Що потрібно знати про безхазяйне майно?

Що потрібно знати про безхазяйне майно?

Відповідно до пункту 1 статті 335 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (із змінами), майно може бути визнано безхазяйним. Безхазяйне майно – це майно, яке не має власника або власник якого невідомий.

У пункті 1 статті 1277 Цивільного кодексу України вказано, що відумерлою спадщина вважається у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття. В таких випадках орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно – за його місцезнаходженням, зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Майно, яке фактично прийняте спадкоємцями, але право власності на яке не оформлене, відумерлою спадщиною не визнається.

Фізичні та юридичні особи, які виявили на території населених пунктів безхазяйне нерухоме майно, повинні повідомити про це орган місцевого самоврядування.

Після надходження повідомлення про наявність безхазяйного майна чи відумерлої спадщини уповноваженим органом направляються запити про наявність реєстрації права власності або оренди на об’єкт та технічної документації в бюро технічної інвентаризації, органи Держгеокадастру, органи реєстрації, органи нотаріату та інших служб.

Органом місцевого самоврядування під час вжиття заходів щодо взяття на облік безхазяйного майна або відумерлої спадщини створюється комісія, яка проводить обстеження виявленого майна.

У склад комісії входять місцеві депутати, члени виконавчого комітету, представники відповідних організацій за їх згодою. Результати обстеження документуються відповідним актом, в якому зазначаються всі встановлені факти.

В акті обстеження, складеному комісією, зазначається: адреса та технічний стан об’єкта;  можливість подальшої експлуатації об’єкта згідно його цільового призначення; пропозиції стосовно подальшої експлуатації об’єкта.

У випадку встановлення факту руйнування, комісією висувається пропозиція щодо подальшого використання земельної ділянки, де розташовувався об’єкт.

В разі встановлення факту непридатності для проживання об’єкта, що перебував у житловому фонді, висувається пропозиція про подальше використання такого приміщення як нежитлового.

З метою встановлення додаткових фактів відносно обстежуваного нерухомого майна або його власника чи ймовірних правонаступників, органом місцевого самоврядування направляються запити у відповідні служби.

Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *