Цукровий діабет – випробування на все життя

Цукровий діабет – випробування на все життя

У зоні ризику – гіпертоніки і матусі, які народили чотирикілограмових немовлят

Василь Перейма

Цукровий діабет називають неінфекційною епідемією 21 століття. Щороку ця недуга забирає 4,6 мільйони життів. Вона не оминає ні багатих, ні бідних, не шкодує ні дітей, ні дорослих.  Кожні сім секунд у світі реєструють два нові випадки захворювання на цукровий діабет і кожні сім секунд одна людина помирає від його ускладнень. За даними Міжнародної федерації діабету, торік кількість хворих на цю недугу в світі досягла рекордної цифри – 385 мільйонів. На початок цього року в Україні кількість зареєстрованих хворих на цукровий діабет уже 1 349 500 осіб.

Детальніше про цю небезпечну хворобу, її особливості, симптоми та способи профілактики ми попросили розповісти лікаря-ендокринолога Тернопільської міської лікарні №2 Василя Перейму.

 

– Василю Романовичу, у чому особливість цієї недуги?

– Цукровий діабет – невпинно прогресуюче хронічне захворювання ендокринної системи, що виникає через дефіцит гормону підшлункової залози інсуліну або порушення його взаємодії з клітинами організму, через що в крові збільшується вміст цукру. Захворювання супроводжується порушенням усіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального та водно-сольового. Існують два типи цього захворювання. При діабеті 1-го типу клітини підшлункової залози, які за нормальних умов виробляють інсулін, руйнуються. Маніфестація (виявлення) діабету 1 типу проходить швидко, у віці до 30 років.

При діабеті 2-го типу клітини підшлункової залози все ще продукують інсулін, але вони могли втратити здатність виділяти його достатню кількість швидко та вчасно, наприклад, після прийому їжі. Діабет 2 типу проявляється після 35-40 років. Із загальної кількості хворих близько 95% мають саме цей вид недуги.

– Які симптоми цукрового діабету? Що має насторожити?

– Найстрашніше те, що часто діабет не дає про себе знати до певного часу. Але існує комплекс характерних симптомів, для цукрового діабету двох типів. Зокрема, це посилене виділення сечі як в денний, так і в нічний час, постійна спрага, невгамовний постійний голод. Крім того, ознаками діабету першого типу є схуднення, швидка стомлюваність, нудота, іноді блювота, болі в серці, в литкових м’язах і судоми в них, шкірний свербіж, головний біль, дратівливість, порушення сну.

Для діабету другого типу характерні відчуття  оніміння  ніг, біль у ногах і руках, свербіж, погіршення зору, погане загоєння ран, наявність шкірних інфекцій, стомлюваність, поступове збільшення ваги. Нерідкі випадки, коли захворювання протікає мляво, що ускладнює встановлення діагнозу. У подібних випадках діабет виявляють випадково, після аналізу на цукор або дослідження сечі.

– Які  причини виникнення цієї недуги?

– Важливу роль відіграє спадковість та малорухливий спосіб життя, надмірна вага. Впливають також сильні стреси та важкі вірусні інфекції, які  можуть провокувати появу діабету першого типу. Часто недуга з’являється у тих діток, які важко перенесли кір, вітрянку. Після вираженої інфекції виробляються антитіла, які все руйнують на своєму шляху, особливо бета-клітини підшлункової залози. Також варто звертати увагу на стреси. Буває, дитина просто чогось злякалася, «ойкнула», згодом заспокоїлася, забула – і більше про це не згадує. А за місяць проявляються всі симптоми недуги – сухість, спрага, частий сечопуск. Батьки звертаються до лікаря, а цукор уже значно підвищений.

– В останні роки «солодка хвороба» значно помолодшала. У чому причина такого явища?

– В Україні щороку зростає кількість дітей з цукровим діабетом. За 10 років дитяча захворюваність майже подвоїлася. Особливо молодшає діабет 1типу. На сьогодні найшвидшими темпами захворювання розвивається у молодшій віковій групі – до 6 років. Це значна проблема. У першу чергу на це впливають генетичні фактори, а також різні вірусні інфекції. Другий тип діабету характерний для дітей, які страждають ожирінням. Сидіння перед комп’ютером, малорухомість, любов до солодкого, переїдання, – всі ці чинники провокують виникнення багатьох недуг не лише у дітей, а й у дорослих.

– Наскільки вчасно хворі на цукровий діабет звертаються до лікаря?

– У дуже багатьох випадках запізно. Зазвичай,  на початку захворювання людину нічого не турбує або симптоми маловиражені, тому вона не надає їм великого значення, і звертається до лікаря тоді, коли симптоми уже заважають у повсякденному житті. Тоді рівень цукру в крові значно підвищений.

Закликаю усіх хоча б раз у рік перевіряти вміст цукру в крові. Особливо це стосується групи ризику – пацієнтів, які мають схильність до цієї недуги. До них належать люди з надмірною масою тіла, родичі хворих на цукровий діабет, особи з підвищеним тиском, атеросклерозом, подагрою, хронічними захворюваннями печінки, нирок, серцево-судинної системи,  жінки, у яких були  пологи мертвим чи великим плодом (масою понад 4 кг), матері дітей з вадами розвитку та інші. Отож, зверніться до своїх сімейних лікарів, щоб пройти обстеження.

– Чи можливо побороти цю недугу?

– На жаль, цукровий діабет невиліковний. Але це, швидше, не хвороба, а спосіб життя. Людина повинна пристосуватися до нього і навчитися жити з цією недугою. Для першого типу характерна інтенсивна інсулінотерапія, яка передбачає ретельний самоконтроль. Для таких хворих важливо вести рухливий спосіб життя та дотримувати дієти. При другому типі головну роль відіграє  збалансоване харчування, фізичні навантаження, цукрознижуючі препарати та фітотерапія. Взагалі, сам по собі цукровий діабет не настільки страшний, як ускладнення. Це інфаркти, інсульти, ретинопатії аж до втрати зору, ниркова недостатність, гангрена та навіть ампутація. Цих ускладнень можна уникнути або ж мінімізувати їх наслідки, якщо вчасно діагностувати діабет і розпочати лікування, вести постійний самоконтроль рівня цукру. Інсулін та цукрознижуючі препарати хворі отримують безкоштовно.

– Як вберегтися від «солодкої недуги»?

– Потрібно уникати стресових ситуацій, займатися спортом, повноцінно та збалансовано харчуватися, адже відсутність деяких вітамінів, мікро- та макроелементів веде до порушення функцій не лише підшлункової, а й щитовидної залози, інших ендокринних органів. Також не переїдати, обмежити вживання борошняних виробів, контролювати споживання цукру, здійснювати профілактику простудних захворювань.  Занедужавши на різноманітні вірусні інфекції, зокрема грип та ГРВІ, вчасно звертатися до лікарів, щоб не допустити ускладнень. І, звісно ж, регулярно перевіряти рівень цукру в крові.

Розмовляла Юля ТОМЧИШИН.

 

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *