Топ-10 страв із риби

Топ-10 страв із риби


Запечена, смажена, тушкована — рецептів приготування риби безліч, а крім того, вона ще й дуже корисна, поживна та легко засвоюється. Риба насичує організм такими необхідними жирними кислотами як Омега-3 та Омега-6, завдяки яким знижується рівень шкідливого холестерину в крові, мінімізується ризик розвитку атеросклерозу та покращується робота кровоносної та серцево-судинної системи.
Фосфор, який у великій кількості міститься в рибі, добре впливає на нервову систему, покращує працездатність та знімає втому. А для ендокринної системи вкрай важливий йод, який міститься в рибі. Тому варто влаштовувати собі хоча б раз на тиждень рибний день.

Рибна юшка від Євгена Клопотенка

Потрібно: 500-700 г коропа (або будь-якої білої риби), 2-3 морквини, ¼ шт. кореня селери, 1 цибулина, 1 корінь петрушки, 2-3 картоплини, 3,5 л води, 1 зубчик часнику, 5 лаврових листків, 50 г вершкового масла, 50 мл коньяку, 3-4 помідори, духмяний перець горошком, зерна коріандру, сіль, перець.


Приготування: очистити рибу і вийняти нутрощі, якщо у вас є ціла рибина. Якщо філе, можете залишити його цілим або розрізати на частини. Приготувати овочевий бульйон. Для цього на сухій пательні обсмажити одну велику морквину, ¼ кореня селери і корінь петрушки, нарізані довільними шматками, і половинки ріпчастої цибулини до рум’яної скоринки. Перекласти овочі до каструлі та залити водою. Варити на середньому вогні 30 хв. Додати до бульйону 5-6 лаврових листів і 10-12 горошин духмяного перцю. Помідори натерти на крупній тертці, щоб отримати пюре без шкіри. Тушкувати на пательні, де підрум’янювалися овочі для бульйону, з додаванням 50 г вершкового масла протягом 10-15 хв. Рідина упариться і вийде густе томатне пюре.
Влити на пательню 50 мл коньяку і почекати, поки випарується алкоголь. Якщо вмієте, то при бажанні можна підпалити коньяк на пательні. Дочекайтеся, поки вогонь перегорить, і акуратно перекладіть томатне пюре у бульйон. Картоплю (2-3 шт.) нарізати середнім кубиком, моркву, що залишилася, – півкільцями. Покласти все до овочевого бульйону. Відрізати від пучка петрушки стебла. Листя поки відкласти, а стебла перев’язати кулінарною ниткою і додати до бульйону. Туди ж відправити великі шматки риби (500-700 г) і 1 ч. л. зерен коріандру. Продовжувати варити ще 20 хв., посолити за смаком. З готової юшки дістати половинки цибулі і корінь селери, бо вони будуть продовжувати віддавати свої смаки, якщо їх залишити в каструлі. Рибу також можна дістати і викласти на окрему тарілку, звідки зручніше її брати. Готову юшку приправити свіжомеленим перцем, додати зелень петрушки і невелику кількість тертого часнику за бажанням.

Оселедець у маринаді зі спеціями

Потрібно: 3 великі морожені оселедці, 1 л води, 2 неповні ст.. л. солі, 1 ст. л. цукру, 10 горошин чорного перцю, 3-4 лаврові листочки, олія, при бажанні – товчені зерна коріандру або улюблені сушені трави чи спеції для риби.

Приготування: почистити розморожену рибу, видалити нутрощі, голову, хребет, усі кістки, плавці та шкіру. З черевця зішкребти ножем всю чорну плівку. Скласти цілі шматки філе в емальований посуд чи пластиковий контейнер. Окремо приготувати розсіл. Для цього скип’ятити воду з цукром, сіллю перцем, лавровим листом чи іншими спеціями. Дати охолонути. Залити оселедці розсолом, накрити кришкою і поставити на холод. Наступного дня вони будуть готові. Перед тим, як подавати на стіл, оселедці нарізати красиво навскіс, скласти на плоску тарілку, полити олією, прикрасити зеленою цибулею чи петрушкою.

Оселедець у банці – з цибулею, оцтом та олією

Потрібно: 1 кг свіжої чи мороженої риби, 2 жмені солі, 1 ст. л. цукру, 4 великі лаврові листки, перець чорний та духмяний горошок, 2-3 білі або червоні ріпчасті цибулини, 1 ст. л. оцту, 2-3 ст. л. олії.

Приготування: розморозити з вечора рибу, почистити. Зняти шкірку. Нарізати шматочками (можна з кісточками і без). Покласти у миску, добре посипати сіллю, перемішати. Дати вистояти 2 години, а потім добре промити. У скляну банку чи інший посуд скласти шарами рибу та кільця цибулі, між ними – лавровий лист та перець горошком. Наприкінці полити оцтом та олією. Через 24 години оселедці готові.


Рибне філе у сухарях і горіхах


Потрібно: 500 г будь-якої мороженої білої риби (хек, минтай, пангасіус, судак, морський окунь, може бути навіть короп), 100 г мелених білих сухарів (бажано домашніх) або 200 г натертого на тертушці черствого білого батона, борошно для панірування, рафінована олія, сіль, мелений білий перець, 50 г тертих на дрібній тертці волоських горіхів.

