У селі Токи на Тернопільщині чекають в гості цьогорічну лауреатку Нобелівської премії польську письменницю Ольгу Токарчук

У селі Токи на Тернопільщині чекають в гості цьогорічну лауреатку Нобелівської премії польську письменницю Ольгу Токарчук
Фото EFE/Guillaume Horacjuelo.
Цьогорічна лауреатка Нобелівської премії з літератури має українське коріння

Більше того – її рід бере початок саме на Тернопільщині. Така новина облетіла українські ЗМІ минулого тижня. Журналістка «Нашого ДНЯ» вирушила у село Токи Підволочиського району, аби знайти рідних Ольги Токарчук та дізнатися, чи знають його жителі про знамениту письменницю.

Фото: AP/Matt Crossick

«Українська історія родини є для мене таємницею»

Шведська королівська академія наук 10 жовтня оголосила імена двох лауреатів Нобелівської премії з літератури, оскільки торік цю премію не присуджували через скандал. Нобелівську премію з літератури за 2018 рік отримала польська письменниця з українським корінням Ольга Токарчук, за 2019 рік – австрійський автор Петер Гандке.

– Ольга Токарчук – відома не лише у Польщі, а й за її межами письменниця. Вона народилася в родині вихідців з України, у невеликому місті Сулехів, що на заході Польщі, – повідомляє Радіо Свобода. – В її сім’ї панував культ книжок. Мати письменниці – вчителька польської мови та літератури, а батько – бібліотекар. В обґрунтуванні свого рішення Нобелівський комітет покликається на зміст двох книжок Токарчук – «Бігуни» та «Книги Якова». Події другої з них розгортаються на українському Поділлі. Під час її написання жінка часто мандрувала Західною Україною для авторського дослідження, зокрема відвідувала Бузьк та Рогатин.

Фото: Reuters/Krzysztof Cwik.

Ольга Токарчук неодноразово приїздила в Україну на різні літературні події, тож з її інтерв’ю можна дізнатися більше про те, хто були її рідні. Зокрема, кільком виданням письменниця розповіла, що її бабуся Ольга Токарчук була українкою, але багато про її рід не знає, адже вона померла, коли синові (батькові нобелівської лауреатки) виповнилося 7 років.

– Я двічі робила спроби дізнатися про неї і їздила в Україну, зокрема до Львова, але, мабуть, зараз уже занадто пізно на такі розвідки, – розповіла письменниця під час однієї зустрічі, йдеться на сайті “ЛітАкцент”. – Люди, які могли б щось розповісти, повмирали, не вдалося мені знайти і жодних документів. Українська частина моєї особистості трохи по-літературному вигадана. Хоча щось українське у мені таки є, наприклад, музичний слух, я співаю другим голосом і переконана, що це саме українська риса.

Письменниця розповіла виданню zahid.net у 2010 році, що її рід походить з Тернопільщини.

– Моя бабця Ольга Токарчук була українкою, дід – поляком, після війни родина розпорошилась, частина лишилась тут, інша замешкала у Польщі, а ще частина – у Франції, – розповіла письменниця. – Я вже зустрілась з тією частиною родини, яка мешкає у Франції. Розмовляли ми з ними дивною польсько-українською мішаниною, я не знаю української, хоча батько знає… І тут у Львові маю родину, недалеко від Збаража. А взагалі Токарчуки походять з Токів біля Тернополя.

Сільська голова Ганна Яворська.

«Пишаємося, що з нашого села бере початок рід нобелівської лауреатки»

Вирушаємо у село Токи Підволочиського району, аби дізнатися більше про родину пані Ольги Токарчук. У сільській раді про новину вже знають і навіть активно зайнялися пошуками предків знаменитої письменниці.

– Ми прочитали на сайтах і щиро зраділи цьому, – каже сільська голова Токів Ганна Яворська. – У нас багато відомих вихідців, але досі нобелівських лауреатів не було.

У Токах тривалий час вели церковну книгу, у яку записували всіх жителів і важливі події, які відбувалися у їх житті. Зберігається сільська реліквія у родині Ярослава і Євгенія Скрипитулів.

– Це історія нашого села, – каже Ярослав Скрипитула. – Тут зафіксовано, коли народилися наші предки, коли вінчалися, переїжджали кудись, помирали. Коли у родині відбувалася важлива подія, то священник записував все туди.

