18 лютого – Вселенська батьківська субота або М’ясопусна: як поминати рідних і що не можна робити

18 лютого – Вселенська батьківська субота або М’ясопусна: як поминати рідних і що не можна робити

У християнській церкві є певні дні, коли особливо поминають покійних. У храмах проводять особливі служби, а парафіяни відвідують кладовища.

На Вселенську батьківську суботу Бога просять про помилування всіх «від віку покійних православних християн». Звідси і назва – «Вселенська». Вселенських батьківських субот дві – М’ясопусна та Троїцька.

Перший в році поминальний день припадає на тиждень перед Великим постом. Ця Вселенська батьківська субота ще називається М’ясопусною, а наступна за нею неділя іменується «М’ясопусною неділею» – тобто, це останній день, коли дозволено їсти м’ясо. Перша Вселенська батьківська субота в 2023 році буде 18 лютого.

Чому саме субота є днем загального поминання для християн?

Тому що, за біблійною історією, саме в суботу завершилося творення світу, і вона стала днем спокою.

 Саме субота символічно завершує тиждень, нагадуючи і про кінець людського життя у цьому світі. А це спонукає нас згадувати всіх, хто відійшов із цього світу у вічність та молитися за них.

Навіщо живим молитися за спочилих?

Бо знаємо: «Бог же не є Бог мертвих, а живих. Бо в Нього всі живі» (Лк. 20: 38). І ті, хто відійшов від нас, від цього матеріального світу, вони живуть в іншому світі, у вічності. Тому від самого початку Церква звершує заупокійні молитви, щоби засвідчити свою турботу і любов щодо померлих, які живі у Бозі.

Спочилі вже не можуть просити прощення і каятись у своїх гріхах, але ми можемо їм допомогти, молячи Бога за них.

Особливою молитвою пом’янімо жертв війни, наших полеглих Героїв, які життя за Україну

Вшануймо пам’ять всіх, кого з нами вже немає на цій землі. Нехай Господь дарує їхнім душам вічний спокій, простить їм гріхи вільні і невільні.

Особливою молитвою пом’янімо всіх жертв цієї жорстокої війни, полеглих воїнів-захисників, наших новітніх Героїв, які життя за Україну. А також – за всіх мирних мешканців, які загинули від рук російських окупантів. Нехай Господь упокоїть душі спочилих у Своїх оселях.

Як поминати покійних

У М’ясопусну суботу церква та віруючі згадують не тільки померлих рідних, а й інших християн. Особливо посилено моляться за тих, хто був убитий, потонув, замерз, помер від голоду, хвороби, стихійного лиха, загинув на чужині, не встиг покаятися і міг бути не похований.

У цей день потрібно:

поминати покійних, молитися – не тільки за праведників, а й за грішників;

піти до церкви – можна замовити сорокоуст або літургію, подати записку з іменами померлих родичів; можна принести їжу в храм на пожертвування – панахидку;

піти на цвинтар і прибрати могили – не тільки рідних, а й занедбані;

подати милостиню, зробити якусь добру справу.

Прямої заборони на роботу в батьківську суботу немає, але все-таки радять зробити всі справи заздалегідь, щоб у поминальний день зосередитися тільки на молитвах.  

Що не слід робити

Є кілька суворих заборон для цього дня. У батьківську суботу не можна:

згадувати про померлих з образою або злістю і страждати – допомогти можна тільки молитвою;

влаштовувати галасливі застілля і поминати покійних алкоголем;

лаятися і сваритися з близькими;

відмовляти в милостині.

Іноді на могилах залишають їжу – церква цього не схвалює, померлим потрібні тільки наші молитви. А ось запалити свічку не забороняється.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *