В Україні тривають випробування війною, пандемією, бідністю…

В Україні тривають випробування війною, пандемією, бідністю…

Тривають випробування, спричинені пандемією коронавірусу, для світу. І тривають випробування для України. Війна, безробіття і COVID – те, що зараз найбільше турбує українців. Із цих трьох бід найбільшою проблемою нашої держави вважають війну з Росією.

Також удвічі збільшилася кількість людей, які називають коронавірус державною проблемою, свідчать результати нещодавнього опитування соціологічної групи «Рейтинг».
І, традиційно, українці переймаються низькими зарплатами й пенсіями,  хабарництвом та корупцією у владі; підвищенням тарифів на компослуги; неможливістю отримати якісне медичне обслуговування…

Зараз важко всім: і молодим, і людям середнього та старшого віку. Однак, старість в Україні – це для багатьох випробування злиднями. Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет констатує: дохід 77% українських пенсіонерів нижчий за прожитковий мінімум. В ООН закликають владу регулярно перевіряти, чи є пенсії достатніми, щоб люди могли собі дозволити основні товари та послуги.

І гендерна нерівність у пенсійному забезпеченні простежується. У жінок в Україні середня пенсія на 30 відсотків нижча, ніж у чоловіків. Це підсилює бідність серед жінок-пенсіонерок.

Упродовж найближчих років населення нашої країни старішатиме ще більше. Якщо в соціальному плані нічого не зміниться, то бідних людей також ставатиме більше. Наразі, за оцінкою ООН, літні люди складають близько 25 відсотків населення України, дві третини з них – жінки.

На 1 квітня цього року середній (не мінімальний) розмір пенсії в Україні становив 3,7 тисяч гривень. Найзабезпеченіші серед пенсіонерів – колишні судді. Про це вказують дані на сайті Пенсійного фонду.

Тож які пенсії зараз отримують українці? Виплати за віком мають 8316443 осіб – середня пенсія – 3770,23 гривень; по інвалідності – 1367192 особи, у середньому – 2825,32 гривні; у зв’язку із втратою годувальника – 530902 особи, середня пенсія – 3227,83 гривні; за вислугу років – 212345 осіб, у середньому – 3403,48 гривень; соціальні пенсії – 71924 осіб, середня пенсія – 1785,49 гривень; довічне грошове утримання суддів – 3556 осіб складає в середньому –  77387,20 гривень. Пенсії військовослужбовців отримували 550487 осіб, – середня сума виплати – 5650,26 гривень.

Середня пенсія судді в 2021-у році зросла на 9425 гривень. А у військових на заслуженому відпочинку – лише на 67 гривень.

І ще.При середній пенсії в країні – 3,7 тисяч – найбільше отримують кияни – 5,1 тисячу гривень. Найменші виплати на Тернопільщині – всього 2,8 тисяч.

До речі, згідно з новими даними Пенсійного фонду, виплати до 3 тисяч гривень отримують 54,7 відсотків українців. Більше половини!

Слід нагадати: з цьогорічного вересня пенсії виплачуватимуть по-новому. Усі, крім українців старших за 80 років і малорухомих, повинні відкрити рахунки в банку й отримувати виплати на картку. Це зробили для того, щоб заощадити гроші на доставленні виплат за допомогою листонош. Для сільських мешканців це стане новим випробуванням. Банкоматів у селах немає. Аби зняти готівку, доведеться їхати до міста.

І щодо вітчизняної економіки, а від неї залежить все. Нацбанк погіршив прогноз зростання ВВП та інфляції. В умовах посилених карантинних обмежень економіка України відновлюється повільно. Зважаючи на це, НБУ погіршив прогноз зростання реального ВВП у 2021 році з 4,2% до 3,8%. Регулятор зазначає: карантинні обмеження спричинили пригнічення ділової активності. Ймовірно, починаючи з другого кварталу, економіка країни, повернеться до зростання. Головним рушієм і надалі залишатиметься споживчий попит. А прогноз інфляції Нацбанк переглянув – з 7 до 8 відсотків.

В НБУ заявили: додатковий ризик майбутніх економічних втрат створює низький темп вакцинації проти COVID-19 в Україні. А також погіршення умов торгівлі, коливання на світових ринках капіталу та загострення ситуації на Сході країни.

Є ще один нюанс. Транш від МВФ. Точніше, його відсутність у надто складний для України час…  Ольга ЧОРНА. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *