Підземні скарби Тернопілля стануть доступніші для туристів
Печери Тернопільщини за своєю красою та унікальністю не мають аналогів в усьому світі. В області їх налічуєть близько сотні. Тож нам є чим приваблювати туристів. Однак поки що добратися до цих надзвичайних творінь природи не завжди зручно. Зокрема, дорога до печери Кришталева, мабуть, неодноразово шокувала мандрівників, особливо з-за кордону. Тож обласна влада, врешті, виділила півтора мільйона гривень на її ремонт.
Печера Кришталева розташована неподалік села Кривче Борщівського району. Вона одна із найбільш вивчених в області, її галереї електрифіковані і обладнані для відвідування туристами. За незвичайну красу Кришталеву називають підземною перлиною Поділля.
Спочатку склепіння та стіни печери миготять кристалами темно-коричневого гіпсу, відшліфованими водами древнього Сарматського моря.
Кожен з підземних маршрутів Кришталевої – неповторний і має свою історію. Це одна з найвідвідуваніших печер області. Минулоріч тут побувало понад 27 тисяч чоловік. Протягом цього року – більше 6 тисяч.
Коли заходиш в печеру, відразу відчуваєш особливу атмосферу, яка тут панує. Температура і вологість у ній не змінюється ніколи, а час минає непомітно. Повільно мандруючи підземними коридорами, не помічаєш, як опускаєшся на сорокаметрову глибину.
– Перший маршрут у Кришталевій був прокладений в 1933 роках, – розповідає екскурсовод Надія Семенюк. – Тоді печеру відвідували туристи з Польщі, Німеччини, Румунії і Франції. Під час війни головний вхід у печеру був зруйнований. Відновили його аж в 60-х роках минулого століття.
Сьогодні довжина печери – 23 кілометри. Є тут як прості маршрути для дітей та мандрівників-початківців, так і складні спалеолабіринти. Особливістю печери є те, що в ній підвищена іонізація повітря і води, абсолютна відсутність патогенних організмів, а недавно виявлено мінеральний болотний мул і воду. Усе це робить «Кришталеву» найперспективнішим об’єктом для лікувальних та рекреаційних цілей. Екскурсійний маршрут печери має електричне освітлення і досить зручний. Для його проходження не потрібно спеціального спорядження та одягу. У Кришталевій знімали художні та документальні фільми, а також кліпи відомих українських виконавців.
Зал кам’яного буйвола, слон, райська птаха, кришталевий коридор, камінь для перевірки талії, кільце для здійснення бажань та камінь анальгін, який зцілює від головного болю. У глибинах Кришталевої є багато цікавинок для туристів.
Під час робочої поїздки у Борщівський район голова обласної ради Василь Хомінець ознайомився з роботою комунальної установи обласної ради – центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді. Саме цей центр має право на використання для рекреаційних та освітньо-виховних цілей печери “Кришталева». Очільник обласної ради побував у печері, зустрівся із сільським головою та представниками громади.
– Однією із пріоритетних галузей для Тернопільщини, без сумніву, є розвиток туризму, – наголосив Василь Хомінець. – Наша область багата на унікальні природні об’єкти, серед яких печера «Кришталева». Обласна рада розуміє, що розвиток туризму не буде ефективним без покращення інфраструктури. Найболючішим та найактуальнішим питанням, звичайно, є стан доріг. Це стосується і під’їзду до печери «Кришталева», який є у вкрай незадовільному стані. На останньому пленарному засіданні депутати обласної ради прийняли рішення про виділення на ремонт цієї дороги півтора мільйона гривень.
Сподіваємось, вже незабаром шлях до Кришталевої стане значно легшим. Тут радо чекають відвідувачів у всі дні тижня, окрім понеділка. Вхід для дітей та студентів 15 гривень. Для дорослих – 20 гривень.
Юля ТОМЧИШИН.