Цього дня у світі відзначають Міжнародний день млинця, День пошуку запахів, Жирний вівторок, День Кіотського протоколу.
В Україні – День військового журналіста, у США – День інновацій, День допомоги буркотунам, День мигдалю, в Індії – День богині мудрості і мистецтва Сарасваті, у Литві – День відновлення державності, в Уганді – День пам’яті архієпископа Джанані Лувума.
Яке сьогодні церковне свято
Православна церква 16 лютого вшановує пам’ять святого Симеона і Святої пророчиці Анни. З цього дня природа починає готуватися до весни. Симеону і Анні моляться, щоб вони подарували здоров’я новонародженій дитині. Святих називають хранителями немовлят.
Що не можна робити
Цього дня не можна лихословити і брати в борг.
Прикмети на 16 лютого
З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:
– випало багато снігу – літо буде дощовим;
– горобці голосно цвірінькають – скоро настане весна.
У кого іменини
Іменини у Михайла, Анни, Миколи, Романа, Адріана і Павла.
Пам’ятні дати 16 лютого, річниці та події
16 лютого 1568 року іспанська інквізиція винесла смертний вирок усім жителям Нідерландів. Раніше християнство і християнська церква страждали як від зовнішнього ворога – римських імператорів, так і від внутрішніх чвар, що спиралися на теологічні розбіжності. Особливий церковний суд католицької церкви під назвою «Інквізиція» був створений у 1215 році Папою Інокентієм III. Церковний трибунал, якому було доручено «виявлення, покарання і запобігання єресям», був заснований у Південній Франції Григорієм IX у 1229 році. Цей інститут досяг свого апогею в 1478 році, коли король Фердинанд і королева Ізабелла з санкції Папи Сікста IV заснували іспанську інквізицію. Основним завданням інквізиції було визначення, чи є обвинувачений винним у єресі. З кінця 15 століття, коли в Європі починають поширюватися уявлення про масову присутність серед звичайного населення відьом, що уклали договір з нечистою силою, до її компетенції починають входити процеси про відьом. Водночас переважну кількість вироків про відьом винесли світські суди католицьких і протестантських країн у 16 і 17 століттях. Результати винищувальної діяльності іспанської інквізиції тільки в період від 1481 до 1498 року виражаються такими цифрами: близько 8 800 осіб були спалені на багатті; 90 000 людей зазнали конфіскації майна і церковних покарань. Іспанська інквізиція в Нідерландах була встановлена Карлом V у 1522 році для боротьби з протестантами. І у 1523 році в Антверпені на багатті спалили двох перших протестантських мучеників. Для боротьби з протестантами всіх мастей вживалися найсуворіші заходи. А деякі з рішень інквізиції – такі як смертний вирок усім жителям Нідерландів (звичайно ж, не приведений у дію), залишилися як своєрідні курйози історії. Введення інквізиції в Іспанських Нідерландах стало однією з причин Нідерландської революції 1566-1609 років, у результаті чого Нідерланди розпалися на держави протестантів і католиків.
У 1923 році Говард Картер розкрив гробницю фараона Тутанхамона. Гробниця Тутанхамона – єдина нерозграбована гробниця, що дійшла до вчених майже у первозданному вигляді, була виявлена в 1922 році двома англійцями, єгиптологом Говардом Картером і археологом-любителем лордом Карнарвоном. Вона розташована у Долині Царів, де з 16 століття до н. е. по 11 століття до н. е. були побудовані гробниці для поховання фараонів – царів Стародавнього Єгипту. Долина розташована на західному березі Нілу, навпроти міста Фіви (Сучасний Луксор). Її пошуки велися довго. У Долині Царів давно вже працювали археологічні експедиції, які нібито розкопали все, що можливо, й нових знахідок не очікувалося. Однак Картер був упевнений, що усипальниця Тутанхамона повинна бути тут. 16 лютого 1923 року британська експедиція під керівництвом археолога Говарда Картера знайшла головний скарб піраміди: кам’яний саркофаг фараона. Коли в лютому саркофаг розкрили, всередині виявилася золота труна з його мумією. Саркофаг був золотим і містив більш як 100 кг чистого золота, а тіло фараона, яке було там, муміфіковано. Кімната, де знаходився саркофаг, була наповнена такою безліччю дорогоцінних предметів, що для їх розбирання знадобилося цілих п’ять років. Саркофаг з мумією Тутанхамона залишений у своїй гробниці в Долині Царів. Усі знайдені там скарби нині зберігаються в Каїрському музеї.
У 1948 році американським астрономом Джерардом Койпером був відкритий супутник Урана – Міранда.
У 1968 році в місті Хейлівілл (штат Алабама) почала функціонувати перша в США служба порятунку – 911.
У 1978 році була створена перша комп’ютерна електронна дошка оголошень – BBS.
У 2005 році набув чинності Кіотський протокол. Це – Міжнародний документ, прийнятий у Кіото (Японія) в грудні 1997 року на додаток до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Він зобов’язує розвинені країни і країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів. Кіотський протокол підписали 159 держав. Кіотський протокол – перший Міжнародний документ, що використовує ринковий механізм для вирішення глобальних екологічних проблем, повідомляє УНІАН.