Африканська чума свиней (далі-АЧС) вже упродовж шести років шкодить галузі свинарства України і сьогодні немає жодної області, де би не виникало це захворювання.
На Тернопільщини за останні 18 місяців було зареєстровано 10 спалахів АЧС у 4-х районах області: Бучацькому, Збаразькому, Зборівському та Шумському. Там загалом захворіло шість домашніх та чотири – диких свиней.
Особлива увага – до останніх випадків захворювання, що сталися в індивідуальних господарствах у селах Антонівці та Стіжок Шумського району. Обидва населені пункти розташовані в зоні мисливського господарства, де у січні 2018 року було зареєстровано спалах АЧС серед диких кабанів. Неблагополучну територію було оздоровлено. Але інші кабани заселили мисливські угіддя. А кабани були і залишаються головними носіями і джерелом збудника АЧС в природі.
У селі Антонівці власник практикував утримання свиней на вигульному майданчику, заогородженому дощатим парканом із широкими щілинами, через які цілком можливим був контакт з дикими кабанами, що могло послужити фактором передачі вірусу АЧС на свійських тварин.
Такою ж, очевидно, є причина занесення збудника інфекції і в одне з господарств у селі Стіжок, де власник утримував 10 голів молодняка, вагою 35-40 кг, на вигульному дворику, розташованому у лісовому масиві. Після захворювання і загибелі першої свині він, щоправда, перевів тварин до хліва, та було пізно, бо вірус уже потрапив у стадо і спричинив загибель ще трьох поросят. А інших, після лабораторного підтвердження діагнозу, було піддано евтаназії (умертвінню) і всі трупи утилізовано методом спалювання.
Чи можна було запобігти хворобі? Досвід профілактики АЧС в Україні і навіть у нашій області свідчить: незалежно, чи то велике спеціалізоване підприємство, чи мале індивідуальне господарство, – виконання вимог щодо заборони вигульного утримання тварин, відмови від підгодівлі боєнськими та кухонними відходами й дотримання закритого режиму роботи створюють надійний бар’єр африканській чумі свиней, навіть коли збудник перебуває неподалік. Обидва випадки є прикладом того, як ігнорування рекомендацій спеціалістів не минули безслідно. І власники зазнали чималих втрат.
Аналіз причин від часу першого спалаху хвороби в області показує, що у п’яти із шести випадків захворювань свійських свиней причиною було ігнорування власниками елементарних правил та рекомендацій щодо їх утримання і лише в одному випадку збудник був завезений транспортом із віддалених територій, неблагополучних щодо АЧС.
Тому нагадую всім, хто утримує свиней: слід встановити перед входом до приміщень дезкилимки, а як дезрозчин – можна використовувати «Білизну», тобто, водний розчин хлору – одного з найкращих і найдоступніших дезінфікантів. Не дозволяйте постороннім особам заходити у хлів і самі не заходьте до тварин, не провівши дезинфекції взуття. Особливо це стосується працівників лісових і мисливських господарств.
Байдужість окремих людей пов’язана з надією на те, що в разі спалаху АЧС і вилучення тварин, вони отримають від держави компенсацію. Поки що це так, але час поставити й інші запитання: чи варто проводити такі виплати власникові, який ігнорував рекомендації спеціалістів? Не забезпечив безпеки свого господарства? Став причиною занесення в нього вірусу АЧС і поставив під загрозу поширення хвороби на інші території?
Для прикладу – зарубіжний досвід. У країнах ЄС, як і в Україні, у таких випадках передбачена компенсація, але тамтешні спеціалісти при розслідуванні дуже принципово підходять до питання дотримання власниками ветеринарно-санітарних правил. І якщо у складеному протоколі вказано хоча б якесь порушення, яке, на думку комісії, могло сприяти занесенню збудника на ферму, то виплата таким власникам не проводиться.
Мабуть недалеко той час, коли і в нас будуть такі ж підходи щодо прийняття рішень у подібних ситуаціях.