Приготування: рибу розморозити, почистити та розробити на філе – відрізати плавці, хвости, вирізати хребці та акуратно вийняти кісточки. Філе розрізати на порційні шматочки приблизно однакової форми (прямокутники, трикутники, ромби). Покласти шматочки філе у поліетиленовий пакет, посолити, поперчити, посипати борошном. Добре потрусити пакет, щоб шматочки риби рівномірно вкрилися шаром борошна.
Взяти дві глибокі тарілки. В одну налити спеціально приготовану суміш, завдяки якій сухарі мають приклеїтись до шматочків риби. Якщо не дотримуєтесь суворо посту – просто збийте виделкою 2 сирі яйця з додаванням щіпки солі. Якщо постите – приготуйте клейку суміш, яка має замінити яйця. Наприклад, залийте 150 г окропу 1 повну ст. л. крохмалю, або 1-2 ст. л. вівсянки швидкого приготування, або 2 ст. л. насіння льону. Почекайте і процідіть. У другу тарілку насипати і перемішати з тертими горіхами сухарі або тертий батон. Занурити посолені-поперчені й обкачані у борошні шматочки рибного філе спочатку в клейку суміш або яйце, а потім у сухарі. Смажити у добре розігрітій олії на середньому вогні з усіх боків до утворення рум`яної скоринки. Сковорідку кришкою не накривати. Викласти готові шматочки філе на серветку, щоб увібрала зайвий жир. Подавати з маринованими огірками, картопляним пюре.

Оселедець по-скандинавськи
Потрібно: філе оселедця – 4 рибини по 100 г, вода – 100 мл, сік двох лимонів, перець горошком – 1 ч. л, лавровий лист – 2 шт., білий винний оцет – 1 ст. л, сіль – 1 ч. Л.
Приготування: підготувати маринад для оселедця. Для цього скип’ятити на повільному вогні суміш води, соку лимонів, перцю, лаврового листя, оцту та солі. Після закипання зробити слабкий вогонь, додати рибу та готувати її приблизно 12 хв. до готовності. Далі настоювати протягом доби і смакувати з картопляним пюре.


Хек в пивному клярі

Потрібно: хек (можна взяти іншу рибу) – 500 г, яйце куряче – 1 шт., сіль – 3 ч. л., пиво світле – 150 мл, борошно пшеничне – 100 г, перець чорний – за смаком
Приготування: рибу розморозити, нарізати шматочками, добре посолити з двох боків і залишити на 10-15 хв. У мисочку розбити яйце, додати 1/3 ч. л. солі, збити віничком, додати пиво і борошно, добре розмішати. Залишимо на 10 хв. постояти. Смажимо рибу, добре умочити в кляр з двох боків. Обсмажену рибу викласти на паперовий рушник.


Запечений минтай під сирним соусом


Потрібно: філе минтая – 1 кг, сир – 150 г, молоко – 300 мл, масло вершкове – 1 ст. л., борошно – 1 ст. л., прованські трави – 1 ч. л., перець – за смаком, сіль – за смаком, цибуля зелена – 0,3 пучка.
Приготування: розігріти духовку до 250-275 градусів. Кожне філе минтая розрізати на 2-3 шматки. Викласти на деко і відправити в духовку на 5-6 хв. Розтопити вершкове масло. Додати борошно, розмішати. Поступово додати молоко, постійно помішуючи. Натерти сир. Додати половину натертого сиру і, помішуючи, довести молочно-сирний соус до однорідності. У форму для запікання викласти філе минтая (попередньо злегка змастити форму приготованим соусом). Посолити, поперчити. Полити зверху сирним соусом. Додати прованські трави. Посипати натертим сиром. Запікати філе минтая під сирним соусом в духовці 25 хв. при 230 градусів. Готову запечену рибу викласти на тарілку та посипати зеленою цибулею.


Хек, запечений з картоплею в духовці
Крім хека, можна використовувати філе будь-якої риби без дрібних кісток: тилапія, судак, минтай, пангасіус.
Потрібно: хек – 400–500 г, картопля – 6–7 шт., цибуля ріпчаста – 1 шт., сир твердий – 80–100 г, олія – 2 ст. л., сметана – 100 г, лимонний сік – 1 ст. л., сіль, чорний мелений перець – за смаком, приправа для картоплі – за смаком.
Приготування: рибу розморозити, розрізати навпіл, видалити хребти, порізати невеликими шматочками, трохи посолити, поперчити і збризнути лимонним соком. Картоплю помити, почистити й порізати кружальцями. Форму для запікання змастити олією, викласти спочатку шар картоплі (половину від усієї кількості), посипати приправою і трохи посолити, зверху розкласти шматочки риби та змастити їх сметаною. Цибулю почистити й порізати кубиками, посипати зверху рибу. Верхнім шаром знову викласти картоплю, посолити, посипати приправою, натертим сиром і знов полити сметаною. Поставити запікатися в розігріту до 180–190 градусів духовку на 45–50 хв., картопля і сир мають зарум’янитися. Страву подавати на стіл гарячою.


Товстолобик, тушкований у кропово-цибульному соусі


Потрібно: товстолобик – 1 кг, зелена цибуля – 1 пучок, зелень кропу – 1 пучок, сметана – 200 г, приправа для риби – 1 ч. л., борошно – 2 ст. л., олія – для смаження, вода – 70 мл, сіль, чорний мелений перець – за смаком.
Приготування: рибу почистити, відрізати голову, вирізати нутрощі та плавники, ретельно промити. Відокремити філе від хребта, порізати його порційними шматочками й викласти в миску. Посипати приправою для риби, трохи поперчити й залишити на 10 хв. Потім обкачати шматочки риби в борошні. Цибулю та кріп помити і дрібно порізати. На невеликій кількості олії обсмажити шматочки риби з одного боку, перевернути на інший і посипати подрібненими цибулею і кропом. Сметану розвести з водою, посолити й залити цією сумішшю рибу, після чого тушкувати все на слабкому вогні під кришкою 15–20 хв. Подавати в гарячому вигляді з будь-яким гарніром.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *