Унікальні скульптури Бучацької ратуші ввійшли до 12 об’єктів культурної спадщини Європи, яким загрожує зникнення

Унікальні скульптури Бучацької ратуші ввійшли до 12 об’єктів культурної спадщини Європи, яким загрожує зникнення

Загальноєвропейська федерація неурядових організацій Europa Nostra та EIB Institute оголосили перелік 12 об’єктів культурної спадщини Європи, яким загрожує зникнення, у рамках Програми «7 у найбільшій небезпеці 2022» (7 Most Endangered Programme 2022). До цього переліку увійшли два українські об’єкти. Це палац князів Сангушків і скульптурні композиції Бучацької ратуші. 

Подання до цієї програми скульптур геніального митця Йоганна Георга Пінзеля, які прикрашали Бучацьку ратушу, здійснила Бучацька міська рада. Об’єкти були відібрані міжнародною Консультативною групою Europa Nostra, до складу якої входять експерти з історії, археології, архітектури, консервації, аналізу проєктів та фінансів.

Відбір здійснювали, враховуючи значення кожного об’єкта для культурної спадщини, а також загрози, які для нього існують на цей момент. Рівень залучення місцевих громад та прагнення зацікавлених сторін, як державних, так і приватних, врятувати та зберегти ці об’єкти, розглядали як важливі додаткові переваги. Ще одним критерієм відбору був потенціал цих об’єктів як каталізатора сталого розвитку та як інструмента, що сприяє миру та діалогу на місцях та в межах більш широких регіонів.

Загалом у перелік потрапили об’єкти з різних країн Європи. Окрім українських, серед них – міст Зогу (Албанія), монастир Реколье (Нивель, Бельгія), село Доель і культурний ландшафт (Бельгія), місто-сад Ла Бьютт Руж (неподалік Парижа, Франція), історичний центр міста Штольберг (Німеччина), ванни Нептуна, купальні Геркулеса (Румунія), палац Орлеан-Бурбон (неподалік Кадіса, Іспанія), синагога в Іхарі/церква св. Антонія (Іхар, Іспанія), промислова зона Льовхольмена (Стокгольм, Швеція), форт Кревекер, Ден Бош (Нідерланди). 

Остаточний перелік семи об’єктів європейської культурної спадщини, яким загрожує зникнення, оприлюднять навесні 2022 року. Для збереження та порятунку кожного з них Програма надасть грант у розмірі 10 000 євро, за рахунок яких буде проведена кампанія, спрямована на мобілізацію необхідної державної або приватної підтримки, включаючи фінансування.

Варто зазначити, що Програма «7 в найбільшій небезпеці» здійснюється Europa Nostra у партнерстві з Інститутом Європейського інвестиційного банку. Вона також підтримується програмою Європейського Союзу  Creative Europe. Започаткували її в 2013 році.

Скульптурні композиції Бучацької ратуші – унікальні 

Бучацька ратуша, збудована близько 1750 року в містечку на заході України, є пам’яткою доби пізнього бароко. Ратушу спроектував німецький архітектор Бернард Меретин, а оздобив скульптор, представник пізнього бароко і рококо, Йоганн Георг Пінзель, який жив і творив у Східній Галичині (сучасна Україна).

Пінзеля називають українським Мікеланджело. Його високо цінують мистецтвознавці з усього світу. Роботи майстра демонстрували у Луврі у 2012 році. 

Останні роки свого життя Пінзель жив і працював на Тернопільщині, зокрема, у Бучачі. Для місцевої ратуші він створив 14 витончених кам’яних скульптурних композицій, тематика яких взята з античної міфології та біблійних сюжетів. На жаль, деякі скульптури втрачені назавжди, інші зазнали ушкоджень під час пожежі 1865 року та в результаті пошкоджень під час Першої світової війни. На сьогоднішній день жодна з уцілілих композицій не збереглася повністю. 

Унікальною є і сама Бучацька ратуша. Адже подібних будівель, що збереглися до наших днів майже в первозданному вигляді, в Україні не так вже й багато. Як і скульптурні композиції, вона теж потребує відновлення. Різні реставрації пам’ятки тривають з 2000-х років. 

Василь ТРАКАЛО.

Фото Олега СНІТОВСЬКОГО.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *