Через корупцію Україна втрачає величезні гроші. А через безробіття, невизначеність та низьку платню – робочі руки.
Як відомо, в Україні чимало борців з корупцією. Створені відповідні організації – державні, громадські. Приймають антикорупційні закони. Допомагає долати корупцію Захід. Але позбутися цієї ганебщини ніяк не вдається.
Цифри вражають. За повідомленням ZN.UA, щорічно держбюджет нашої країни втрачає 450 мільярдів гривень через корупційні схеми. А якщо до цієї суми додати ще 500 мільярдів потенційних інвестицій, яких Україна не отримує через згадані схеми, то буде ще один державний бюджет. Загалом держава щороку втрачає через корупцію близько трильйона гривень. Неймовірно!
Експерти зазначають: країна могла б подвоїти видатки на оборону, охорону здоров’я, освіту та соціальне забезпечення, якби боротьба з корупцією була ефективною. Якщо б вдалося побороти хоча би частину схем, ВВП країни протягом наступних п’яти років зріс би на 200%. Фантастично… але поки нереально.
У топі податкових схем: «сірий» імпорт, контрабанда, продаж контрафакту, тіньовий ринок оренди сільськогогосподарських земель, зарплата в «конвертах», заниження оборотів з використанням фізичних осіб-підприємців, ПДВ-«скрутки» та конвертаційні центри. Куди дивляться контролюючі органи – питання риторичне.
За словами журналістки «Слідство.Info» Анни Бабінець, основна проблема в тому, що офшорні юрисдикції використовуються всіма очільниками України. І поки керівники держави, які самі використовують офшори, не почнуть змінюватися, ситуація з офшорами в країні залишиться на тому ж рівні, що й раніше. Туди ж «пливуть» величезні суми з «бідної» України.
А колишня державна уповноважена Антимонопольного комітету Агія Загребельська наголошує: на схемах олігархів і картельних змовах Україна втрачає мільярди гривень. Якщо говорити про олігархів, то лише від схеми Ріната Ахметова «Роттердам+» держава втратила 40 мільярдів…
І щодо робочих рук. З кожним роком їх в Україні стає все менше. Одні люди йдуть на пенсію, інші – їдуть на заробітки. І переважна більшість заробітчан не мають наміру повертатися працювати в Україну. Попри карантин, 93 відсотки наших співвітчизників планують і надалі працювати за кордоном, а кожен третій шукає пропозиції на довший термін, аніж на один сезон. Кожен п’ятий виїжджає на заробітки, щоб оселитися в новій країні або перевезти туди своїх дітей. Такі дані наводить аналітична служба OLX Робота.
Цьогоріч, до речі, планують поїхати на заробітки 33 відсотків українців, які до цього ніколи не працювали за кордоном. І ще. Кількість спеціалістів робітничих професій, які можуть виїхати за кордон, може в нинішньому році бути значно більшою, ніж у 2020-ому.
Для трудової міграції українці найчастіше обирають країни Євросоюзу. Найбільше Польщу – 50 відсотків. Далі слідують Чехія, Німеччина, Литва та Словаччина.
А в Естонії заробітчанам з України, які хочуть приїхати на сезонні сільськогосподарські роботи, планують почати видавати візи в пріоритетному порядку. Намір уряду пов’язаний із нестачею працівників, інформує видання «Postimees». Місцеве населення не вельми хоче працювати у сільськогосподарській сфері.
До речі, як свідчить опитування згаданої аналітичної служби, кожного четвертого працівника не влаштовують умови в Україні. 70 відсотків заявили, що роботодавці за кордоном надають їм безплатне житло. 33 відсотки мають бонуси за гарні результати. 29 відсотків отримують страхування, а 24 відсоткам компенсують вартість харчування.
А в Україні на виплати безробітним не вистачає майже 3 мільярди гривень. Така офіційна інформація Міністерства економіки. Дефіцит Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття планується покрити за рахунок коштів державного бюджету. Також дефіцитного…
Ольга ЧОРНА.