Справжня криївка, пекарня і навіть конюшня повстанців незабаром з’являться у лісі неподалік села Антонівці Шумського району. Історичний музей просто неба облаштовують на Тернопільщині з нагоди 75-ї річниці створення Української Повстанської Армії. Сьогодні в урочищі кипить робота, а 13-15 жовтня на території колишнього штабу воєнної округи УПА «Волинь-Південь» триватимуть святкові заходи – тут планують відтворити життя і побут упівців та особливу атмосферу минулого.
У штабі були навіть дитячий садок і стоматологія
Отож, вирушаємо на Шумщину. Тут, посеред мальовничих лісів, в урочищі Дігтярня біля села Антонівці наприкінці 1942 року діяв штаб УПА «Волинь: Південь», командиром якого було призначено молодого хлопця – Івана Климишина – легендарного «Крука», одного з перших організаторів відділів УПА.
– Саме тут навесні 1943 була створена перша велика база УПА в околиці, – розповідає історик Микола Бігус. – Була облаштована вся необхідна інфраструктура, починаючи від медичного забезпечення і до харчування. Був і цех з пошиття одягу, і пекарня, слюсарня, миловарня, і зуби лікували. Нещодавно я прочитав про те, що там навіть облаштовували дитячі садки. Діти перебували у таборі постійно разом із своїми батьками і гралися у повстанців.
В Антонівцях у конторі водяного млина знаходилась група пропагандистів і журналістів УПА. Саме тут видавали газету «Повстанець».
За словами Миколи Бігуса, наприкінці літа 1943-го року німецька армія розбомбила штаб з літаків. Однак, за переказами, упівці встигли покинути це місце і ніхто не загинув від снарядів. Також саме у лісах Шумщини – на межі Тернопільської і Рівненської областей в урочищі Гурби в 1944 році відбувся найбільший бій в історії УПА, коли 5 тисяч повстанців прорвали оточення 35-тисячного з’єднання військ НКВС і Радянської армії.
Алея пам’яті: імена героїв УПА на каменях
У 90-х роках історичне місце на Шумщині почали відроджувати і створили музей під відкритим небом. Атмосфера тут направду особлива – величний ліс, мальовнича природа, тиша і спокій. А ще тут витає незвичайний дух минулого. Зібравши спогади очевидців, в музеї відтворили найвідоміші табірні об`єкти. У шумському лісі знаходилася одна з підстаршинських шкіл УПА, а тепер тут можна побачити, як виглядав літній клас цієї школи. Довідатись про зброю різних країн, яку використовували антоновецькі курені, її технічні дані, побачити накази командира УПА-Північ Клима Савури та головнокомандуючого УПА Тараса Чупринки. Поруч розташований будиночок самого штабу. Всередині на стендах розповідь про визвольні змагання на Шумщині, українські стяги і спогади про минуле. Неподалік штабу сьогодні споруджують криївку. Стара обвалилася, тож тепер облаштовують новий сховок.
– Криївка матиме три кімнати. Хочемо її укріпити не лише деревом, а й каменем, щоб вона могла простояти довго – розповідає начальник відділу сім’ї та молоді Тернопільської облдержадміністрації Ігор Чорний. – У криївці будуть відтворені умови життя повстанців. До цього долучаються патріотичні молодіжні організації – МНК, Пласт, Сокіл. Вони часто організовують тут табори і вишколи – оновлення музейного комплексу ще більше приваблюватиме сюди молодь. До того ж саме тут щороку відбувається найбільша теренова гра в Україні «Гурби-Антонівці».
Будувати криївку важко. Грунт піщаний і постійно обсипається, тому роботи просуваються повільно. Хлопці, які працюють, тільки розводять руками. Кажуть, важко уявити, як непросто доводилося упівцям. Адже у них і криївка, і конюшня, і пекарня, інші об’єкти знаходились під землею. У шумських лісах облаштувати такий підземний комплекс було дуже непросто.
Одна із стежин веде до повстанського цвинтаря. Тут, в дванадцяти могилах, поховані вояки УПА, які померли від ран в таборовому шпиталі і ті, що не мали родини у ближніх селах. Каплиця-курінь встановлена в затишній улоговині на місці таборового храму. Далі за нею було джерело. Сьогодні воно висохло.
– Цього року до 14 жовтня ми облаштуємо Алею пам’яті, – розповідає голова Шумської РДА Юрій Головатюк . – Це буде 35 каменів з іменами повстанців – вихідців з довколишніх сіл, які загинули в 1943-44 роках. Це дуже важливо, адже це пам’ять і шана нашим героям, які віддали свої життя за Україну. Ми зібрали цю інформацію у старожилів. Також плануємо відкрити пам’ятні меморіальні дошки з іменами загиблих упівців на школах сіл, вихідцями з яких вони є. Щоб діти також знали імена своїх односельчан, які героїчно боролися за свій край.
На роботи з оновлення музею під відкритим небом витратять 500 тисяч гривень з обласного і районного бюджетів. Сьогодні в урочищі облаштовують конюшню та пекарню для того, щоб відтворити життя і побут українських повстанців.
– Ми побудували пекарню з дерева, встановимо там піч і випікатимемо хліб, як робили це у 1943-му, – додає Юрій Головатюк. – Також споруджуємо конюшню, де також будуть коні під час урочистостей з нагоди 75-річчя створення УПА. Зробимо все, щоб максимально відтворити атмосферу минулого.
«Тут люди зможуть зануритися у минуле і відчути себе в ролі повстанців»
Музей штабу УПА поблизу Антонівців планують перетворити в особливий живий історичний простір, відвідувачі якого зможуть побачити і відчути події минулого
– Це унікальний мілітарний комплекс у нашій державі, – зазначає Юрій Головатюк. – Подібних комплексів з реальною історією, які відіграли таку важливу роль в утвердженні незалежності нашої держави, думаю, більше немає.
– Потрібно створити всі умови для того, щоб молода людина могла зануритися у минуле, відчути себе в ролі повстанця, пройти ті заняття, на яких вони навчалися, взяти участь у вишколі, пожити у криївці чи в наметовому таборі, – каже Микола Бігус. – Сьогодні у світі музеї якраз розвиваються у форматі «живої історії». Щоб молодь сюди могла приїхати, набратися повстанського духу, пройти вишкіл, дізнатися про історію цього місця.
Цікаво, що сьогодні Антонівці – це близько десятка хат, погана дорога і практично жодної інфраструктури. А колись це було одне з найбільших сіл в окрузі. Через те, що його жителі активно підтримували повстанців, у 1946 році воно було спалене і знищене і відродили його як населений пункт аж у 90-х роках.
Оновлений музей під відкритим небом і взагалі відродження історії УПА на Шумщині, чи краще сказати – її «оживлення» може зацікавити туристів і стати справжньою родзинкою Тернопільщини. Та найголовніше – це наше минуле, яке ми повинні знати, шанувати і показувати його своїм дітям.
Вже незабаром 13-15 жовтня на території колишнього штабу воєнної округи УПА «Волинь-Південь» демонструватимуть українські фільми, буде відтворене табірне життя упівців, проводитимуть вишкільні табори для молоді, також відбудеться концерт патріотичної пісні. Тож Шумщина щиро запрошує усіх мешканців Тернопільщини завітати у музей під відкритим небом і разом відзначити 75-ту річницю створення Української повстанської армії.