Спочивайте з Богом, незламна «Тополе»!: на 96-му році життя відійшла у вічність легендарна зв’язкова УПА Марія Штепа

Спочивайте з Богом, незламна «Тополе»!: на 96-му році життя відійшла у вічність легендарна зв’язкова УПА Марія Штепа

Марія Штепа – мужня і незламна українка, зв’язкова УПА, яка за любов до своєї  країни зазнала жорстоких допитів і заслання до таборів  Мордовії. А ще вона – авторка численних книжок, за якими можна вивчати історію та діяльність УПА на теренах нашого краю. Першого червня перестало битися серце надзвичайної жінки, яка найбільше в житті любила Україну. У березні їй виповнилося 95 років.

фото Ореста Лижечки

Марія Штепа народилася в села Ромашівка Чортківського району. У підлітковому віці брала активну участь в діяльності патріотичної організації «Просвіта», а в 1942 році вступила до молодіжної ОУН. Працюючи у райфінвідділі села Білобожниця, була зв’язковою ОУН-УПА під псевдонімом «Тополя». Повідомляла про небезпеку в села, де мала бути облава, щоб уникнути нерівних боїв у разі оточення повстанців енкаведистами. Допомагала пораненим повстанцям, діставала ліки.

Марію Штепу арештували 12 грудня 1946 року. Вона витримала страшні тортури у КПЗ, однак не зізналася ні в чому. Відбувала ув’язнення в Мордовії – 10 років працюючи на лісоповалі.
Все своє життя Марія Штепа присвятила громадській праці з метою розбудови Української держави. Повернувшись із заслання, підтримувала націоналістичний дух на рідних теренах, організувавши у 80-х роках церковний хор в селі Білобожниця, який проводив репетиції у неї вдома. Ініціювала спорудження пам’ятника «Жертвам тоталітарного режиму» у центрі цього ж села та відновлення могили Січового стрільця на Білобожницькому цвинтарі.

З часу проголошення незалежності України Марія Штепа брала активну участь в громадсько-політичному житті Тернопільщини. Зустрічалася з молоддю та учнями, розповідала про буремні роки підпільної боротьби, виховуючи у них патріотизм, любов до України, високу громадянську свідомість. Свій багатий життєвий досвід про боротьбу за державну незалежність передала у творчому доробку. Вона є автором 10 книг. Окрім того, пані Марія створила музей політв’язнів та репресованих у Чортківському районі у приміщенні Бучацького Єпархіального управління, сама проводила там екскурсії для всіх небайдужих.

22 серпня 2016 року Президент України Петро Порошенко нагородив Марію Степанівну орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

  • В її маленькій кімнаті у «Карітасі» було багато книг, – з теплом згадує Марію Штепу чортківчанка Раїса Обшарська. – Вона їх читала, писала, любила… А ще обожнювала дітей. Впродовж п’ятнадцяти років, щоразу, коли ми приходили до стареньких людей з благодійним концертом, вона не могла натішитися нашими дошкільнятами.

«Яка краса, який цвіт України!» – захоплено вигукувала. І завжди просила зробити їй світлини з діточками. І обов`язково передати, щоб вона ними милувалася.

«…А скільки тих безіменних дитячих могилок розкидано страшною долею в лісах та полях, на яких ніхто і квіточки не покладе», – тяжко зітхала.

Сльози наверталися на небесно-блакитні очі цієї сивої мудрої жінки, відданої патріотки нашої землі, легенди нашого краю.
Марія Штепа… Як голубка легкокрила відлетіла в небо її душа. Залишилися книги, спогади і світлини. І наша світла пам`ять.
Спочивайте з Богом, незламна «Тополе»! Ми ніколи не забудемо Ваш великий подвиг і полум’яну повість Вашого життя…»

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *