Спершу ні керівництво облдержадміністрації, ні обласне управління охорони здоров’я цю інформацію не підтвердили. Голова Тернопільської ОДА Ігор Сопель написав, що підтвердження про евакуацію не має і дозволу на розміщення у «Медоборах» він не давав. Однак вже вранці наступного дня з’явилася дещо інша інформація. Вона стала відома, коли мешканці Микулинецької громади влаштували протест і організували блокпости на дорогах, що ведуть до закладу.
У зв’язку з цим у Микулинцях провели екстрене засідання селищної ради. Воно відбулося на вулиці, адже прийшло кілька сотень місцевих жителів, а також приїхали керівник обласної поліції Олександр Богомол, керівник обласного управління ДСНС Віктор Маслей та головний лікар санаторію «Медобори» Василь Мартинюк.
Люди були категорично проти розміщення евакуйованих. Вони переконані, що санаторій не має необхідних умов для перебування хворих карантинного типу. Більше того, Тернопільщина єдина область, де немає обласної інфекційної лікарні.
Депутати підтримали громаду і прийняли звернення до Президента України Володимира Зеленського.
«Ми категорично проти заселення евакуйованих громадян з Китайської Народної республіки в ТДВ «Санаторій Медобори» в селі Конопківка Теребовлянського району на Тернопільщині, – йдеться у зверненні. – Цей заклад не пристосований до такої надзвичайної події, територія села Конопківка визнана курортною зоною нашої громади. Медичні заклади громади не пристосовані до таких епідеміологічних ситуацій. Ми не можемо допустити цю ситуацію, адже вона становить загрозу життю та здоров’ю людей, а також навколишньому середовищу».
Перед громадою виступив головний лікар санаторію «Медобори» Василь Мартинюк. Він підтвердив, що дійсно заклад є в переліку тих, які розглядають для можливого розміщення евакуйованих. Після спілкування з людьми Василь Мартинюк на вимогу протестувальників написав заяву, що забороняє розміщувати евакуйованих українців у санаторії та підтримує громаду.
Попри те, що місцеві депутати проголосували проти розміщення у «Медоборах» евакуйованих, станом на вівторок не було офіційного коментаря МОЗ щодо ситуації. В середу депутати вже обласної ради планують зібратися на сесію, аби шукати шляхи вирішення цієї проблеми. На сторінці у фейсбуці перший заступник голови Тернопільської облради Василь Деревляний зазначив, що, враховуючи ситуацію, яка склалася у зв’язку з можливою евакуацією з Китаю громадян України (і не тільки) в нашу область, в непристосований приватний санаторій «Медобори», фракції Тернопільської обласної ради звернулися з вимогою про невідкладне скликання сесії з цього питання.
Він також повідомив, що 17 лютого Державіаслужба в телефонному режимі зверталася до керівництва аеропорту про можливість прийняття літака з евакуйованими, на що отримала відмову.
До керівництва області звернувся також міський голова Сергій Надал.
«Інфекційні відділення міських лікувальних закладів не готові до надання повноцінної медичної допомоги особам, які відповідають визначенню випадку нового коронавірусу 2019-nCoV, – зазначається у зверненні. – Додатково повідомляємо, що Тернопільська область – одна з областей України, яка не має обласної інфекційної лікарні, що спричиняє подвійну небезпеку для жителів міста та області. А Тернопільською ОДА та обласною радою, не дивлячись на неодноразові звернення, не виділялися кошти для забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, відсутня належна вентиляція та каналізація, не підведено кисень тощо. Тож просимо вжити заходів щодо запобігання розміщення осіб, евакуйованих з Китаю в ТДВ «Санаторій Медобори».
Тим часом місцеві жителі, які за багато років відучилися довіряти посадовцям, ледь не будують Велику китайську стіну, аби вберегти свою громаду від небезпеки. Люди облаштували блокпости на під’їзних шляхах до санаторію – привезли щебінь, шини, копають рови. Планують чергувати на дорозі цілодобово. Зібралося близько сотні людей. Поставили бочки для обігріву.
Зазначимо, що МОЗ засекретило інформацію про місця перебування на карантині евакуйованих з китайського Уханя людей, побоюючись паніки місцевих жителів, тоді як у інших країнах, зокрема – у США, Франції та Німеччині, цю інформацію влада не засекречує. Напередодні посадовці лише озвучили, що літак з евакуйованими з Китаю прилетить в Україну 20 лютого.
У Міністерстві закордонних справ України також повідомили, що загалом ще 9 країн попросили Україну допомогти евакуювати своїх громадян з Китаю.
– Серед тих іноземців, уряди яких звернулися до України про надання допомоги в евакуації – це громадяни Ізраїлю, Норвегії, Чорногорії, Аргентини, Панами, Коста-Ріки, Домініканської республіки, Еквадору та Іспанії, – повідомив держсекретар МЗС України Андрій Заяць.
Планується, що українська сторона евакуює своїх 49 громадян і до 25 іноземців. Всього ізолюють близько 100 осіб, адже йдеться також про членів екіпажу літака.
Усі евакуйовані з Китаю люди пробудуть на карантині в Україні 14 днів. Після протестів у МОЗ заявили, що готують для цього кілька локацій у різних регіонах. Зокрема, розглядається 12 варіантів, рішення буде ухвалюватися у момент прильоту.
Скалецька наголосила, що до евакуації допускаються люди, у яких не було виявлено симптомів захворювання до моменту відльоту, а тим, хто захворів, надаватимуть допомогу у Китаї.
Ірина НАГІРНЯК
Так вроде бы ж знаменитая Феофания продвинутая, с хорошим финансированием, в чем проблема, все именитые доктора/професора под боком (в Киеве) , какой то нонсенс вести в область где нет елементарной инфикционки, где ветрянка – УЖЕ ПРОБЛЕМА. Это что сознательная д______я или тупость.