14 жовтня – День створення Української Повстанської Армії

14 жовтня – День створення Української Повстанської Армії

14 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святої Параскеви Сербської. Народилася вона в місті Епіват, що на березі Мармурового моря в тій самій сім’ї, що й єпископ Мадітоса – Епіфаній. Коли померли її батьки, дівчина весь свій спадок віддала біднякам, а сама вирушила до Константинополя, щоб там прийняти чернечий постриг. Згодом вона вирушила до Святої Землі на паломництво, оселилася в Йорданській долині і провела там 2 роки. Там вона і померла.

Параскеву здавна шанували як покровительку жіночої зимової роботи. В давнину, до християнських часів, день був пов’язаний із богинею Мокоші, яка шанувалася як хранителька жіночих традицій, цілителька, заступниця породіль і вагітних жінок. Дуже важливо було дотримуватися певних традицій. Наприклад, із пшениці нового урожаю варили кашу, яку заправляли свіжою лляною олією. Під час трапези обов’язково дякували Богу за льон і зерно, яке він подарував.

За старим стилем у свято 14 жовтня відзначали Покров Пресвятої Богородиці, поки ПЦУ не перейшла на новий церковний календар. Покрова завжди була особливим святом для українців, а над усе її любили козаки Запорізької Січі.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 14 жовтня:

1066 рік – відбувається битва при Гастінгсі, коли військо Вільгельма Завойовника розбиває армію короля Гарольда II Ґодвінсона;

1092 рік – здійснивши вбивство Незама уль-Мулька, здобувають широку відомість гашишини;

1770 рік – засновують Олександрівську фортецю;

1838 рік – у трьох львівських церквах отець Микола Устиянович, разом з отцями Маркіяном Шашкевичем та Юліаном Величковським, уперше в Королівстві Галичини та Володимирії виголошує свої проповіді українською мовою;

1942 рік – офіційна дата народження Української Повстанської Армії, сформованої протягом 1942 року з розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН. Північно-західна частина України, Волинь;

1950 рік – у Нью-Йорку відбувається об’єднавчий Собор Американсько-Української Православної Церкви США та Української Православної Церкви в Америці в одну Українську Православну Церкву в США;

1970 рік – в Гаазі ухвалюють Міжнародну конвенцію про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден, яка набуває чинності рівно через рік;

2006 рік – керівництвом Академії сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного заведено цього дня святкувати день видового військового навчального закладу Сухопутних військ.

Цього дня народилися:

1854 рік – український митець і дисидент Микола Кунцевич;

1913 рік – український письменник-прозаїк, маляр, графік Мирон Левицький;

1986 рік – офіцер Збройних сил України, Герой України Володимир Гринюк.

Який день в Україні та світі

14 жовтня в Україні святкують День створення УПА. Українська повстанська армія була активною в 1940-х роках. Вона до сьогодні вважається символом боротьби України за незалежність і свободу. Боролася армія проти німецької окупації, польських сил та СРСР. Військово-політичне об’єднання діяло в Україні від 1942 до 1960 року.

День екологічної освіти. Святкується від 1991 року. Питання про охорону довкілля розглянули під час Стокгольмської конференції ще 1972 року. Тоді ж ухвалили низку рекомендацій щодо створення міжнародної програми з екологічної освіти в рамках захисту довкілля. Також 1992 року в Ріо-де-Жанейро була проведена ще одна конференція ООН. На ній визначили способи впровадження екологічної освіти.

Всесвітній день спірометрії і легеневого здоров’я. Спірометрія – це спосіб визначення об’єму легень за допомогою спеціального приладу – спірометра. Коли людина набирає якомога більше повітря, їй затискають ніс і просять видихнути в трубочку, яка під’єднана до пристрою.

Всесвітній день птахів, які мігрують. Проводиться двічі на рік – у другу суботу травня і другу суботу жовтня. 1906 року схвалили Міжнародну конвенцію з охорони птахів. А саме свято створили 2006 року, щоб покращити умови існування птахів, які мігрують.

Міжнародний день африканських пінгвінів. Свято припадає на другу суботу жовтня. В південній півкулі мешкають 17 різновидів пінгвінів, але в Африці – лише один їхній вид. Птахи проживають на південному піщаному узбережжі континенту, де вони чудово почуваються.

А ще 14 жовтня Всесвітній день стандартизації. Вперше конференцію зі стандартизації провели саме цього дня 1946 року у Великій Британії. Тоді зібралося 25 країн. А саме свято створили 1970 року, щоб акцентувати, наскільки важливо запровадити єдині норми і стандарти в міжнародну економіку.

Європейський день донорства і трансплантації органів. Припадає на другу суботу жовтня. Подія була започаткована Радою Європи 1996 року.

Всесвітній день госпісів і паліативної допомоги. Припадає щороку на другу суботу жовтня. Організатором виступив Світовий альянс установ, які надають такі послуги. Паліативна допомога з’явилася 1982 року як напрям медицини. В Україні подібні госпіси відкрили 1996 року.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *