«Не дамо знищити нашу річку!»: у Скалі-Подільській на Тернопільщині місцеві жителі проти перегородження русла Збруча (фото)

«Не дамо знищити нашу річку!»: у Скалі-Подільській на Тернопільщині місцеві жителі проти перегородження русла Збруча (фото)

Там, де ще кілька років тому протікала річка, сьогодні зелене каміння і невеликі калюжі води. Русло Збруча поблизу водяного млина у Скалі-Подільській змінив місцевий підприємець. У цьому переконані місцеві жителі та б’ють на сполох. Водойма, яка здавна була окрасою їхнього селища, сьогодні перегороджена, потроху замулюється і заростає травою. Люди побоюються: ще трохи і легендарний Збруч у Скалі-Подільській пересохне. Аби не допустити цього, звернулися з петицією до селищної ради, також написали заяву в поліцію. Натомість, підприємець, який орендує приміщення млина і встановив обладнання, яке виробляє електроенергію, переконує: шкоди довкіллю його діяльність не несе і проект, який він втілює в життя, розробили кваліфіковані гідрологи. Що відбувається зараз на Збручі, про що домовилися люди, влада і підприємець, що думають про гідроенергетику і її загрози в сучасному світі  екологи, з’ясувала журналістка газети «Наш ДЕНЬ».

Старовинний млин австрійських часів у Скалі-Подільській викупили підприємці, а саме ТОВ «Сібекс», і встановили там обладнання для виготовлення електроенергії.

Тут проходив кордон протягом 150 років, – розповідає місцева жителька Оксана Ундерко. – Я досліджувала історію цього місця у різні часи. Серед річки був острівець, довкола мальовнича природа, все було красиво облаштовано. Жоден з окупантів, а тут була і Польща, і Австрія, і Радянський Союз, не додумався до того, що зробили сьогодні у цій місцевості українці.

Довкола дійсно все виглядає дуже недоглянуто, насипи землі, гілля, частина відгороджена колючим дротом. Люди розповідають, почалося все у 2015 році.

У грудні було перше загородження річки, – згадує Сергій Боднарчук, житель Скали-Подільської, який мешкає практично поряд із перегородженою річкою. Русло було прохідне, щоб підняти воду.ю насипали каміння і поклали плити десь на 70-80 сантиметрів. Вже тоді ми зверталися до місцевої влади.

У 2017 році ТОВ “Сібекс” спробувало загородити основне русло Збруча плитами, – додає Оксана Ундерко. – Тоді зібралися місцеві жителі, екоактивісти і врешті розібрали ту конструкцію. Далі під час переговорів з підприємцями домовилися, що у руслі річки відновляти рибохід. Однак цього зроблено не було. Восени 2019 року почалися масштабні роботи на річці з технікою, кранами.

У селищній раді нам кажуть, що зараз на річці відбуваються роботи, які зможуть допомогти людям під час паводків, – додає Сергій Боднарчук. – Для цього встановили спеціальний шлюз, який можна було б знімати, коли буде велика вода. І навіть почали робити рибохід. Справжнє русло річки вже перегородили намертво. Три роки тому ще вода протікала і перегороджена річка була лише частково, а тепер загородили повністю. Берег річки (ми називаємо його хмельницьким), який підприємець пообіцяв укріпити, і далі обсипається. Ніхто там нічого не робив, лише землю понагортали і все. Тут працює фірма «Сібекс», яка виробляє і продає гідроелектроенергію. Як нам відомо, це підпримство має кілька міні-ГЕС на річці Збруч. Що це у нас – міні-ГЕС, старий млин чи щось інше, ми не знаємо. Відкритих громадських слухань щодо діяльності цього підприємства не було. Через те, що русло перегороджене, річка замулюється, заростає травою. Ми розуміємо, що це бізнес, виробництво електроенергії. Але природа від цього страждає. Зарегульованість її величезна. Влітку через посуху рівень води може змінюватися навіть на метр. То як риба може відкласти ікру, якщо рівень води впаде і вона просто засохне?

«Водна проблема дуже гостра, і найкращий вихід – залишити річкові екосистеми у спокої»

Обурені мешканці звернулися з петицією до Скала-Подільської селищної ради з петицією «Вимагаємо відновити природне русло річки Збруч». Документ підтримали 209 місцевих жителів.

Якщо не відновити русло річки, то просто зійдуться береги і буде маленький потічок, – каже місцевий житель Ярослав Потурняк. – Цінні породи риби вже зникли зі Збруча, та й іншої риби у річці  немає.

Еколог, керівник еколого-гуманітарного об’єднання «Зелений світ» Олександр Степаненко підтверджує, ситуація із Збручем дійсно складна.

Збруч – дуже зарегульована водойма, – каже еколог. – У басейні річки є понад 20 штучних водойм, в тому числі декілька гідроелектростанцій. Практично всі вони збудовані за архаїчною технологією радянського зразка з перегородженням русла річки, без сучасних рибоходів. У цій ситуації в Скалі-Подільській ми спостерігаємо повне ігнорування природоохоронного законодавства. Проект гідроелектростанції, власником якої є товариство «Сібекс», не проходив ніколи державної екологічної експертизи, ще тоді як вона будувалася. Зараз діє сучасний закон європейського зразка, який називається «Закон про оцінку впливу на довкілля». Згідно з ним, всі гідротехнічні споруди повинні проходити оцінку впливу на довкілля. У випадку в Скалі-Подільській цього не було зроблено. Власне, тому, коли у 2019 році почалися роботи, люди обурилися, і вони мають рацію. Навіть якщо власник вважає, що в нього ідеальний проект, то він повинен пройти цю процедуру і громадськість повинна про це знати. Прикро, що селищна рада не зобов’язала орендаря земельних ділянок на своїй території привести свою діяльність у відповідність законодавству.

Олександр Степаненко зазначає, що сьогодні в Україні швидкими темпами зникають малі річки. За оцінками Мінприроди, кількість малих річок і водотоків, які вже зникли внаслідок зміни клімату та нераціонального використання, перевищує 10 тисяч.

Збруч також дуже ослаб за останні роки, – додає еколог. – Наприклад, у цьому році весняного водопілля не буде – тієї пульсової хвилі, яка її промивала і прочищала. Від цього страждатимуть водойми. Адже стояча вода мало піддається природному очищенню, забруднення зростає. І врешті це може стати не лише проблемою стану річок, а й наявності та якості питної води. Адже історично села розташовували у долинах річок. І криниці, свердловини, з яких люди качають воду гідростатично, пов’язані з річками. Тому водна проблема дуже гостра, і найкращий вихід – залишити річкові екосистеми у спокої. Зелений тариф для ГЕС в тих умовах, що ми втрачаємо річки, взагалі потрібно скасувати. Адже це практично єдине, що зацікавлює підприємців. Частка електроенергії, яку виробляють малі ГЕС, мізерна. Це десяті долі процента і вона нічого не вирішує в енергонезалежності нашої країни.

На чиєму боці правда, мають з’ясувати екологи

 Аби зупинити знищення Збруча, люди звернулися в поліцію. Там зареєстрували кримінальне провадження і розпочали розслідування.

За даним фактом відомості внесені до єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною 1 статті 239 кримінального кодексу України. Йдеться про псування земель і їх ресурсів. Якщо вина підприємця буде доведена, карається штрафом до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, – каже Сергій Крета, речник ГУНП в Тернопільській області.

Попросили захистити Збруч місцеві жителі і державну екологічну інспекцію в Тернопільської області. Там кажуть: чекають дозволу із столиці на позапланову перевірку і неодмінно навідаються на підприємство.

У вівторок, 10 березня, відбувалася сесія Скала-Подільської селищної ради, де, власне, розглядали це питання.

Зібралося багато місцевих жителів, активістів, адже всіх хвилює ця проблема, – розповідає голова Скала-Подільської ОТГ Віктор Мирончук. – Ми поспілкувалися з підприємством ТОВ «Сібекс». Ми прийняли рішення, яким зобов’язали їх подати заявку і провести оцінку впливу на довкілля проекту, який реалізовують зараз на річці.  Також заборонили проведення будь-яких робіт, окрім рибоходу. Була дуже палка дискусія. Ми прийняли рішення, яке відповідає законодавству. Фахівці повинні оцінити, як впливає цей проект на екосистему річки.

За словами керівника громади, у бюджет громади за рік ТОВ «Сібекс» сплачує близько 25 тисяч гривень. Це трохи більше двох тисяч гривень в місяць. Підприємство не зареєстроване у селищі.

На річці Збруч у Скалі-Подільській ми облаштовуємо перший на Тернопільщині рибохід

«Нашому ДНЮ» вдалося поспілкуватися з директором ТОВ «Сібекс» В’ячеславом Томчишином. Він розповів нам, що електроенергію, згенеровану в Скалі-Подільській, товариство не продає за «зеленим тарифом». А роботи у руслі річки, які схвилювали громадськість, – це реалізація проекту, який підприємство попросили втілити після повені у 2013 році, під час якої затопило городи села Долинівка Хмельницької області, що межує зі Скалою-Подільською.

На прохання місцевої влади, враховуючи побажання людей, ТОВ «Сібекс» замовило проект, і на сесіях сільських рад двох населених пунктів отримало погодження щодо його створення і впровадження в життя, – розповідає В’ячеслав Томчишин. – Коли вже розробили цей проект, то у Скала-Подільській селищній раді попросили включити ще один пункт – створити рибохід. Це зафіксовано в протоколі засідання комісії, яка переглядала сам проект.

Підприємець пояснює, що в процесі реалізації проекту змінилося законодавство і, власне, тому він не пройшов «Оцінки впливу на довкілля».

Частину робіт ми виконали, – додає В’ячеслав Томчишин. – А потім отримали лист від селищної ради Скали-Подільської, в якому вона пропонує нам припинити всі роботи. Згодом отримали лист з побажанням відновити роботи з влаштування рибоходу. Ми почали працювати над цим, роботи виконані на 80% і до початку нересту до 1 квітня рибохід буде працювати. Це буде практично перший на Тернопільщині та Хмельниччині рибохід.

Проект на річці Збруч ТОВ «Сібекс» облаштовує за власні кошти.  В’ячеслав Томчишин переконує, що коли роботи будуть завершені, то річка буде в належному стані і йому не буде соромно за його роботу. Каже, це лише половина роботи, тому й неможливо побачити, як все буде в перспективі.

Жителі Скали-Подільської сподіваються, екологи дадуть належну оцінку тому, що зараз відбувається на річці Збруч, з’ясують, хто має рацію,  і зроблять все, аби зберегти водну артерію Тернопільщини.

 

 

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *