в буді якого «чесний» митник ховав тисячі євро хабарів…

Якби той пес умів говорити,  в буді якого «чесний» митник ховав тисячі євро хабарів…

Затримали чергового хабарника… Українці вже звикли до цієї фрази, яка останнім часом нерідко звучить у новинах.

І ось нове повідомлення. Співробітники СБУ викрили механізм поборів, організований працівниками митного посту «Тиса» на Закарпатті, за пропуск в Україну мікроавтобусів. Дехто з митників регулярно брав гроші з водіїв «бусів», якими перевозять посилки заробітчан з Європи, зокрема з Італії. Хабарники встановили таксу: 400-500 євро з кожного авто. За день через митний пост «Тиса» в Україну в’їжджає майже сотня мікроавтобусів. Примітно, що співробітники спецслужби спільно з військовою прокуратурою затримали під час отримання хабара у 400 євро митника, відповідального за протидію контрабанді та порушення митних правил. Під час огляду приміщень митного поста виявили сім тисяч євро, схованих у вольєрі службового собаки. Цю суму митник назбирав за чотири (!) години зміни.

А скільки отримують депутати за «потрібне» голосування? Виявляється, за одне натискання кнопки парламентарій може отримати від 10 тисяч доларів. Про це сказав у ефірі одного з телеканалів екс-нардеп Єгор Фірсов. Окрему плату, за його словами, отримує нардеп і тоді, коли залишає свою фракцію. Щоправда, «взяти на гарячому» чесних «слуг народу» практично неможливо.

А ось у пересічних українців ні грошей у собачих будках, ні впевненості у завтрашньому дні. І таких – переважна більшість – 74 відсотки, свідчать дані опитування компанії «Research & Branding Group».

Зараз у суспільстві переважають два основних почуття – тривога і надія, кажуть соціологи. Тривоги більше. І на це є підстави. Найперше – війна. Діймають українців і соціальні негаразди. Так, матеріальне становище сімей з початку року 61 відсоток людей оцінили як погане. Майже половина очікують на погіршення життя. У покращення вірить лише кожен десятий українець. Негативно люди оцінюють і політичну ситуацію в країні. Таких аж 88 відсотків.

А якщо хтось має намір податися в бізнес, то повинен знати: Україна потрапила до топ-25 країн із найвищими податками у світі. Наша країна у щорічному рейтингу конкурентоспроможності, який укладає Всесвітній економічний форум, посіла 117 місце із 138 можливих за показником «загальна податкова ставка», який вимірює кількість податків та обов’язкових внесків для бізнесу. Ми – 21-і з кінця.

Загалом у рейтингу конкурентоспроможності Україна опустилася на 85 місце. Торік була на 79-у. Це – найгірший результат за останніх п’ять років. Низькі місця у нас за такими показниками, як розвиток фінансових ринків, ефективність ринку товарів, рівень розвитку бізнесу тощо. Маємо й конкурентні переваги: багато інженерів і вчених. Ось тільки їм, на жаль, не знаходиться місця у вітчизняній науці та економіці. Зате є попит за кордоном.

Власне, як зазначають експерти, найголовніша причина бідності українців криється у неприбутковій структурі вітчизняної економіки. Наша держава експортує зернові, олію, м’ясо, ліс, продукцію металургійних та хімзаводів, яка є, здебільшого, сировиною для технологічних підприємств промислово розвинених країн. І там отримують значні прибутки від реалізації завершеного циклу виробництва. Адже сировина коштує значно дешевше, ніж готова продукція. Виходить, бідна Україна працює на економіку багатих держав.

Щоб почати заробляти самим, треба виготовляти конкурентноздатні товари. Розвиток технологічного виробництва робить країни багатими. Але у нас в одних немає бажання щось робити, інших «душать» податки, треті – позбавлені такої можливості, бо вступили не в ту партію, не мають «даху» і так далі.

Чимало ж валюти в Україну надходить від заробітчан: 4-8 мільярдів доларів щорічно. Це складає понад третину держбюджету.

А ще – від позичальників. Наступного року Україна може отримати від МВФ шалений кредит – майже 5,4 мільярди доларів. Про це йдеться у меморандумі про співпрацю. При цьому, транш на 1,3 мільярди «зелених» можемо отримати ще в листопаді нинішнього року. Довго віддаватимуть ці борги наші нащадки…

Вимогами ж Фонду є підвищення пенсійного віку для українців і зняття мораторію на продаж землі.

Глава місії МВФ в Україні Рон Ван Руден, за повідомленням «Інтерфакс-Україна», заявив, що у нас дефіцит Пенсійного фонду перевищує шість відсотків ВВП. Це – один із найвищих показників у світі. «Потрібен широкий пакет пенсійної реформи, який би розглядав не тільки підвищення пенсійного віку, а й посилення можливостей дострокового виходу на пенсію», – сказав Ван Руден.

Щодо земельної реформи, то глава місії зазначив: існуючий мораторій унеможливлює повноцінний розвиток сільськогосподарського сектора і використання землі в якості застави для отримання кредитів. Тому, за його словами, парламенту слід прийняти нове законодавство, яке дозволить продаж землі.

Підвищення пенсійного віку і продаж землі – болючі питання для української влади. І для суспільства загалом. Але, оскільки «слуги народу» не вміють заробляти гроші для держави, то існує ймовірність, що таки доведеться пристати на умови МВФ. Кого у Фонді хвилює, що чимало українців уже не доживають до пенсії? А ось наші родючі чорноземи хвилюють у світі багатьох…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *