Старі торги за «нові» обличчя
На початку розмови Микола Томенко відзначив, що їхнє об’єднання не є «в тренді», бо не веде до парламенту спортсменів, співаків, барменів. Зате учасники команди «Громадянської позиції» професійно підготовлені, є фахівцями різних галузей.
– Сьогодні склалися дивні тенденції, коли всі ідуть у владу «по приколу». Нам через це дуже важко, бо ми точно йдемо в парламент не «по приколу», а налаштовані на серйозну роботу. Тому наша позиція така, що у списках мають бути люди, які вміють читати і писати. Я маю на увазі писати закони, адже йдеться про роботу у вищому законодавчому органі. Ми підбирали людей, які готові з першого дня активно працювати у парламенті, – зазначив Микола Томенко.
За словами політика, на парламентські вибори «Громадянська позиція» йде у схожому форматі, що й на президентські, коли отримала значну підтримку українців:
– Це – команда «Рідної країни», яка влилася в єдиний партійний список «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка, це команда Дмитра Добродомова – «Народний контроль», Миколи Катеринчука – «Європейська партія України». І люди, які не пов’язані з партійними середовищами, але є фахівцями. Наприклад, Віктор Трепак, Олександр Савченко та багато інших.
Щодо виборів, то важливо уважно приглянутися не лише до бренду партій, а до їхніх виборчих списків, відзначив Микола Томенко.
– Наша партія «Громадянська позиція» єдина, яка одразу після з’їзду подала журналістам повний список зі 164 кандидатів, – розповів він. – Що зробили інші? Пафосно представили першу п’ятірку, а потім перекроювали, додавали і торгувалися за номери. Мова йде про брендові партії, де є картинка, а людей збирали по ходу справи. Взагалі питання, як працює ЦВК, якщо партії на з’їзді заявляли одне, а у виборчому списку – інше.
«Професіоналізм і компетентність – принцип, яким ми керуємося»
Микола Томенко наголосив, що «Громадянська позиція» іде на вибори, керуючись трьома основними принципами. Перше – це фаховість потенційних депутатів і чітке бачення того, хто чим займатиметься у Верховній Раді.
– Рівень депутата має бути вищим рівня міністра, – зазначив він. – Бо він контролює систему влади. А в нас можна стати депутатом, не маючи вищої освіти. Професіоналізм і компетентність – принцип, яким ми керуємося. У нашому списку – люди, які вже зарекомендували себе і розуміють, з чого стартувати. Якщо Томенко – то буде гуманітарною політикою займатися, Трепак – реформою правоохоронної системи, Савченко – банківською системою, Гриценко – національною системою оборони. Нам потрібне чітке бачення державної системи, адже те, що у нас відбувається у багатьох сферах, – це шлях у нікуди.
Свідчення цього – те, що українці продовжують виїжджати з країни, констатував політик.
– За 5 років ми втратили мільйон людей, – розповів Микола Томенко. – Скоро в селах під українців у Польщі, Латвії будуть відкривати виші. А в нас бідним дітям уже заборонили бути юристами. У магістратуру в нас немає жодного безкоштовного замовлення. Мінімізують кількість бюджетних місць і на бакалаврат. Уряд сказав, що юристи – модна професія, тому брати сюди тільки контрактників. Виходить, якби я народився зараз у Черкаській області, ніколи б не став теперішнім Томенком, тому що у моїх батьків не було грошей заплатити за контракт. Тому парламент потребує фахівців, які б знали закони, могли поставити на місце нового міністра і змусити його працювати для людей.
«Ми – щоденні патріоти, а не бюджетні чи партійні»
Два інші критерії, якими керувалися під час формування списку кандидатів від «Громадянської позиції», – це патріотизм і відсутність олігархів.
– Згідно з нашою ідеологією, ми є щоденними патріотами, а не бюджетними, партійними чи ще якимось, – наголосив Микола Томенко. – Це означає, що треба щодня щось робити для України і бажано ще з власної кишені. Я це показую своїми проектами за останні 15 років – у них немає ні копійки бюджетних грошей. Також кожен може протестувати список наших кандидатів, і ви побачите, що в ньому немає жодного олігарха.
Важлива не лише новизна, а й якість
Петро Ландяк наголосив, що у команди «Громадянської позиції» є чітко окреслені цілі й план дій, аби українці відчули нарешті європейські зміни.
– Ми розуміємо, що найбільша проблема – це те, що не в Україні працюють закони, – відзначив він. – Отже, процвітає корупція й тіньова економіка. Відтак, ми маємо непомірно високі тарифи, ціни й низькі соціальні стандарти. Якщо вивести економіку з тіні – з’являються кошти і для освіти, і для пенсій, і для зниження тарифів. Ми готові працювати в цьому напрямку. Зокрема, будемо ініціювати і зменшення цін на газ. Це не популізм, для цього є всі умови. Сьогодні ж завищені тарифи на газ забезпечують зарплату керівника «Нафтогазу» у 1,2 мільйони гривень на місяць.
Лариса Римар, яка балотується у нардепи по 163 виборчому окрузі в Тернополі, відзначила, що для неї честь приєднатися до команди Анатолія Гриценка.
– З кожними виборами довіра людей до Анатолія Гриценка зростає, – відзначила вона. – У 2010 році за нього в файному місті проголосувало 6 тисяч виборців, у 2014 – 13 тисяч, а у 2019 – понад 25 тисяч. Я діючий депутат Тернопільської обласної ради, очолюю одну з важливих комісій – з питань соціально-економічного розвитку. Маю дві освіти, мистецьку й економічну. Вважаю, що маю той набір знань і навиків, що буде корисний у роботі в парламенті.
На завершення прес-конференції Микола Томенко наголосив, що 21 липня українці вкотре вибиратимуть подальший шлях для свої країни і висловив сподівання, що люди проголосують за професіоналів.
– Наразі п’ять партій долають прохідний бар’єр і ще дві мають шанси це зробити. Серед цих двох якраз і команда Анатолія Гриценка. Ми сподіваємося активізуватися у той час, що залишився, і достукатися до тих виборців, які голосували за нашого кандидата у першому турі президентських виборів. Зі 164 кандидатів у нас тільки 5 уже були народними депутатами, і тільки двоє, це я і Анатолій Гриценко, працювали раніше в уряді. Але у нас не просто багато нових облич у команді – наші люди цілком підготовлені до законотворчої діяльності, – зазначив Микола Томенко.
Нагадаємо, партія «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка першою серед всіх учасників парламентських перегонів представила осіб свого списку, які братимуть участь у дочасних виборах до Верховної Ради. Список очолив лідер партії Анатолій Гриценко. У першій п’ятірці також лідер партії «Народний контроль» Дмитро Добродомов, лідер партії «Рідна країна» Микола Томенко, лідер Європейської партії України Микола Катеринчук, адвокат і громадський діяч Марина Соловйова. Окрім лідера, першу десятку доповнили: Анатолій Забарило, тернополянин Петро Ландяк, Микола Ладовський, Єгор Фірсов, Віктор Трепак та Олександр Савченко.