«Незаконне збагачення» стало законним: нардепи і «чесні» конституційні судді пошили в дурні не тільки українців

«Незаконне збагачення» стало законним: нардепи і «чесні» конституційні судді пошили в дурні не тільки українців
Чиновникам, які розкрадають державний бюджет, незаконно наживаються, стають мільйонерами, отримуючи скромні зарплати, – не тюрми, обіцяні багатьма українськими політиками, а рішення Конституційного суду. Бо, виходить, що сядуть до «холодної» лише бідні. Конституційний суд віртуозно пошив у дурні й українців, і міжнародну спільноту. Як тепер боротися із корупцією? Як притягувати до відповідальності злодійкуватих чиновників, якщо й раніше суди до них були поблажливими?

Скасування статті про незаконне збагачення значно послаблює зусилля країни щодо боротьби з корупцією, підриває 65 відкритих розслідувань і безпосередньо впливає на справи проти високопосадовців, які вже розглядали в суді. Фактично, Конституційний суд виправдав усіх підозрюваних у незаконному збагаченні чиновників. До речі, частина цих «чесних» суддів самі не можуть пояснити походження своїх статків. Уже й не треба.

Скасував КСУ кримінальну відповідальність за незаконне збагачення на підставі скарг 11 нардепів із БПП, 23 – з «Народного фронту», 11 – з «Відродження», 10 – з «Опоблоку», троє – з «Волі народу» і один – з Радикальної партії. Усього 59. Є у цьому переліку і депутат від Тернопільщини.

Отже, КСУ визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу про незаконне збагачення з причини невідповідності принципам верховенства права і презумпції невинуватості. Ця стаття дозволяла притягти чиновників до відповідальності, якщо їхні активи та витрати перевищують офіційні доходи.

Громадські та міжнародні експерти й науковці, юристи Євросоюзу аргументовано вважають кримінальну відповідальність за незаконне збагачення цілком конституційною. Тим паче, що закон про «незаконне збагачення» можновладців діє у цивілізовану світі – в 40 країнах – із 2003 року, коли його ухвалили в рамках Конвенції ОНН щодо боротьби з корупцією. Лише в Україні його визнали неконституційним, перекресливши цим досягнення Революції Гідності.

Рішення «найгуманнішого» у світі суду може вдарити по безвізовому режиму та співпраці з МВФ, вважають представники міжнародної антикорупційної організації «Transparency International». Цю статтю в Україні ввели у 2015 році і вона була однією з вимог Євросоюзу на виконання Плану дій задля введення безвізового режиму. Також це було одним із зобов’язань України перед МВФ.

А у вітчизняному МЗС заявили: рішення КСУ може поставити хрест на євроінтеграційних прагненнях України. А чому дивуватися? Європейцям не до вподоби, що влада руками Феміди, фактично, виправдала українських казнокрадів. Тепер ці злодії отримали індульгенцію щодо своїх минулих злочинів і дозвіл красти собі й у майбутньому. А ось щодо «безвізу», то в МЗС заспокоюють: загрози немає.

Розкритикували рішення КСУ та закликали Україну повернути кримінальну відповідальність за незаконне збагачення Світовий банк і посольства країн G7.

Через скасування згаданої статті Україна, може не отримати наступного траншу МВФ, навіть якщо всі інші зобов’язання за поточним меморандумом із Фондом будуть виконані, наголосили у Центрі протидії корупції. А без цих коштів ймовірні суттєві труднощі у виплатах зовнішніх запозичень. Адже лише цьогоріч Україна повинна погасити боргів на $14 мільярдів.

Відповідно до українського законодавства, рішення Конституційного суду є остаточним і не може бути оскарженим чи переглянутим.

За словами експертів, президент, як автор закону про Конституційний суд, мав би передбачити формування КС через незалежний конкурс. Та цього не зробив. І не відкликав суддів, призначених за квотою президента ще за часів Януковича. А депутати, у свою чергу, всупереч Конституції, запровадили порядок номінування суддів КС винятково за поданням парламентських фракцій.

Після скандального рішення КСУ Петро Порошенко вимагає від нардепів знову ухвалити закон про «незаконне збагачення». Але… якщо оновлений закон депутати й ухвалять, то навряд чи нинішнім складом. І невідомо коли. До того часу можна розікрасти півкраїни. Заплатити за рішення «справедливого» суду дефолтом. І ганьбою перед цивілізованим світом.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *