Владі не соромно, що Україну визнали найбіднішою в Європі?

Владі не соромно, що Україну визнали найбіднішою в Європі?

Чим більші палаци у вітчизняних можновладців, чим дорожчі машини і чим більше американських банкнот на їхніх рахунках – тим бідніша Україна. Тим більше людей мандрує у світи в пошуках роботи.

«Що ж воно далі буде? Хто працюватиме в Україні?», – заламують руки чиновники, не гребуючи то тут, то там «умикнути» якийсь гріш з державної казни чи отримати «винагороду» за послугу, коли треба порушити закон. І при цьому не забувають нагадати українцям: ми йдемо до Європи, до кращого життя… А Європа насправді поки що нам не «світить». Бо спершу треба «краще життя» збудувати на своїй землі, аби не стояти на європейському порозі з дірявою торбинкою. Але в наших будівничих дві лівих руки, якщо треба робити щось для держави і дві правих – якщо треба у держави щось узяти…

От і «добудувалися». Україну визнали найбіднішою в Європі. Ми обійшли і Папуа-Нову Гвінею, і Молдову, і…

Міжнародний валютний фонд оновив свої дані, і за показником ВВП на душу населення Молдова нас обскакала, повідомив економіст, керуючий приватним інвестиційним фондом на фондовому ринку США Володимир Компанієць на сторінці у Фейсбук. Тепер наша сусідка посідає 133 місце у світі із 2694,469 доларами ВВП на душу населення, а Україна – 134 місце із 2656,01 «зеленим».

Як гадаєте, закордонні інвестори при таких злиденних показниках понесуть свої гроші в Україну?

Слід зазначити, найбільший показник ВВП на душу населення в Україні було зафіксовано десять років тому – у 2008-у. Він складав 4095 доларів. «Тоді ми майже наблизилися до показників найбіднішої країни ЄС – Болгарії», – акцентував президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло. А тепер про це нам доводиться лише мріяти…

До речі, в Молдові, порівняно з Україною, вища офіційна зарплата. У  другому кварталі цього року вона склала 375,82 долари. Натомість, в Україні – 325,53 долари, тобто, 8529 гривень. А скільки українців отримають таку платню? Небагато.

Останнє місце серед країн, де офіційні зарплати – найменші, також отримала Україна. Зате у наших чиновників, директорів державних підприємств, національних компаній – десятки, сотні тисяч гривень місячної платні. Так і живемо…

У нашої бідності – різні причини. Експерти кажуть: з об’єктивних – війна, обмеження до мінімуму економічних відносин з державою-агресором. Крім того, пояснює старший економіст Центру соціально-економічних досліджень Кейс-Україна Володимир Дубровський, ми не встигли оговтатися від кризової ситуації 2008 року, як почала розвиватися нова – внутрішня криза.

Щодо суб’єктивних чинників – недостатній темп реформ, один із найвищих у Європі рівнів тінізації економіки, корупція тощо.

І при нашій бідності в Україні – найвища у Європі ставка ПДВ на харчові продукти – 20 відсотків. Щоправда, у двох європейських країнах схожий показник – в Литві і Латвії. Серед країн ЄС – це держави з найнижчим рівнем життя. «А нам потрібно рівнятися на Францію, де ПДВ на харчові продукти складають сім відсотків, на Польщу з її 5-відсотковим ПДВ, на Німеччину, де ПДВ на продукти всього вісім відсотків», – заявив у ефірі телеканалу ZIK директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. І наголосив, коментуючи зростання в Україні цін на харчі: деякі продукти у нас коштують на 20 відсотків дорожче, ніж у сусідній Польщі.

У вересні в Україні подорожчали майже 85 відсотків продуктів. А подешевшала тільки картопля. І якщо до кінця року буде 12-відсоткова інфляція, то ціни зростатимуть на все щомісяця. Проблема ще й у тім, каже експерт, що в Україні немає контролю за ціноутворенням.

Чи не єдиний спосіб вплинути на рівень цін – знизити ПДВ на продукти харчування. Але, навряд, чи уряд та парламент підуть на це. Наповнювати бюджет хто буде? Переважно, про зниження 20-відсоткового ПДВ політики згадують лише під час виборчих перегонів. А потім – усе як завжди…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *