Які небезпечні інфекції чатують на мешканців Тернопілля і як вберегтися?

Які небезпечні інфекції чатують на мешканців Тернопілля і як вберегтися?
В Україні станом на 28 вересня зареєстрували 645 спалахів інфекційних захворювань проти 175 спалахів за аналогічний період торік. Серед недуг є й екзотичні раніше. Сьогодні «Наш ДЕНЬ» підготував розповідь про три інфекційні захворювання, які підстерігають мешканців області. Адже головне – вчасно виявити хворобу та звернутися до лікаря.

Екзотичну малярію привозять із відпочинку…

Епідеміологи порахували, що неблагополучні щодо малярії країни щороку відвідує 6-8 тисяч мешканців Тернопілля. А жителі таких країн, у свою чергу, приїжджають в область.

Щорічно в Україну завозять близько 20 тисяч хвороб з-за кордону, кажуть епідеміологи. До переліку країн з підвищеною небезпекою зараження входять і популярні серед туристів Туреччина, Єгипет, Туніс. А серед недуг, які останнім часом почали регулярно виявили на Тернопіллі, – екзотична досі малярія.

В області цього року зафіксували вже другий випадок захворювання. Занедужав місцевий житель – він привіз недугу з-за кордону, а також студентка з Нігерії.

Малярія – небезпечне захворювання, яке передається людині під час укусу інфікованими комарами. Проявляється, як мініум, через 7 діб після зараження, максимум – через рік-півтора. Хвороба важко піддається лікуванню та може «імітувати» ГРВІ, грип та інші недуги. Супроводжується лихоманкою, головним болем, збільшенням розмірів селезінки та печінки.

У Тернопільському лабораторному центрі Міністерства охорони здоров’я України б’ють на сполох і говорять про ризики поширення місцевої малярії.

За словами епідеміологів, ця хвороба в регіоні була розповсюджена після Другої світової війни. У 1948 році навіть була створена Тернопільська обласна малярійна станція. Для боротьби з комарами, які переносили недугу, обробляли водойми та приміщення.

– Тоді для цього наймали сезонних робітників. Відтак, до 1956 року хворобу в області побороли. Сьогодні знову виникають ризики виникнення та поширення місцевої малярії у регіоні, – кажуть у лабораторному центрі.

Серед передумов поширення недуги фахівці центру відзначають стабільну чисельність комарів виду Анофелес. Саме вони і переносять збудники малярії. Більше як 30% водойм, зазначають в установі, придатні для їх розвитку.

– За останні 10 років збільшилися терміни ефективного зараження комарів збудником хвороби – з 87 до 110 днів. А сезон можливого зараження людей – з 123 до 140 днів, а саме з травня по жовтень, – розповіли в лабораторному центрі.

Наразі епідемічну ситуацію щодо малярії в області характеризують як нестійку, а мешканців закликають дотримуватися правил безпеки, аби не привезти «сюрприз» із відпочинку.

Подорожуючи в країни з тропічним кліматом, турист повинен знати про небезпеку, яка підстерігає його, кажуть фахівці. Юристи радять добре перечитати хоча б обов’язки сторін та переглянути страховий поліс, щоб у майбутньому уникнути ексцесів на відпочинку. Саме в туристичній агенції мають попередити про потенційну небезпеку зараження певним переліком екзотичних хвороб.

10 правил безпечного відпочинку

  • Перед поїздкою до ендемічної країни проконсультуйтеся з лікарем.
  • Дізнайтеся умови страхування, включіть до переліку послуг медичний поліс.
  • На відпочинку пийте лише воду із закритих джерел, придбану в супермаркетах, тощо.
  • Харчуйтеся лише у сертифікованих закладах: при готельних кав’ярнях та ресторанах.
  • Не їжте продукти, які перебували на відкритому сонці, більше як дві години.
  • Не дегустуйте екзотичні фрукти просто з дерев або на стихійних ринках.
  • Обмежте, а краще зовсім виключіть з раціону, свіже молоко, сиру рибу, яйця.
  • Використовуйте репеленти для захисту від комарів.
  • Не контактуйте з екзотичними тваринами, вони можуть бути джерелом безлічі інфекційних хвороб.
  • Не ходіть босоніж, щоб не підхопити грибок або личинки тропічних глистів.

… А лептоспіроз підстерігає навіть на городі

Десять випадків лептоспірозу зареєстрували за останні тижні вересня у жителів Тернопілля. Люди захворіли у Борщівському, Бучацькому, Гусятинському, Заліщицькому, Зборівському, Лановецькому, Теребовлянському районах і в Тернополі, кажуть в обласному лабораторному центрі.

Основним механізмом передачі цієї зарази є фекально-оральний шлях. Наприклад, якщо скуштувати немитий овоч, на якому щур міг залишити сечу. Крім того, заразитись можна, якщо на шкірі є мікротріщинки, крізь які інфекція потрапляє в організм. Таке може статись при ходінні босоніж по піску чи ґрунті, в якому міститься збудник. Зрештою, під час польових робіт щур може вкусити.

– Люди, які заразились на Тернопіллі, постраждали під час домашніх і польових робіт, а також контакту з річковою водою й риболовлі, – розповіли в лабораторному центрі.

Епідемічна ситуація щодо лептоспірозу в області також визначена як нестійка. Показник захворюваності навіть перевищує середні в державі.

– Пік інфікування припадає на серпень-вересень, – кажуть в лабораторному центрі. – Це зумовлено підвищенням чисельності гризунів, активним відпочинком на природі, купальним сезоном, риболовлею та проведенням сільськогосподарських робіт.

Епідеміологи нагадують, що лептоспіроз – небезпечне захворювання, щорічно реєструють летальні випадки. Після інфікування (інкубаційний період становить в середньому 1-2 тижні) раптово розвивається слабкість, починається гарячка (близько 39 градусів), що нерідко супроводжується розладами шлунково-кишкового тракту, й сильні болі. Здебільшого хворі на лептоспіроз скаржаться на болі в попереку, в м’язах (основною ознакою хвороби є ураження литкових м’язів) чи ниркову кольку. Хвороба різко прогресує, під ударом опиняється серце, легені, нирки, печінка, мозок.

При перших ознаках захворювання необхідно негайно звертатись до лікаря, щоб вчасно почати лікування й зберегти життя.

Як готувати м’ясо, щоб не стати жертвою сальмонельозу?

Періодично на Тернопіллі виявляють і спалахи сальмонельозу. Причому жертвами інфекції стають навіть ті, хто куштував їжу в ресторані – здавалося б, контроль має бути на всіх етапах. Але…

Що ж це за зараза така? Скільки треба смажити, наприклад, м’ясо, аби знищити інфекцію? Як застрахуватися від сальмонельозу?

– Серед інфекційних захворювань одне з провідних місць займають саме сальмонельози, – пояснюють в обласному лабораторному центрі. – На Тернопіллі за вісім місяців цього року зареєстровано сім спалахів сальмонельозної інфекцій та одне групове захворювання. Загалом занедужали 68 осіб, з них 44 дитини. Спалахи були в побуті, в організованих колективах і в закладі громадського харчування. А факторами передачі інфекції слугували харчові продукти, готові страви та сировина.

Джерелом інфекції є багато видів сільськогосподарських і диких тварин і птиці. Сальмонельоз дуже поширений серед диких птахів (голубів, шпаків, горобців, чайок тощо). Тож людина може заразитися не лише при вживанні інфікованого м’яса, а й через забруднені пташиним послідом предмети, пилюку.

У господарстві інфекція передається під час догляду за хворими тваринами, під час обробки зараженого м’яса, неправильному приготуванні їжі.

Найнебезпечніше, коли сальмонелою заражена готова страва. У таких умовах збудник інфекції – сальмонела посилено розвивається.

Побачити, що страва заражена, неможливо. Якщо ж збудник на сировині, є шанс його позбутися. Теоретично при температурі 70-100 градусів за Цельсієм сальмонели гинуть протягом 5-10 хвилин. Але у товщі шматка м’яса можуть витримувати кип’ятіння протягом якогось часу, тому м’ясо має проходити термічну обробку щонайменше 40 хвилин.

Тривалий час сальмонела зберігається у молоці, маслі, сирах, курячих яйцях. Причому може проникати всередину яєць через неушкоджену шкаралупу і розмножуватися в жовтку. Це слід пам’ятати любителям сирих і слабо проварених яєць.

Дуже важливо дотримуватися і загальних правил гігієни. Про деякі, найпростіші з них (як-от окремі дощечки на кухні: ця – лише для сирого м’яса, а ця – для салатів чи хліба), люди, на жаль, нерідко забувають.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *