«Не треба казочки, мамо, ліпше гімн тихенько заспівай…»

«Не треба казочки, мамо, ліпше гімн тихенько заспівай…»

Прочитала у Фейсбук. Молода жінка повернулася увечері зі столичного євромайдану. Шестирічний син запитав: «Як там наші?» «Тримаються. Спи. Я тобі казочку розповім». «Не треба казочки, мамо, ліпше гімн тихенько заспівай…». Маленький, згорнувшись бубликом, засинав під тихий спів національного гімну. Проймає до сліз…

Україна, Європа, РосіяЦікаве враження від столичного євромайдану незалежного російського журналіста Аркадія Бабченка: «Найбільше мені запам’яталася жінка років п’ятдесяти. Вона скромно стояла збоку біля наметів зі своїм плакатом. Та й плакат у неї був – звичайний шматок ватману. Тільки написано на ньому: «Ми, матері, можемо не бігти від кийків. Ми можемо бігти на автомати. Хочете?»

А журналіст «Радіо Свобода» Віталій Портников зазначив: «Українці стоять на своєму Майдані за росіян, білорусів, казахів – за всіх, з ким у них практично тотожні проблеми, які кожен житель пострадянського простору перелічить, не замислюючись»…
У всьому світі, навіть у маленьких острівних державах, збираються євромайдани на підтримку України. Відеокадри з побиттям мирних демонстрантів змусили здригнутися уряди та простих громадян на різних кінцях планети. В Україну, підтримати мітингувальників, приїжджають представники західного політичного істеблішменту – Верховний представник із закордонних справ і політики безпеки Європейського Союзу Кетрін Ештон, єврокомісари, заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд, американський сенатор-республіканець Джон МакКейн та сенатор-демократ Крістофер Мерфі, урядовці, дипломати, депутати… Такого «зіркового» політичного десанту Україна ще не бачила.

Разом із паствою на Майдані стоїть Церква.

Українські події висвітлюють світові телеканали, найпопулярніші газети і журнали.

Лише Росія продовжує поливати брудом євромітинги, називаючи протести, вимоги та розгул «беркутівської» орди – шоу. В унісон з північною сусідкою «співають» і деякі вітчизняні політики. Навіть просять Путіна захистити Україну від… українців.

Загалом, дії української влади настільки суперечливі та невмотивовані, що ні в нашій державі, ні в світі не можуть знайти їм пояснення й ніхто не знає, яким буде наступний крок.

Президент не чує вимоги майдану про необхідність провести нові вибори, про відставку уряду на чолі з Миколою Азаровим. Щоправда, з’явилася інформація: найближчим часом буде оголошено про відставки декількох високопоставлених чиновників. Зокрема, Янукович може звільнити міністра економічного розвитку й торгівлі Ігоря Прасолова, міністра закордонних справ Леоніда Кожару й міністра промислової політики Михайла Короленка – за те, що вони вчасно не поінформували уряд про загрози, які несе підписання угоди про асоціацію з ЄС для економіки України. Водночас, президент уперто не бажає усунути з посади прем’єра Азарова та міністра МВС Віталія Захарченка.

За великим рахунком, часткова зміна складу уряду політичної кризи в країні не вирішить. Що вже казати за парламент з його специфічною більшістю.

А ось винних за розгін акції у ніч на 30 листопада уже «призначили». Генпрокуратура притягує до відповідальності за перевищення повноважень голову Київської міськдержадміністрації Олександра Попова, заступника секретаря Ради нацбезпеки Володимира Сівковича, начальника київської міліції Валерія Коряка та його заступника Петра Федчука. Утім, як зазначає «Українська правда», навіть якщо провина підозрюваних буде доведена, вони можуть уникнути покарання, бо в Партії регіонів готують законопроект про амністію. Його автор – депутат Вадим Колєсніченко.

Відсторонений президентом з посади голови КМДА Олександр Попов на допиті у ГПУ заявив: розгін мітингу на Майдані у ніч на 30 листопада відбувся після того, як секретар РНБО Андрій Клюєв зажадав негайно встановити ялинку. Однак, у Генпрокуратурі не знайшли доказів, що підтверджують причетність Андрія Клюєва до силового розгону Майдану.

Пригадалася фраза журналіста Мустафи Наєма: «Я іншої країни не знаю, де секретар Ради національної безпеки і оборони особисто керує встановленням новорічної ялинки».

Щодо Азарова та Захарченка – «Сім’я» «своїх» не здає. Тим паче, що деякі олігархи підтримали Майдан. У числі перших – Петро Порошенко і  Віктор Пінчук. Пізніше, після розмови із заступником держсекретаря США Вікторією Нуланд, свою позицію висловив  мільярдер Рінат Ахметов. Нуланд попередила бізнесмена, що у випадку силового розгону майдану санкції застосують не лише проти чиновників і лідерів Партії регіонів, а й проти її спонсорів. Незадовго до цього США неофіційно заборонили вʼїзд у країну декому з оточення Януковича, зокрема й Ахметову. А в нього у Штатах вугільний бізнес.

Дехто з олігархів, за інформацією видання «Політика і культура», у першу чергу, група Фірташа-Льовочкіна, тихенько кладе яйця в опозиційні кошики.

Проте втручання олігархів не варто переоцінювати. Їм байдужі революційні пориви й мета  майданівців. Пересічних українців Європа приваблює добробутом, справедливою правовою системою, демократичним устроєм. А для олігархів – це місце, безпечне для капіталів і проживання.

Не зважаючи на дику впертість українського президента, ЄС не зачинив двері перед нашою державою. Якщо Україна прийме рішення, угода про асоціацію може бути підписана наприкінці цього тижня, заявив міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. «Але останнє рішення – за Януковичем», – наголосив він.

Торкнувся Карл Більдт і позиції Росії щодо євроінтеграції України: «З російського боку запустили потужну пропагандистську кампанію, яка грунтується на неправдивій інформації, а часом і просто на брехні проти угоди про асоціацію України та ЄС. І це, звичайно, має вплив…».

Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський також наголосив: «У ЄС чекають ясності від Києва, чи має він намір підписати угоду про асоціацію».

Водночас, позафракційний народний депутат Петро Порошенко провів у Брюсселі зустріч із Президентом Європейської Ради Германом ван Ромпеєм. За підсумками розмови Порошенко заявив, що Україна і ЄС розроблять пілотний проект щодо безвізового режиму, який реалізовуватимуть півроку. «Буде розроблено пілотний проект безвізового режиму на півроку, включно з безкоштовними візами для громадян України. Міністри закордонних справ ЄС, з якими я зустрічався, і Президент ван Ромпей підтримують цю ідею», – сказав нардеп. За його словами, Євромайдан може пришвидшити розв’язання питання про безвізовий режим між Україною та Євросоюзом. Утім, політик не уточнив, коли саме реалізовуватимуть цей пілотний проект.

А ось Азаров безвізовий режим для українців має намір узгоджувати з Росією. «Введення безвізового режиму з ЄС означає відкриття безвізового режиму для громадян з країн ЄС на нашому східному кордоні. Тому російська сторона висловила занепокоєння з цього приводу, адже буде втрачений контроль на кордоні, і навіть лунали виступи окремих російських політиків щодо введення віз для громадян України, що для нас є категорично неприйнятним…», – заявив прем’єр.

Якщо далі й так піде, то українці й дихати не матимуть права без дозволу Путіна. А, загалом, складається враження, що влада не вельми хоче, аби пересічні громадяни мали можливість поїхати до Європи і подивитися на тамтешнє життя й порядки. А то, боронь Боже, на Донбасі скажуть: «Батя, давай Європу!»

…Пишеться новітня історія України. Скроплена невинною кров’ю, брутально потоптана важкими чобітьми «Беркута», ігнорована владою, омита слізьми, благословенна Церквою, освячена мільйонами волелюбних сердець, які вірять у перемогу майдану, здорового глузду, європейське майбутнє… В іншому випадку… навіть страшно подумати.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    Степан

    Своя орда гірша за Батия. А ще страшно те, що свій свого продає. Свій свого б”є. Свій свого зраджує. Свій свого дурить. Свій свого несправедливо судить. Таку зараз маємо ситуацію.

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *