
Програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine вперше в історії оцінювання ухвалила рішення не надавати місця та статусу Тернополю у Рейтингу прозорості 2024. Причина – свідома підміна публікацій на офіційному сайті Тернопільської міськради та надання неправдивої інформації.
У межах підготовки двох окремих досліджень аналітична команда виявила, що в офіційних відповідях Тернопільської міської ради на запити організації містяться сфальсифіковані дані. Зокрема, для оцінки міста в рейтингу Open Data Pulse міська рада надала посилання на фейкову новину про проведення хакатону, якого насправді не було.
Про це повідомили у Transparency International Ukraine.
У межах Рейтингу прозорості 100 міст 2024 було виявлено ще декілька маніпуляцій: за вказаними посиланнями на матеріали про навчання посадовців раніше містилися тексти про дозвілля літніх людей. Перевірка через Wayback Machine підтвердила – тексти у старих публікаціях були підмінені, ймовірно, щоб підвищити результати у рейтингу.
У відповідь на запит програми Тернопільська міська рада визнала «неналежний контроль» та «подання некоректних посилань», однак не зізналася у фальсифікаціях, не провела повноцінного внутрішнього розслідування, не визначила винних і не запропонувала заходів для недопущення таких порушень у майбутньому. Обмежилась «нарадою» та вказівками «дотримуватись трудової дисципліни».
Принципова позиція Transparency International Ukraine – прозорість не можна імітувати. Надання завідомо недостовірної інформації, зокрема, на офіційних джерелах, є порушенням чинного законодавства та етичних норм публічного врядування, що зрештою дискредитує саму ідею публічної звітності.
Такі ситуації неприпустимі. Задля уникнення подібного ОМС повинні розбудовувати потужні і незалежні системи внутрішнього контролю. А парламент має нарешті ухвалити законодавство, яке забезпечить належний і домірний нагляд за законністю в діяльності органів місцевого самоврядування. На жаль, Тернопільська міська рада проявила себе як доволі квола інституція і її дії радше можна пояснити усвідомленим (політичним?) рішенням підтримувати фальсифікації задля високих позицій у дослідженнях.
Аналітична команда дослідила й інші міста на предмет схожих порушень, посилила методологію перевірки та запровадить серйозні зміни у підходах до оцінювання, щоб унеможливити можливість подібних ситуацій у майбутньому.