20 травня: чим цікавий та пам’ятний нинішний день?

20 травня: чим цікавий та пам’ятний нинішний день?

20 травня – день пам’яті мученика Акакія. Жив він у III столітті і був сотником під час правління імператора Максиміліана. Тоді більшість людей сповідували язичництво і приносили жертви ідолам. Акакій це робити відмовився, сказавши, що вірує в Ісуса Христа. За це його спочатку довго катували і піддавали страшним мукам, а зрештою просто відсікли голову.

В народному календарі 20 травня називають Купальниця. А все тому, що цього дня наші предки купали коней в річках й самі приймали водні процедури, щоб очистити не лише тіло, але й душу. Кути будинку обприскували водою з джерел, вірячи, що так можна захиститися від нечистої сили. А щоб завжди бути молодими і красивими, дівчата вмивалися вранці росою.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 20 травня:

325 рік – римський імператор Костянтин скликає Вселенський собор у Нікеї;

1449 рік – португальський король Афонсу V розбиває повстанців у при Алфарробейрі;

1498 рік – португальський мореплавець Васко да Гама досяг берегів Індії;

1783 рік – підписують Версальський мир, що завершує війну між Францією, Англією та Нідерландами;

1809 рік – відкривається Київське народне чоловіче училище, що потім стало школою № 75, однією з найстаріших шкіл Києва;

1873 рік – Леві Штраус випускає на ринок блакитні джинси;

1875 рік – в Парижі 17 держав підписують Метричну конвенцію щодо впровадження єдиної метричної системи;

1899 рік – Джекоб Герман стає першим водієм, якого було арештували за перевищення швидкості – він “мчав” по одній з вулиць Нью-Йорка зі швидкістю 20 км/год;

1905 рік – у Києві відкривають Михайлівський механічний узвіз;

1927 рік – американський льотчик Чарлз Ліндберг розпочинає перший безпосадковий трансатлантичний переліт;

1961 рік – засновують Шевченківську премію;

1961 рік – за створення Української робітничо-селянської спілки Львівський обласний суд засуджує Левка Лук’яненка до смертної кари, а його товаришів – до різних термінів позбавлення волі;

1980 рік – на референдумі в канадській провінції Квебек 59,9 % виборців висловлюються проти від’єднання від Канади;

1985 рік – Ізраїль під наглядом Міжнародного комітету Червоного Хреста звільняє 1150 ув’язнених в обмін на звільнення трьох останніх ізраїльських солдат, яких утримували палестинці;

2005 рік – відбувся дебют незалежної України на Каннському кінофестивалі – світова прем’єра документального фільму режисера Ігоря Стрембіцького “Подорожні” здобуває “Золоту пальмову гілку”;

2009 рік – у фінальному футбольному матчі Кубку УЄФА в Стамбулі “Шахтар” (Донецьк) переграє “Вердер” (Бремен) з рахунком 2:1 і стає володарем останнього в історії Кубку УЄФА;

2019 рік – відбувається інавгурація президента України Володимира Зеленського;

2022 рік – росія окуповує Маріуполь.

Який день в Україні та світі

20 травня в Україні святкують День перекладача жестової мови. Започаткований він був Українським товариством глухих 2009 року. Завдяки сурдоперекладача люди, які позбавлені слуху, можуть навчитися мови і отримати інформацію (наприклад, новини).

День банківських працівників в Україні. Подія була започаткована президентом Леонідом Кучмою 6 березня 2004 року. Сама ж банківська система в сучасній Україні зародилася 1991 року. Головна мета цього дня полягає в наголошенні важливості банківської справи для розвитку державної економіки.

Всесвітній день боротьби з аутоімунним артриром. Ця щорічна подія несе в собі важливу мету – підвищити обізнаність про стани аутоімунного артриту, а також надати допомогу тим людям, які з цим захворюванням живуть. Символом цього дня є стрічка фіолетового та синього кольорів.

День свободи культури. Свято пропагує концепцію вільної культури і щороку відбувається в третю суботу травня. Головна мета – поінформувати світову громадськість про переваги заохочення і прийняття вільної культури. Термін популяризував Лоуренс Лессіг 2004 року. Він є видатним діячем руху за вільну культуру, що бореться за створення вільно доступного мистецтва.

Всесвітній день бджіл. Свято було започатковане ООН 2017 року, а ініціатором виступила Словенія. Дату святкування обрали не випадково. Насамперед, 20 травня 1734 року народився один з перших бджолярів Антон Янш, а ще саме наприкінці травня спостерігається підвищена активність цих комах.

Всесвітній день травматолога. Ці лікарі виконують дуже важливу роль, яка полягає у лікуванні різноманітних травматичних пошкоджень, ран, захворювань, які з ними пов’язані. Зародилася травматологія завдяки грецькому лікарю Гіппократу, якого вважають батьком медицини. Цікаво, що він навіть розробив метод вправлення вивиху, який відомий до нині.

Всесвітній день метролога. Започаткував подію Міжнародний комітет мір і ваг 1999 року. Дату святкування обрали на честь дня, коли була затверджена Метрична Конвенція (саме вона встановила міжнародну систему вимірювань). Це відбулося 1875 року.

Всесвітній день скандинавської ходьби. Спортивне свято припадає щороку на третю суботу травня. Скандинавська ходьба — фізична активність, яка полягає у використанні спеціальних палиць, які чимось нагадують лижні. Такі вправи допомагають позбутися зайвої ваги, підвищити витривалість. Виникла скандинавська хода ще в давні часи, але тоді палиці слугували скоріше опорою паломників і чабанів.

Всесвітній день віскі. Святкують щороку в третю суботу травня. Хоча це свято і неофіційне, проте досить популярне серед любителів цього напою. Започаткував його Блер Боумен 2012 року. А до створення окремого дня його підштовхнуло свято День святого Патріка, під час якого ірландці п’ють традиційне пиво.

День науки в Україні. Подія була започаткована президентом Леонідом Кучмою 14 лютого 1997 року. Цього дня традиційно вшановують наукових співробітників за їхній величезний внесок у розвиток наукової діяльності країни.

(Фото з відкритих інтернет-джерел).

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *