У Кременці відкрили виставку одного експоната (ФОТО)

1
Фото Михайла УРБАНСЬКОГО

У неділю, 4-го вересня в рамках ХІІ Міжнародного літературно-мистецького форуму «Діалог двох культур» в Кременецькому краєзнавчому музеї, що на Тернопільщині, відкрили виставку одного експоната «Декоративне блюдо родини Словацьких».

Ця понад півметра в діаметрі фаянсова таріль із яскравим зображенням синьо-жовтого птаха у польоті над квітучою гілкою виготовлена в Російській імперії наприкінці ХVІІІ-го століття. Науковий співробітник Ольга Данилюк зазначила, що малюнок символізує вільний польот творчої думки, адже і батько Юліуша Словацького Евзебіуш Словацький теж був поетом, перекладачем. Він автор кількох драматичних творів, працював завідувачем кафедри риторики і поетики у Вищій Волинській гімназії.

Зважаючи на те, що в творчості геніального кременчанина, польського поета зі світовим ім’ям Юліуша Словацького значне місце займала тема боротьби за незалежність України, то у поєднанні кольорів і символіці відчувається знакове звучання, — зауважували відвідувачі виставки. Декоративне блюдо родини Словацьких в 1958-му році передала музею кременчанка Мінора Наумівна Ковальчук. До 1943-го воно знаходилась у Марії Вижиловської, яка віддала таріль пані Мінорі, коли виїжджала до Польщі.

2
Фото Михайла УРБАНСЬКОГО
Блюдо Словацьких розмістили в експозиції, присвяченій генію. Раніше була заповнена ціла зала, але коли створили літературно-меморіальний музей в садибі Словацьких, то майже всі експонати забрали туди. Таріль зберігається в фондах Краєзнавчого музею і помилуватися нею можна буде лише трохи більше тижня, — зазначив директор закладу Андрій Левчук. Як він розповів «Дню» зараз йдеться про створення сувенірів на основі зображення декоративного блюда. Ідея належить працівникам музею.
3
Фото Михайла УРБАНСЬКОГО

До роботи над цим проектом планують залучити місцевих умільців, з якими музей тісно співпрацює, організовуючи в себе майстер-класи для любителів народної творчості. Міський голова Кременця Олексій Ковальчук наголосив, що такі заходи, як «Діалог двох культур» об’єднують українців і поляків й не потрібно шукати тих моментів, які псують стосунки. Ми мусимо писати нову історію, — акцентував очільник міста. За його словами, будучи недавно в польських містах-побратимах Кременця, він знайшов лише порозуміння.

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль. Фото Михайла УРБАНСЬКОГО

Джерело: День


 




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *