У школі зібрані полотна митця, його речі та пам’ятні світлини
12 травня відсвяткував свій 84-ий день народження український живописець, народний художник України, якого знають в усьому світі, справжній геній сучасності Іван Марчук. Митця називають українським Ван Гогом, його картини виставляють у всіх куточках світу, окрім Антарктиди, у 2007 році британська Daily Telegraph включила Марчука до рейтингу “100 геніїв сучасності”.
У доробку художника – близько п’яти тисяч картин, створених унікальною технікою «пльонтанізм». На жаль, виставляти їх йому ніде. Музей, який ще Віктор Ющенко, будучи президентом, пообіцяв збудувати для митця на Андріївському узвозі, так і залишився проєктом. Однак люблять і шанують митця на його малій батьківщині – у рідному селі Москалівка Лановецького району. У місцевій школі ще 10 років тому створили музей Івана Марчука – тут можна побачити його картини, особисті речі, пам’ятні фото, книги. А ще почути цікаву екскурсію, яку проводять школярі самостійно для всіх охочих.
– Ми пишаємося, що у нашому невеличкому селі є музей народного художника України, лауреата премії імені Тараса Шевченка Івана Марчука, – каже Галина Поплавська, керівник музею, вчитель-філолог Москалівської школи. – Картини, які зберігаються у нас, мають не стільки матеріальну, як духовну цінність. Адже вони сприяють духовному розвитку наших дітей. Немає у світі жодної людини, яка б хоч раз побачила картини Івана Марчука і залишилася байдужою. Адже вони – просто дивовижні. Ми пишаємося нашим знаменитим земляком і завжди радіємо, коли він приїздить до нас у гості.
Пані Галина розповідає, коли з’явилася ідея створити музей знаменитого художника, то у школі вже було 20 його полотен. Хоч митець і неохоче продає свої картини, адже мріє, що колись зможе їх виставити у великому музеї під одним дахом. Та для школи у рідній Москалівці завжди дарує картини. Їх вже зараз близько 60.
– Коли ми отримали згоду митця на створення музею, почали шукати приміщення, яке б згодилося для цього, – розповідає Галина Поплавська. – У невеличкій школі це було непросто. Довелося добре потрудитися і директору школи, і технічним працівникам, і батькам, щоб на місці колишньої підсобки облаштувати кімнату-музей. Коштами допомагали і місцеве господарство, і сам художник. Адже дуже хотів, щоб подаровані картини, до яких він ставиться, як до своїх дітей і переймається долею кожної, отримали надійну домівку. Вчителі та учні зібрали фото про життя художника, багато світлин з радістю принесли у музей односельці. Деякі з них здивували і самого митця, адже досі Іван Марчук їх не бачив. Попросили у художника дещо з його речей і створили перші експозиції. Музей почав свою роботу 20 квітня 2010 року. Через три роки ми відкрили ще одну кімнату музею. До нас часто приїздять гості, різні екскурсії.
Найбільше педагоги радіють тому, що у роботі музею беруть активну участь діти. Вони ведуть дослідницьку роботу, допомагають комплектувати й зберігати фонди, готують експозиції, проводять екскурсії. І найголовніше – спілкуються зі знаменитим митцем.
– Двічі на рік наші діти їздять в гості до художника, – додає Галина Поплавська. – Влітку у Канів, де Іван Марчук має дачу поруч із Чернечою горою. А взимку до Києва, де він живе. Також часто у Москалівку приїздять відомі не лише в Україні, а й у світі люди, які радо спілкуються зі школярами, вчителями та жителями села. Не раз у нас гостював відомий письменник Дмитро Павличко, у минулому міністр культури, а зараз дипломат Ігор Ліховий, відомі художники, зокрема Євген Удін з Тернополя.
Іван Марчук часто буває в Москалівці – приїздить погостювати і, ймовірно, набратися натхнення. З нагоди його 75-річчя центральній вулиці присвоїли ім’я художника. Односельчани йому завжди раді та щиро пишаються знаменитим земляком.
До слова, цієї весни стало відомо – музей Івана Марчука з’явиться у Ланівцях.
– Під час перебування Івана Степановича на Лановеччині міський голова Роман Казновецький та Іван Лобунь зустрілися з художником для того, щоб обговорити ідею створення музею, – розповідає Юрій Матевощук, директор ЛМКУ “Культурний центр народного художника України І. С. Марчука”. – Отримавши його згоду, ми відразу замовили проєктно-кошторисну документацію. Приємно, що її розробляють також ланівчани. Наразі представлена перша концепція, яка мені дуже подобається. Музей буде розташований на першому поверсі колишнього кінотеатру “Супутник”. Це пріоритетне завдання на 2020 рік.
Щиро сподіваємося – з’явиться музей Івана Марчука і в Києві. Відповідна петиція навіть з’явилася на сайті президента. Підтримати її може кожен. Так хочеться, аби в Україні, врешті, навчилися цінувати геніїв та унікальних людей ще за їх життя.
Тетяна ЛЕНКО.