Навчитися жити з “ворогом”: алергія і як з нею боротися

Навчитися жити з “ворогом”: алергія і як  з нею боротися

Кожна п’ята людина в світі має алергію, стверджують експерти. Невдовзі, за їхніми прогнозами, від алергії потерпатиме половина людства. Все більше українців також страждають від цієї недуги. Багато хто й не підозрює про це і жменями вживає таблетки від інших хвороб. Найчастіше – від застуди, з якою плутають алергію через схожі симптоми.

Якщо “запустити” алергію, вона може перерости у важкі хронічні недуги, кажуть фахівці. Що може викликати хворобу, як її виявити, лікувати і про які процеси в організмі вона свідчить, розповідає кандидат медичних наук, лікар-ординатор терапевтичного відділення Тернопільської міської лікарні №2 Ольга Кузів.

Збій в імунній системі

– Пані Ольго, що таке алергія і як вона виникає?

– Алергія – це прояв підвищеної чутливості імунної системи до окремих речовин. Іншими словами – незвична відповідь  організму на звичайні для здорової людини подразники, які призводять до хворобливого стану. У цьому винен збій у роботі імунної системи. Здорова людина ніколи не матиме алергії. Адже захворювання, по суті, є надмірною реакцією імунітету на які-небудь речовини – алергени). При цьому виділяється так званий специфічний медіатор запалення – гістамін, який визначає різні прояви алергії, зокрема сльозотечу, набряк, чхання. Алергічні реакції бувають двох типів: негайного типу – наприклад, на укус бджоли, коли треба миттєво надати допомогу, і сповільненого, який розвивається поступово, при повторних контактах з алергеном.

– Хто найбільше ризикує захворіти?

– Люди, котрі мають схильність до алергії, яка може передаватися спадково. Це можуть бути як діти, так і дорослі. Велике значення має те, у яких умовах живе людина. Кількість алергіків щороку зростає, внаслідок забруднення зовнішнього середовища і підвищеного радіаційного фону. А ще люди вживають багато некорисних продуктів, які забивають організм шлаками, у багатьох є хронічні недуги. Захворювання печінки, шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози – все це може сприяти розвитку алергії.

– Як людині зрозуміти, що в неї алергія?

– Проявом захворювання є головні болі, відчуття печіння в очах, сльозотеча, чхання, постійні виділення з носа. Поряд із цим спостерігаються алергічні реакції з ураженням шкіри: дрібне почервоніння і висип, що нагадує опіки кропивою. А також бувають значні набряки, які розповсюджуються на внутрішні органи – гортань та глотку.

Сльози за тополиним пухом

– На що найчастіше буває алергія?

– Вона може бути викликана розмаїтими чинниками – алергенами, проте, головним залишається квітковий пилок. Тому багато алергічних проявів починаються саме в цю пору, наприкінці травня й початку червня. Чимало тернополян нарікають на тополиний пух. Тополя корисна для довкілля й очищує повітря, але під час цвітіння виділяє пух, який є вираженим алергеном. Те ж саме стосується пуху кульбаб. Провокують алергічні реакції різноманітні газонні, польові трави й квіти. Люди їдуть відпочивати на природу, а натомість починають чхати, з’являється нежить – типові прояви алергії на цвітіння.

Також алергію може спричинити і звичайний пил, і шерсть тварин, і навіть сонячне проміння. Реакцію викликають різноманітні хімічні речовини, які ми використовуємо в побуті: ті ж креми, пральні порошки, гелі для душу. Окрім того, людина може зреагувати на певний медичний препарат. У багатьох виникають алергічні прояви на нітрати у фруктах і овочах. Найчастіше харчові алергії проявляються ураженням шлунково-кишкового тракту й шкіри.

– Але буває алергія і на корисні продукти, які ми вживаємо у їжу?

– Чимало людей страждають від специфічної реакції саме  на харчі. Серед найбільш поширених алергенів – мед, молоко і молочні продукти, яйця, риба. Також до них належать цитрусові, шоколад, ягоди, фрукти й овочі помаранчевого або червоного кольору. Є люди, які мають алергію на селеру, цибулю, петрушку. У багатьох, особливо в дітей, виникають реакції на шоколад. Тому малюкам до двох років узагалі не рекомендують його давати. Якщо людина під час вживання якогось продукту відчуває печію в горлі, з’являється висипання на шкірі – це можуть бути саме симптоми алергії.

Вилікуватися не можна, але…

– Як лікують це захворювання?

– На жаль, від алергії вилікуватися неможливо. Однак,  з допомогою медикаментів можна зменшити її прояви. Найперше слід дізнатися, на що саме реагує ваш організм. Сьогодні є спеціальні тести, які дозволяють визначити, чи є в крові пацієнта специфічна реакція на той чи інший алерген. Також проводять алергологічні проби на шкірі, після яких призначають лікування. Зазвичай, це антигістамінні препарати. Ліки нового покоління не викликають побічних реакцій, таких як млявість, сонливість. Також використовують препарати місцевої дії – назальні або інгаляційні спреї, мазі. Є і складніші – гормональні препарати. У різних людей буває різна чутливість до ліків. Лікар допоможе підібрати препарат, який підійде саме вам.

Сьогодні також застосовують специфічну імунотерапію, коли в організм алергіка невеликими дозами вводять алерген, поступово збільшуючи дозу. Організм звикає, і внаслідок цього можна істотно знизити вираженість алергічних симптомів або навіть повністю усунути прояви захворювання.

Щоб хвороба менше докучала

– Багато людей не вважають алергію серйозним захворюванням…

– І ризикують, адже це захворювання не просте, а з часом може мати важчі клінічні прояви. Коли людина не лікується, алергія може переходити в комплексну, провокувати бронхіальну астму, набряк Квінке, переростати в атопічні дерматити, які погано піддаються лікуванню. Найнебезпечніша алергічна реакція – анафілактичний шок, який може бути фатальним.

– Що можна зробити для профілактики алергії?

– Слід подбати про здоров’я всього організму. Якщо ж ваша імунна система надмірно реагує на будь-який з алергенів, то доведеться уживатися з цією проблемою і внести у своє життя певні корективи. Люди, схильні до алергії, повинні мати в аптечці антигістамінні препарати. Тим, у кого алергія на пилок, у період загострення хвороби треба зменшити час перебування на повітрі, не їздити з відкритими вікнами в машині, а прийшовши додому, щодня витрушувати свій одяг та перевдягатися у домашнє, роботи вологе прибирання у квартирі. Алергіки повинні берегтися від продуктів побутової хімії й дуже обережно вибирати косметику. Коли організм реагує на сонячне проміння – використовувати сонцезахисні креми. Тим же, у кого алергія на певні продукти харчування, слід обрати індивідуальну дієту і не порушувати її.

Антоніна БРИК.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *