З евакуацією українців чомусь затягували. Цікаво й те, що 30 січня в «Борисполі» приземлився борт з українськими туристами, які відпочивали на китайському острові Хайнань. Їх евакуювали «Міжнародні авіалінії України». Але цей рейс не викликав особливого резонансу в суспільстві, констатує «Українська правда».
Ще 3 лютого уряд розпорядився «забезпечити невідкладну евакуацію громадян України». Виконавці – МЗС, МОЗ і МВС. Два тижні ці відомства «невідкладно» організовували евакуацію. Вірус поширювався світом. А в Україні зростала паніка. Врешті, коли українська сторона вирішила усі питання з документами, літак… не прилетів. Це було 11 лютого…
Чи випадково обрали дату 20 лютого? У владі кажуть: ні. Але українці не раз переконалися: випадковостей у нас практично не буває. І ця дата – день розстрілу Небесної сотні – виглядає невипадковою. Можливо, тому, аби і в нашій державі, і в світі менше говорили про Революцію Гідності. Щоб цю тему поступово вичерпати зовсім…
Події навколо евакуації громадян з Уханю – епіцентру коронавірусу – збурили українців. Одні вийшли на протести, бо не хотіли, щоб біля них розміщували евакуйованих. Інші називали такі акції дикунством та наслідком провальної інформаційної політики. Власне, останнє значно зіграло свою роль.
Люди не довіряють ні владі, ні медицині. За останніми даними дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова, Рада і Кабмін майже повністю розгубили підтримку українців. А щодо медицини – тут рейтинги завжди були плінтусові.
У Мінохорони нарікають: Україна – єдина країна у світі, яка так негативно зустрічала евакуйованих із Китаю своїх громадян. Це не так. Наприклад, у Франції запустили флешмоб: «Я не вірус – я людина» – через раптову фобію на людей з азіатською зовнішністю. Масові протести були в Казахстані. Минулого понеділка протестували в Румунії.
А хіба в Україні не можна було підготувати заздалегідь приміщення? Поінформувати суспільство? Це – обов’язок влади. Але в нас прийнято тримати інтригу, замовчувати правду, маніпулювати людьми…
Окрема тема – «тітушки» серед протестувальників у Нових Санжарах. Ці хлопці вчасно з’являються там, де «треба». Роблять свою справу й зникають. Чому їх досі не притягнули до відповідальності. Адже «фейси» давно засвічені. Чия це «бригада»? І де та в якому образі ці «вірусологи» з’являться наступного разу?
Приклалася також до цієї вакханалії Московія та окремі українські політики. Юрист-кримінолог, голова Центру правових та кримінологічних досліджень Анна Маляр зазначила: «Щоб захопити чи розвалити Україну, можна навіть не витрачати воєнне озброєння – достатньо Росії активізувати свої новостворені «війська інформаційних операцій». Бачили, що творилося в соціальних мережах? До речі, саме російські ЗМІ найбільше накручують тему коронавірусу, сіють паніку. Цим уже навіть у США перейнялися.
Крім того, за словами Анни Маляр, протести – це недовіра та страх перед владою і медициною. Та провал комунікації влади зі своїми громадянами. Цим же жителям Нових Санжар, як і мешканцям селища Микулинці на Теребовлянщині, ніхто нічого достеменно не пояснив.
Стосовно політиків, то згадати хоча б нардепа від партії влади Олександра Дубінського. «Ніхто не може привезти українців з Уханя у мій округ, порву за виборців» – «заспокоїв» «слуга» жителів Обухова на Київщині. І похвалився: усе вирішив, евакуйованих з Китаю туди не повезуть. Цей же нардеп пізніше цькував «західняків» за їхню позицію в цьому питанні. Зокрема, він на своїй сторінці у фейсбук написав: «Ніщо не підкреслює єдність країни краще, ніж траншеї перекопаних доріг на Західній Україні, де «чекають» співвітчизників з Китаю, які прибувають на карантин…»
Поки люди сварилися, протестували, в країні відбувалися неоднозначні речі. Зокрема, т.в.о. директора Держбюро розслідувань Ірина Венедіктова заявила, що для «справедливого і чесного» розслідування справ Майдану треба скасувати закон про недопущення переслідування учасників Революції Гідності. Раніше за скасування закону про амністію учасників Майдану виступав ексзаступник адміністрації Януковича Андрій Портнов. Виходить, ті, що стріляли – герої? А ті, що боролися за свободу та честь Батьківщини, – злочинці?
У цьому кіпіші провели в «Укрзалізниці» закупівлі на 100 мільйонів гривень без тендеру.
З початку цьогорічного епідсезону від ускладнень грипу померли 38 українців. Це озвучив 19 лютого Центр громадського здоров’я.
В країні немає санепідемслужби і її не збираються відновлювати. Щоправда, обіцяють створити систему готовності до реагування.
…Незважаючи на небезпеку, коронавірус усе таки піддається лікуванню. Станом на 24 лютого, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, одужали понад 25 тисяч людей у світі. Померли – 2619. Загальна кількість інфікованих – 79360 осіб.
А у вітчизняному МОЗ повідомили: готові до ще однієї евакуації українців з Китаю: чекають бажаючих. Хочеться вірити, в тих, хто зголоситься повернутися на Батьківщину, уже не кидатимуть камінням. А влада розмовлятиме з суспільством, а не звинувачуватиме його в усіх гріхах…