Науковці та волонтери продовжують відкривати таємниці міста. Археологи підбили перші підсумки розкопок, які в таких масштабах проводять у Тернополі, фактично, вперше.
“Наш ДЕНЬ” писав, що недавно виявили зовнішню оборонну стіну міста ХVI століття. Мури щодня відкривають нові знахідки. Вчені намагаються довести, що місто більш стародавнє, ніж зараз думають.
– Для нас це підсумок майже річної праці з дослідження підземного Тернополя, – розповідає заступник міського голови Леонід Бицюра. – Вже сьогодні ми можемо стверджувати, що Тернопіль розвивався трошки іншим форматом, ніж це показано в радянських історичних підручниках. На жаль, маємо дуже багато періодів, коли історію перекручували, а деякі віхи свідомо залишали поза увагою.
Відлік історії Тернополя ведуть від заснування замку. Традиційно вважають, що він був заснований у 1540 році. Однак перші підсумки досліджень показують, що місто розвивалося раніше, поступово змінюючи свою оборонну систему.
– Нам було нав’язано, що до цього часу тут нічого не було, мовляв, бігали дикі люди. Історія писалася упереджено, багато перекручувалося владою, – каже архітектор Юрій Вербовецький. – Зараз ми переживаємо період відродження нашої спадщини. Велика проблема з архівними даними. Чимало було вивезено, знищено. Єдиний документ, який береже всю правду про Тернопіль, зараз під землею. Це залишки споруд і підземелля.
За словами науковців, подальшими дослідженнями планують повернути тернополянам правдиву історію їхнього міста.
– До сьогодні в Тернополі слово “замок” асоціюється з однією будівлею, – каже Юрій Вербовецький. – Нині ми можемо стверджувати, що це був великий комплекс споруд. Оборонні стіни, вежі, каземати, житлові будівлі. Сьогодні добре збережена центральна частина – палац. Але його вигляд, на жаль, теж не справляє враження замку.
Науковцям допомагають старі карти, збережені світлини давнього міста, аерозйомки часів Першої світової війни. Водночас, важко вести мову про те, який вигляд мав сам замок. Протягом століть він зазнавав руйнувань і не раз відбудовувався. Щоразу будівлю змінювали. На зміну холодній зброї прийшла важка вогнепальна, згодом – легша прицільна. І оборонна споруда мала враховувати це, аби відбивати напади.
Археологи кажуть: хочуть максимально розкрити все, що під землею. Адже якщо реконструювати об’єкти, які свідчили колись про могутність міста, це стало б додатковою атракцією для туристів і гордістю для мешканців.
– Тернопіль можна назвати містом фортець, – пояснює Леонід Бицюра. – Тут була складна фортифікаційна система, яка витримувала напади східних ворогів. Наша мета – дослідити об’єктивно історію Тернополя і спробувати зробити все, щоб ці ділянки відкрити та зберегти.
До речі, долучитися до відкриттів можуть всі тернополяни, а також гості міста. Волонтери працюють майже щодня, зокрема в центральній частині міста, і раді всім охочим допомогти.