Ярослав і Євгенія Скрипитули.

Зовні книга виглядає, як старовинний літопис. Листки пожовтілі, записи зроблені чорним різного кольору. На початку – перелік родин, як зміст у книзі. Далі під конкретним номером розписані члени родини і їх важливі події.

– Я люблю читати цю книгу, – каже пані Євгенія. – Адже це наша історія, наше минуле. Бувало, що навіть люди до мене зверталися, щоб найти своїх предків. Адже з нашого села дуже багато людей виїхали в різні країни світу. Тож часто нащадки шукають свої корені.

Обережно перелистуємо книгу. На одній із сторінок знаходимо ім’я Лікерії Токарчук. Місцеві пригадують, це немісцева жителька, яка одружилася із чоловіком з Токів. Та про їх подальшу долю більше не відомо. На іншій сторінці йдеться про Миколу Токарчука, який народився в 1904 році і одружився з Марією Мартинюк. Вони були латинського обряду. У них народився син Зеновій. Більше записів про них немає. Пані Євгенія Скрипитула обіцяє, що детально вивчатиме книгу. Можливо, вдасться все-таки щось більше знайти у ній.

Загалом же новина про Ольгу Токарчук та ймовірне походження її роду з Токів викликає у людей позитивні емоції. Перехожі кажуть, то була б для села велика честь.

– Ми відразу сповістили жителям села, розповіли у школі, – розповідає Ганна Яворська. – Зараз ми шукаємо більше інформації про рід Токарчуків, спілкуємося із старожилами, щоб дізнатися більше інформації. Як вдалося знайти у книзі, таки Токарчуки у нас були – тепер потрібно знайти, куди вони переїхали. Ми вже розпитали найстарших жителів села – на жаль, поки що вони нічого не пригадали.

У Токах є дві бібліотеки і шкільна книгозбірня.

– У нас і діти, і дорослі люблять читати, – каже Ганна Яворська. – Але книг Ольги Токарчук, на жаль, не маємо. Тепер за першої нагоди неодмінно купимо їх і будемо читати. Також одна з уродженок села написала їй повідомлення у фейсбуці. На жаль, пані Оля ще не відповіла нам, але сподіваємося, що все-таки відпише. Ми дуже хочемо запросити її до нас в гості й готові допомогти всім, чим можемо, у пошуках її рідних.

Неподалік сільської ради – польський цвинтар. Там дуже багато старих могил. На жаль, прізвища Токарчук так немає.

Письменниця пише книгу про стосунки українців і поляків

Цікаво, що у містечку Підволочиськ мешкає жінка з ідентичним ім’ям і прізвищем – Ольга Токарчук. Токарчук – це прізвище її чоловіка.

– Ми цікавилися минулим нашого роду, адже і моя, і чоловікова родини мають цікаві історії, – каже пані Оля. – Шукали інформацію в архівах, складали генеалогічне дерево. Мені відомо, що на хуторі неподалік села Медин Підволочиського району мешкало багато Токарчуків. Зараз вони живуть у різних селах нашого району. Я теж написала Ользі Токарчук. Привітала її з отриманою нагородою. Вона подякувала. Сподіваюся, їй вдасться знайти рідних в Україні.

До слова, як повідомляє TVN24, тепер Ольга Токарчук працює над новою книжкою, сюжет якої базуватиметься на її родинній історії. Стрижнем нового роману нобелівської лауреатки будуть стосунки між поляками та українцями. Сподіваємося, письменниця таки приїде на Тернопільщину. Принаймі у Токах на це щиро сподіваються і радо чекають її в гості. Від себе додамо, у Токах дуже затишно та  атмосферто, багато старовинних будинків і щирі люди. Тож така мандрівка неодмінно подарувала б Ользі Токарчук натхнення і нові ідеї для її творів.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    Mieczysław

    Moja babcia pochodziła z rodziny Tokarczuków, którzy żyli we wsi Łubianki Wyższe koło Zbaraża. Rodziny Tokarczuków żyli też we wsi Czahary Zbaraskie. Wszyscy oni byli wyznania rzymsko-katolickiego. Po II Wojnie Światowej zostali przesiedleni do Polski.

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *