Небезпечна щитівка: ця комаха шкодить і овочам на грядках, і кімнатним рослинам

Небезпечна щитівка: ця комаха шкодить і овочам на грядках, і кімнатним рослинам

Якщо ви виявили на своїх рослинах дрібні жовто-коричневі бляшки – настав час бити тривогу. Не зваблюйтеся їх «несерйозним» розміром – в аграрних регіонах при виявленні деяких видів цих крихіток уводиться жорсткий карантин. За кілька років щитівки здатні погубити навіть невелике дерево, що вже казати про вашу орхідею або буряк.

Щитівки – напівтвердокрилі комахи, які в буквальному значенні висмоктують із рослин усі соки. Їх існує кілька тисяч видів, причому практично всі – небезпечні ненажерливі шкідники. До того ж переважна більшість щитівок – поліфаги. Їм практично однаково, якою саме рослиною харчуватися, у якості кормових рослин використовуються сотні видів і шкідник легко «переселяється» з однієї культури на іншу.

Головну небезпеку для садівників-городників представляють самки щитівок – саме їх ми бачимо на листі і гілках у вигляді малюсіньких пласких «черепашок», які присмоктуються до поверхні рослини. У них дуже міцний панцир, що надійно захищає комах від впливу хімікатів. Крім того, що самка щитівки власне харчується рослиною та відкладає усередину неї кладки яєць, з яких лупляться такі ж ненажерливі личинки, ще вона виділяє солодкувату липку рідину – падь, створюючи сприятливі умови для розвитку сажистого грибка.

У квартирі небезпека щитівок збільшується тим, що в сприятливих домашніх умовах вони можуть плодитися цілий рік без періоду спокою в холодні місяці. Процес зміни поколінь іде безупинно.

У квартиру щитівки можуть потрапляти разом з новими рослинами, принесеними з магазину, зараженим ґрунтом і навіть заноситися вітром на стадії личинок-бродяжок. Надалі самки прикріплюються до листя і починають займатися своєю чорною справою, а рухливі личинки з легкістю переселяються на сусідні рослини.

Як позбутися щитівки на рослинах? Якщо бляшки-комахи поки в одиничних екземплярах, вважайте, вам пощастило. Може допомогти найпростіший механічний спосіб – рослину ізолюють від інших (зрозуміло, якщо мова йде про кімнатні квіти), а самок, що присмокталися, попросту зчищають з поверхні м’якою зубною щіткою або ватяним диском. Після цього всю рослину доцільно ретельно протерти тканиною, змоченою в мильному розчині, і змити розчин гарячою водою, а потім повторити обтирання з душем ще пару разів з інтервалом у тиждень. Крім того, обробити потрібно найближчі рослини, а також підвіконня або полицю, де стояла уражена рослина. Їх можна протерти будь-яким спиртовмісним розчином.

У саду вражені гілки (листя, кору, лишайники зі стовбура) потрібно також видалити механічно – наприклад, на підстелену плівку або папір – а потім спалити вилучені частини.

Можна боротися з щитівкою хімічними препаратами. Серед народних засобів від щитівки цибульний і часниковий настої, оцтовий розчин і навіть рослинна олія та горілка. Допоможуть позбутися щитівки ці засоби лише на найперших етапах поразки й за умови багаторазової обробки. У гіршому ж випадку при недотепному застосуванні ви й зовсім можете нашкодити рослині – викликати закупорювання пор або опіки на листі, наприклад. Тож вам обирати – використовувати хімічні препарати чи народні рецепти.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *