9 травня: День Європи, День ґудзиків

9 травня: День Європи, День ґудзиків

9 травня в церковному календарі — день перенесення мощей святого Миколи Чудотворця. У народі його також називають “Микола Літній”. Це свято пов’язане з перенесенням мощей святителя Миколая з Мир Лікійських (сучасна Туреччина) до італійського міста Барі.

У XI столітті грецька імперія переживала важкий час. Турки спустошували її володіння в Малій Азії, розоряли міста і села, вбивали їх жителів і зневажали святині. Мусульмани намагалися знищити мощі святителя Миколая, якого глибоко шанували всі християни.

Жителі міста Барі, розташованого на березі Адріатичного моря, вирішили врятувати мощі святителя. Барійські моряки “здобули” (фактично, викрали) їх у ченців Лікії. 8 травня кораблі повернулися до Барі, і радісна звістка облетіла все місто. Наступного дня, 9 травня, мощі святителя Миколая урочисто перенесли до церкви святого Стефана, що знаходилася недалеко від моря. Через рік була побудована церква на честь святителя Миколая і освячена папою Урбаном II.

У наш час мощі Миколая Чудотворця зберігаються в базиліці Святого Миколая в Барі.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 9 травня:

1913 рік — перший політ гідроплана С-10 “Гідро” Ігоря Сікорського;

1919 рік — Симон Петлюра стає очільником Директорії УНР;

1920 рік — проводять польсько-український парад на Хрещатику з нагоди звільнення Києва від більшовиків;

1920 рік — в Ужгороді засновують українське товариство “Просвіта”;

1927 рік — парламент Австралії переїжджає до нової столиці — Канберри;

1950 рік — створюють Європейське об’єднання вугілля і сталі, — перше європейське співтовариство, що стало передвісником Євросоюзу;

1955 рік — Федеративна Республіка Німеччина входить до складу НАТО;

1962 рік — перший політ в США гелікоптера-крана S-64 Ігоря Сікорського;

2018 рік — гребля Патель у Кенії на території Великої рифтової долини проривається через зливи;

2022 рік — президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден підписує Закон S.3522 про лендліз для захисту демократії в Україні та боротьби проти росії.

Цього дня народилися:

1918 рік — український актор Микола Панасьєв;

1936 рік — український кінорежисер, кінооператор, сценарист та політик Юрій Іллєнко;

1995 рік — український телеведучий, журналіст, диктор, актор дубляжу Віктор Дяченко.

Який сьогодні день в Україні і світі 

9 травня в Україні і світі святкують День магнітної абетки. Це свято гри та навчання, веселий пізнавальний день, що був створений для вшанування крихітних магнітних літер, які допомагають малюкам вивчати абетку в креативній атмосфері.

День ґудзиків. Хоча це свято і є неофіційним, проте воно досить цікаве. Ґудзик здається крихітною деталлю, але він значимий винахід в історії людства. Існують ґудзики вже тисячі років, вони використовувалися як для застібвання одягу, так і на прикрасах. А їх колекціонування в наш час є захопливим хобі.

День Європи. Свято, яке присвячене єдності та миру країн, що входять до Європейського Союзу. Також свято називають День декларації Шумана. Саме цього дня 1950 року країни Європи вперше запропонували створити ЄС і затвердили це рішення декларацією Шумана, який тоді був міністром закордонних справ Франції.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *