У цей день у світі відзначаються Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів, Всесвітній день проти травм, Всесвітній день іграшкової фотокамери, День електронних таблиць.
В Україні – День працівників харчової промисловості, в США – День крайнощів, День поетів, День прощення колишнього, День пасти, День другого шансу, День Маллігана, в Аргентині – День вірності, День матері, у Франції – Свято каштана, в Казахстані – День працівників лісового господарства, в Німеччині – Свято врожаю “Кірмес”, на Гаїті – День пам’яті Дессаліна, в Індії – День цифрового співтовариства.
Пам’ятні дати, річниці та події
У цей день в 1825 році в Парижі пройшла прем’єра одноактної опери Ференца Ліста “Дон Санчо, або Замок любові”. Композитору тоді ще не виповнилося 14 років.
У 1831 році Майкл Фарадей – англійський фізик-експериментатор і хімік, член Лондонського королівського товариства і безлічі інших наукових організацій – справив перше успішне випробування електричного динамо, відкривши електромагнітну індукцію.
У 1896 році повним провалом завершилася в Александрінском театрі прем’єра п’єси Антона Чехова “Чайка”, після чого він зарікся писати що-небудь для сцени.
У 1902 році в Детройті був випущений перший автомобіль марки “Кадилак”. Відділення концерну ” Дженерал Моторс “з випуску легкових автомобілів класу” люкс” було засноване як Cadillac Automobile Company підприємцем Вільямом Мерфі і видатним інженером Генрі Ліландом. Свою звучну назву компанія отримала в пам’ять про Антуана да Ла Мотт Кадилака, засновника міста Детройта.
Після першої моделі Cadillac “А” до кінця того ж року зібрали ще дві машини, і всі три виставили на січневому авто-шоу в Нью-Йорку 1903 року. Успіх був приголомшуючим – до Дня закриття експозиції компанія отримала замовлення на 2286 автомобілів. Машина розвивала максимальну швидкість близько 48 кілометрів на годину і коштувала 750 доларів. За доплату можна було отримати два додаткових пасажирських місця і складаний м’який верх. Cadillac 1930-х років став втіленням розкоші і технічної досконалості. У 1933 році на експериментальній моделі з’явилася перша незалежна підвіска передніх коліс.
У 1941 році Cadillac вперше в світі представив автоматичну гідравлічну трансмісію, систему кондиціонування і кришку паливного бака, заховану за заднім лівим світловим сигналом. Після війни Cadillac взявся за виробництво кращих у світі автомобілів. У моделей 1948 року з’явилися аеродинамічні “плавники” на задніх крилах. Цей дизайнерський хід викликав загальний захват. У 1953 році народилася модель Eldorado, перший з часів війни повністю новий автомобіль преміум-класу. Він вперше був оснащений панорамним вітровим склом і характерними фарами з “козирками”.
У 1964 році компанія випускає тримільйонний автомобіль, але не зупиняється на досягнутому. За три наступні роки з’являються “поворотні фари”, двоконтурна Гальмівна система, система автоматичного клімат-контролю, підігрів передніх крісел і антипробуксовочна система Track Master. У 1978 році з конвеєра стали сходити дизельні автомобілі Cadillac.
Майже на кожному Cadillac можна було виявити підсилювачі керма і гальм, кондиціонери, електричні склопідйомники, сервомеханізми для пересування сидінь, відкривання кришки багажника і незліченне обладнання для підвищення комфорту. В даний час Cadillac – другий за старшинством американський виробник автомобілів після “Бьюїка” і одна з найстаріших автомобільних марок в світі.
Автомобілі Cadillac продаються більш ніж в 50 країнах. Не один президент США обирав в якості “урядової карети” автомобіль Cadillac. Правда, він був не серійний, а броньований, з подовженим кузовом і різним спеціальним обладнанням. На таких машинах здійснювали офіційні виїзди президенти Джиммі Картер, Рональд Рейган, Білл Клінтон.
У 1933 році Альберт Ейнштейн прибув до Нью-Йорка як біженець з нацистської Німеччини.
У 1956 році в Швеції запрацювала перша в світі автоматична система мобільного зв’язку.
У 1961 році в нью-Йоркському музеї сучасного мистецтва була виставлена картина Анрі Матісса “човен” (Le Bateau). Тільки 3 грудня хтось із відвідувачів звернув увагу на те, що картина висить догори ногами.
Яке нині церковне свято
Православна церква 17 жовтня вшановує пам’ять священномученика Ієрофея Афінського, єпископа. За народним повір’ям, 17 жовтня лісовик крізь землю провалюється, йде на зимівлю.
Що не можна робити
Не можна ходити в ліс, вживати алкоголь. День важкий, тому не знімайте натільний хрест.
Прикмети
З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:
вечірнє небо червоного кольору – до вітряної погоди;
випав перший сніг – через 40 днів настане справжня зима.
Іменини
Іменини у Вероніки, Вірінеї, Володимира, Гурія, Павла, Петра, Степана, Михайла, Василя та Дмитра, пише УНІАН.