Коли рік тому Євросоюз запровадив для українців довгоочікуваний «безвіз», багато говорилося про подорожі. Люди раділи: нарешті можна буде без проблем гайнути в Європу. І кинулись вистоювати у довгих чергах за «біометрикою».
У міграційній службі поінформували: на кінець цьогорічного травня 8,5 мільйонів українців отримали біометричні паспорти. Проте кількість безвізових подорожей українців з початку дії «безвізу» сягнула лише 555 тисяч.
Замість кави у Відні багатьом доводиться смакувати улюблений напій у кращому випадку у Львові. На подорожі до Європи грошей не вистачає. Бо відпочинок для переважної більшості українців – неабияка розкіш.
Цього року дві третини наших співвітчизників не планують їхати на відпочинок. Це – 64 відсотки опитаних Київським міжнародним інститутом соціології. Сказали, що не поїдуть відпочивати переважно люди з низьким рівнем доходів.
Відрізняються показники щодо планів на відпочинок у жителів міст і сіл. 79 відсотків людей, які проживають у селах, не планують нікуди їхати. Тих, хто має намір податися в Карпати та інші місця України, вдвічі більше серед містян – 10 відсотків, порівняно з жителями сіл, – п’ять відсотків. Як же вітчизняний туризм розвивати з такими убогими показниками?
Із закордонними подорожами ще гірше. Лише п’ять відсотків жителів міст і два відсотки сільських жителів збираються поїхати на відпочинок в інші країни.
Старші люди, особливо пенсійного віку, про подорожі й не мріють. Хіба що мізерний відсоток. Це на Заході пенсіонери можуть дозволити собі мандрувати світами. До речі, у Європі пенсіонери – це люди, якій найбільше подорожують. А в наших – ні грошей, ні здоров’я.
Цьогорічне літо для багатьох українців минатиме вдома, на городах, дачах. Зате «слуги народу» активно готуються до пляжного сезону. Літні канікули для нардепів розпочнуться після 20 липня. Географія їхнього відпочинку вражає: від Монте-Карло – до Південної Америки.
Наприклад, нардеп від «Народного фронту» Андрій Іванчук сказав ТСН, що поїде в Монте-Карло до доньки. Відпочиватиме на Лазуровому узбережжі. А позафракційний Олександр Шевченко хоче відвідати пляжі на всіх континентах, зокрема в Азії, Африці та Південній Америці. Оце щастить! Зазвичай, наші парламентарі полюбляють дорогі закордонні курорти, екзотичні країни…
Традиційно, депутати, чиновники отримують матеріальну допомогу разом із відпускними. На оздоровлення. Суми доволі пристойні. Ось, приміром, міністр оборони Степан Полторак за травень отримав 135,3 тисячі гривень. Грошове забезпечення міністра склало 68160 гривень, із них – лише 16 тисяч – посадовий оклад, а все решта – доплати. Плюс 67138 гривень матеріальної допомоги на оздоровлення. Це – майже півторарічна зарплата працівника-«мінімальника». Є за що відпочивати.
Українцям до «євробезвізу» потрібні єврозарплати. Натомість маємо лише євроціни. Залатавши так-сяк фінансові діри, в багатьох людей залишається «здача» тільки на матрису на дачу або на автобус до села.
Манить, кличе «безвіз» у євромандри, а українські зарплати кажуть: «Ні!».