Чому українці старіють швидше за американців і європейців?

Чому українці старіють швидше за американців і європейців?
У часи дешевої, але дефіцитної ковбаси, в Радянському союзі тобто, старість до людей приходила рано. Майже, найшвидше у Європі. Мова не про вік, а про здоров’я, зовнішній вигляд тощо. Особливо це стосувалося жінок. Радянська пропаганда висміювала представниць прекрасної половини, яким вдавалося нормально виглядати. Хороших кремів, шампунів, засобів гігієни і багато чого іншого тоді не було. Крім того, жінки тяжко працювали – нарівні з чоловіками будували комунізм. Страждали від домашнього насилля. Плюс черги, стреси, погане харчування і багато з тих, кому за тридцять, виглядали майже на всі п’ятдесят.

Тепер, як стверджують фахівці, старість «помолодшала». Проте українці все одно старіють швидше, ніж жителі багатьох інших країн.

Учені з Національного інституту старіння США проаналізували дані про стан здоров’я жителів 195 країн і визначили, в якому віці починають старіти в різних країнах. Аналізували не тривалість життя, а хвороби, пов’язані з процесом старіння – їх нарахували аж 92. До цих недуг віднесли інсульт, захворювання серцево-судинної системи, онкологія, хвороби Паркінсона та Альцгеймера й інші. Як пише журнал «Lancet», вчені аналізували дані протягом 1990-2017 років.

Пов’язані зі старінням хвороби розвиваються по-різному в усіх країнах світу. Середній вік їхньої появи становить 65 років, однак в Україні цей показник складає 57 років. У загальному рейтингу Україна посідає 179 місце зі 195 країн. Сумно констатувати, що українці старіють швидше, аніж більшість жителів країн Європи, США та Близького Сходу.

Найповільніше, до речі, старіють жителі Швейцарії, Франції та Японії – там хворіти починають у 76 років.

Подають так звану картину старіння й соціологи та демографи. В Україні майже третина респондентів вважають, що жінки досягають старості, коли перетинають 60-річну вікову межу. Подібної думки також опитані у Польщі, Естонії, Словенії, Словаччині, Болгарії, Росії (усі країни колишнього соцтабору). А ось респонденти з країн Північної Європи налаштовані на те, що жінки досягають старості у порівняно старшому віці. Приміром, у Нідерландах вважають: старість у жінок починається у 70 років, а то й у 75-79. А майже 14 відсотків були впевнені, що поняття «старість» і «жінка» сумісні лише після 80 років.

Вік, коли чоловіки досягають старості, вважають дещо вищим, аніж такий вік для жінок. Опитані у Нідерландах, Норвегії, Ірландії, Великій Британії, Франції найчастіше вказували, що чоловіки досягають старості у 70 років. Натомість, в Україні, Росії, Польщі, Угорщині найчастішою відповіддю була – 60 років.

На емоційний, духовний, а, відтак, і фізичний стан людини впливає абсолютно все. І постійна втома, недуги – наслідки цих впливів.

Багато українців, приміром, мають проблеми зі здоров’ям через погану екологію. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні дві години в Україні помирає троє людей через поганий стан довкілля.

А ще українців переслідує постійний стрес. І до Незалежності. І тепер. Дефіцити, безробіття, інфляція, високі тарифи, низькі зарплати і пенсії, війна… Це далеко не всі проблеми, які довелось і доводиться переживати багатьом нашим співвітчизникам. І все це «крало» і «краде» молодість.

А ще кажуть – старість боїться щастя. Щасливих людей у нас, порівняно з багатьма іншими країнами, не так уже й багато. У рейтингу найщасливіших країн Україні дісталося аж 133 місце зі 156. Це – найнижча позиція серед європейських країн.

У цьогорічному дослідженні організація «Sustainable Development Solutions Network» під проводом ООН робила основний акцент на оцінці індексу щастя за минулі 12 років, розвитку технологій, соціальних нормах, конфліктів і політики уряду, які призвели до змін. У нас що? Жахлива соціалка. Заробітчанство. Майдан, спровокований діями екс-влади. Війна. Реформи, які бачить лише уряд і чиновники…

У топ-10 найщасливіших країн: Фінляндія, Данія, Норвегія, Ісландія, Нідерланди, Швейцарія, Швеція, Нова Зеландія, Канада, Австрія. Там люди соціально захищені. Нема суспільних потрясінь. Розвинені технології. Значно менше ранніх недуг. Ось такий він, рецепт молодості…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *