Берег Касперівського водосховища перетворили на приватну територію
Загороджений берег, відсутність септиків, вирубані дерева та незаконне будівництво – такі реалії туристичного бізнесу у Касперівцях Заліщицького району. Бізнесмени настільки активно зайнялися організацією відпочинку для всіх охочих, що абсолютно забули і про закон, і про людяність. З одного боку, створення сучасних туристичних комплексів сьогодні дуже необхідне, адже це привабить у наш край туристів. Але чомусь горе-підприємці намагаються лише використати по-максимуму природні ресурси та заробити гроші. Як то кажуть, після нас хоч потоп…
Щоб побачити на власні очі сумні реалії тернопільського туризму, вирушаємо у Касперівці. Місцина тут, направду, мальовнича навіть пізньої осені. Це – ландшафтний заказник загальнодержавного значення площею 818 гектарів. Розташований у межах Заліщицького та Борщівського районів. Під охороною — унікальні рослини і тварини, багато з яких занесені у Червону Книгу України, скелясті береги з вапняками оригінальних форм, сарматські пісковики у вигляді плит.
«Тут так красиво, зупинилися і милуємось», – зустрічаємо по дорозі у Касперівці родину на березі Серету. Розговорилися. Жінка розповідає, що живуть у сусідньому селі. Запитую, чи варто приїздити на відпочинок. Каже, звісно. Тільки вода не дуже чиста – відходи із туристичних баз замість септиків зливають прямо в річку…
Жителі самих Касперівців теж не особливо раді таким недобросовісним сусідам, які не лише загороджують їм доступ до берегів, а ще й забруднюють воду.
– Минулого року ми спеціально робили аналіз води, – розповідає сільський голова Володимир Галайдід, – Зважаючи на результати, у санстанції навіть не рекомендували купатися у Касперівському водосховищі. Ми повідомили про це у «Росинку» і там порозвішували оголошення. Але, схоже, ніхто цього не дотримувався.
Довкола Касперівського водосховища є доволі багато відпочинкових комплексів. Щоправда усі вони поза законом. ТОВ «Росинка» — єдина база, що має державний акт на право постійного користування 2,5 га землі у Касперівському заказнику.
– У 1996 році у сільській раді оформляла документи лише «Росинка», жодні інші бази відпочинку жодних документів не подавали, – підтверджує цю інформацію Володимир Галайдід. – Сьогодні згідно з земельним кодексом на заповідних територіях допускається лише розміщення рекреаційних комплексів лікувально-оздоровчого значення. Правоохоронці виявили на березі водосховища самозахоплення території. Знаю, що одна справа вже в суді… Нещодавно перевірка приїздила знову.
Проблема захоплення землі на берегах Серету існує вже давно. Громадські активісти порушували її ще з 2012 року, з’являлися публікації і в ЗМІ. Однак віз і далі там, а незаконні бази успішно приймають відпочивальників.
– Ще, працюючи у рибоохороні, ми з колегами під час рейдів у Касперівське водосховище проти браконьєрів побачили, що берег забудовують, пробурюють свердловини для води та виливають відходи у водойму, – розповідає керівник ГО «Скеля» Андрій Об’єщик. – У 2013 році почали бити на сполох місцеві жителі – бізнесмен із сусідньої області вирубав близько сотні дерев у заказнику державного значення. Зрубані стовбури він навіть не приховував – вони були складені збоку, щоб їх використати на опалення бані. А ще хтось із місцевих правоохоронців справно інформував бізнесмена. Тому важко було застати на місці події порушників. Однак врешті інформацію вдалося зібрати і цією справою зайнялося обласне управління поліції. Сьогодні її розглядає Чортківський районний суд.
Йдеться про базу відпочинку «Аквамарин». За інформацією обласного управління поліції, понад 0,8 га заповідних територій в Касперівцях Заліщицького району уродженець Чернівеччини вирішив експлуатувати на власну користь. Не маючи жодних дозвільних документів, він вибудував цілу відпочинкову базу з декількома будинками, надвірними будівлями, басейном та іншими об’єктами. Правоохоронці наклали на базу арешт. Цікаво, що, розгорнувши таку бурхливу діяльність з надання відпочинкових послуг, чоловік навіть не зареєструвався приватним підприємцем і кошти до державного бюджету на сплачував. Після арешту правоохоронцями база працювати не припинила – інформація про це з’явилася у ЗМІ влітку минулого року. Сьогодні цю справу розглядають в суді. За словами Андрія Об’єщика, сьогодні «Аквамарин» продовжує розширювати свою територію. Окрім того, на території самої «Росинки» є також доволі багато порушень.
– Замість 25 тимчасових дерев’яних будиночків тут виросло цілих 75, – розповідає Андрій. – Багато з них цегляні і є спорудами капітального будівництва, а не тимчасовими, як цього вимагає закон. Є інформація, що належать вони багатьом впливовим посадовцям не лише з Тернопільщини, а й з сусідніх областей. За межами «Росинки» ще понад два гектари самовільно захоплених територій. Це рекреаційні землі, тож за такі дії передбачена кримінальна відповідальність.
Сьогодні бази відпочинку у Касперівцях пустують – не сезон. На кожній номери телефону, за якими можна звертатися. На території «Росинки» можна зустріти лише охоронця. Із приходом весни усі вони, найімовірніше, відновлять свою роботу. Принаймні, так було з «Аквамарином». Незважаючи на відкрите кримінальне провадження, комплекс працював і приймав відпочивальників.
– Ситуація із базами відпочинку у Касперівцях провокує багато питань до різних служб, які працюють у нас в області, – додає Андрій. – Це не лише зрубані дерева, видобування води чи захоплення землі. Згідно з законом тут заборонено навіть палити вогонь і кататися на моторних катерах. Але тут все це є – і оренда моточовнів, і мангали повсюди. Коїться справжній безлад. Це частина національного природного парку «Дністровський каньйон», тож все, що тут відбувається, проблема не лише обласного, а й державного значення. Є відповідна служба НПП «Дністровський каньйон», яка за нього відповідає. Але з 2012 року до червня2017-го її працівники склали лише три протоколи про порушення. Ми надсилали їм численні звернення про вирубування лісів, браконьєрство, інші порушення. Чим ця установа займається – не відомо. Чому вони не б’ють на сполох, не звертаються до влади, депутатів? Якщо говорити про тих людей, які захопили територію на березі Касперівського водосховища і вчиняють злочини, то ми бачимо, що більші злочинці ті люди, які мали б це не допускати. Підприємець зрубав дерево і бачить, що його ніхто не карає, то він наступного разу зрубає десять. Тому що не несе відповідальності за свої вчинки. Саме бездіяльність служб, які мали б охороняти природу, провокує таке байдуже ставлення людей до неї…
Серет надзвичайно мальовничий і красивий у будь-яку пору року. Відпочинок на берегах цієї річки направду незвичайний. Але яке майбутнє її чекає через десять років, якщо кожен бізнесмен почне вирубувати дерева, загороджувати берег та нищити природу? Що залишимо наступним поколінням? Це те ж саме, що рубати гілку, на якій сидиш. Хіба захочуть люди відпочивати на березі брудної річки, посеред пнів і сміття?
Антуан де Сент-Екзюпері колись писав: «Ми навчилися літати, як птахи, плавати, як риби, залишилося навчитися жити, як люди”. І справді, незважаючи на нестримний розвиток і прогрес, людяність чомусь завжди залишається в дефіциті…