Улітку газ для населення не подешевшає

Улітку газ для населення не подешевшає

Уряду потрібно визначити методику розрахунку цін і тарифів, створити внутрішній індикатор, який буде базовим для визначення ціни газу чи річного тарифу. Це дасть змогу знизити вартість ресурсу для населення, розповів у коментарі Gazeta.ua експерт з енергетики Геннадій Рябцев.

«Але в нас поки що ціни прив’язані до зовнішніх спекулятивних котирувань. Плюс у тариф закладено всі цінові ризики, пов’язані зі зміною цих спекулятивних котирувань упродовж усього наступного року. Тобто ціни на газ в Україні визначаються не за співвідношенням попиту й пропозиції всередині країни, а вони прив’язані до котирувань на європейських газових хабах – віртуальних точках продажу. Десь у Нідерландах, Австрії чи Німеччині стоїть сервер. На ньому встановлена програма, доступ до якої мають трейдери. Вони пропонують, купують чи перепродують певні обсяги газу. Серед учасників цього ринку є не лише постачальники та споживачі, але й велика кількість спекулянтів. Тому середня ціна всіх угод, які там укладаються, є вищою за фактичну ринкову ціну природного газу», – сказав Геннадій Рябцев.

За словами експерта, «Нафтогаз» монопольно розпоряджається ресурсом «Укргазвидобування».

«Потрібно зробити так, щоб в Україні був торговий майданчик, на якому б реалізовувався газ внутрішнього видобутку. І щоб його ціна враховувалася під час визначення річного тарифу. А в нас це не враховується. Чомусь вважається, що весь газ купуємо на європейських газових хабах і потім його транспортуємо в Україну. Але цього немає. У нас дві третини внутрішнього видобутку. Також жодним чином не враховується наявність газу в сховищах. А все це – повноваження уряду. Кабмін визначає методику або НКРЄКП за відповідним дорученням. Тому вимагати від компаній знизити влітку ціну – це просто смішно», – наголосив експерт. І додав: якщо вартість газу є недоступною для більшості споживачів, потрібно змінювати правила гри на ринку.

До слова, постачальники палива, в тому числі й тернопільське «ДП «Газпостач», оприлюднили нові тарифи, які діятимуть з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022-го.   Вартість газу для клієнтів компанії «Газпостач» складає 8,99 гривень за 1 метр кубічний у межахтарифів«Річний» та «Місячний». Про це йдеться на сайті ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільміськгаз».

А в наших сусідів – на Чернівеччині, Хмельниччині, Рівненщині, Івано-Франківщині та Львівщині газ на гривню дешевший. А у Волинській області – на 1 грн. 11 коп. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares