Українська влада завжди плакалась своїм громадянам і всьому світу про те, яка бідна наша держава. Вічне нарікання на нестачу грошей… Кидає крихти пенсіонерам, називаючи це підвищенням. А тим часом бюджет щороку недоотримує мільярди. І складається враження, що це нікого у владі та у відповідних контролюючих органах не хвилює.
Зараз мінімальна пенсія в Україні сягає убогих 1312 гривень. Такі державні подачки щомісяця отримують вісім мільйонів пенсіонерів. А могли б отримувати як мінімум чотири тисячі. І шлях простий: поламати існуючі схеми бізнесу олігархів, які десятками мільярдів обкрадають країну.
Зокрема, 100 мільярдів гривень щорічно недоотримує український бюджет через ухиляння від сплати податків. 90 відсотків усіх цих збитків припадає на олігархічний бізнес країни, інформує «Телеканал новин 24». Однак найпопулярніша схема «розводу» держави – офшори. Вони «крадуть» з бюджету 55 мільярдів гривень у рік. Високу позицію в цьому «рейтингу» посідає і контрабанда, втрати бюджету від якої щорічно складають від 20 мільярдів. Відмивання коштів через конвертаційні центри позбавляє державу ще 15 мільярдів гривень.
Фахівці підрахували: протягом 2004-2013 років з України було виведено без сплати податків близько 116 мільярдів доларів. А наші владоможці стоять з простягнутою рукою за позичками перед Міжнародним валютним фондом та іншими світовими організаціями, заганяючи майбутні покоління українців у фінансову кабалу.
Олігархи ж купують собі євросоюзівське громадянство. Видання «The Guardian» оприлюднило розслідування, де йдеться, як російські та українські багатії, яких звинувачують у корупції, набули громадянство країн ЄС, зокрема Кіпру. Паспорти цієї країни купили засновники «ПриватБанку» Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський, виконавчий партнер компанії «Invest Capital Ukraine» Костянтин Стеценко – консультант Петра Порошенка щодо продажу його кондитерського бізнесу та інші.
Керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін пояснив «Експресу», яким чином можна отримати заповітний паспорт ЄС. У 2013 році влада Кіпру запустила програму надання громадянства в обмін на інвестиції. Це означає, що будь-який громадянин країни, яка не належить до ЄС, може отримати кіпрський паспорт і, відповідно, набути громадянства ЄС, вклавши два мільйони євро у нерухомість або 2,5 мільйонів євро у бізнес чи державні облігації. Ці мільйони для мільярдерів – ніщо.
Кіпр – відомий офшор, користується великою популярністю у багатіїв. У цю маленьку країну вони переносять свій бізнес, аби втекти від сплати податків у себе на батьківщині.
А от як Україна повинна втекти від корупції, тобто, позбавитися цього зла, наразі ніхто не знає. Борються, борються, а корупція квітне буйним цвітом.
Не дивно, що майже половина українців вважають: корупція – невід’ємна частина політичного життя, з якою немає сенсу боротися. Тобто, корупція – це вже сама система України. Ба, при цьому 20-28 відсотків респондентів схильні схвалювати корупцію, якщо вона не стосується їх особисто, не заважає їм або якщо це якісь невеликі розміри, розповіла менеджер проектів «GfK Ukraine» Таміла Коноплицька.
За її словами, більшість опитаних вважають, що корупція поширена в органах державної влади: у Верховній Раді, на митниці, в судах, Кабміні, прокуратурі, податковій службі та Адміністрації президента. Водночас, корумпованими сферами респонденти визнали охорону здоров’я, вищу і середню освіту.
І, як не прикро, 60 відсотків опитаних вважають: звичайні люди не мають можливостей для ефективної боротьби з корупцією, а 56 відсотків – не вірять, що хабарники будуть затримані й покарані.
Крім корупції, в Україні зашкалює тіньова економіка. Експерти кажуть: її рівень сягає 60, а, можливо, і всі 70 відсотків. Через те рівень національного валового продукту на душу населення мізерний – 2180 доларів. З таким показником наша держава наближається до африканських країн.
А свіжий звіт стверджує: у нинішньому році українці стали нещаснішими, опустившись у світовому рейтингу на дев’ять позицій – тепер ми на 132-й сходинці серед 157 країн. Сусідами по нещастю є далекі Гана та Уганда. На загальний індекс щастя впливає рівень згаданого ВВП на душу населення, соціальна підтримка, тривалість здорового життя, свобода життєвого вибору, щедрість (благодійність), сприйняття корупції.
Яке щастя, коли в країні війна? І, за словами заступника директора Інституту дослідження екстремізму Богдана Петренка, за три роки АТО в Україні було близько чотирьох тисяч терактів. Цифра вражає…